MENU

Дилема податку на виведений капітал

704 0

Більше року тривають активні баталії за податок на виведений капітал (ПнВК). Чим більше я читаю дискусії з цього приводу, тим більше бачу, що ніяких нових аргументів за і проти не з'являється.

Однак дедалі частіше я став замучуватися тому фактові, що позицію проти займають люди, які працюють в уряді, але чия компетентність не викликає в мене жодного сумніву. При цьому всі наводять один і той самий аргумент – ПнВК призведе до серйозних втрат бюджету, які неможливо компенсувати.

Читайте також: На зустрічі з бізнесом президент пообіцяв дотиснути податок на виведений капітал

Дилема полягає в тому, що дійсно, бюджет у перший і другий рік зазнає серйозних втрат. І ніхто не хоче брати на себе таку відповідальність, навіть люди, які гарантовано розуміють позитивний ефект цього рішення на економіку. З іншого боку, саме ця позиція – лиш би бюджет виконати – є ключовою проблемою відсутності реформ.

І в цьому ключове питання: якщо кожна влада бачить своєю ціллю "бюджет виконати" – то в чому відмінність між ними? У чому різниця між урядом Азарова та Гройсмана, коли обоє всього лише намагалися бюджет виконати?

Потрібно розуміти дуже важливу річ, що "виконати бюджет" і забезпечити "економічний ріст" – геть не одне й теж. На державній службі більшість відомств узагалі уявлення не мають, звідки береться бюджет. Їх ніколи це не цікавить. Це чистий совок, де більшість відомств бачать ціллю максимально витратити виділені кошти, й ніколи не прив'язують це до економічної активності населення.

Читайте також: Переломна точка для України й нашої економік

Простий приклад – це проекти Державного фонду регіонального розвитку. Там дуже рідко трапляються проекти, спрямовані на економічний розвиток громади, – більшість це ті ж самі проекти, що робить місто: садки, школи, лікарні, ліхтарі. Ніякого ефекту на залучення інвестицій, розвитку бізнесу та сплату нових податків немає. Єдиний прямий ефект у найкращому разі – це рейтинг голови.

Тому насправді підхід відстояти бюджет за всяку ціну й не приймати ПнВК – це збереження совка. Тому що за три роки ПнВК уже дасть відчутний результат, але якщо його не ухвалити, то й через три роки влада буде з усіх сил просто старатися виконати бюджет. А правда в тому, що вже років десять бюджет виконують суто боргами. І ця історія неминуче закінчиться трагічно.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Віктор АНДРУСІВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини