Про гриби і метали, або Чи варто вживати в їжу зібрані вами "дари лісу"
Мало хто з вас здогадується, що найбільше шкоди організму людини наносять метали, які ми споживаємо разом з їжею.
Їх дуже важко вивести.
Гриб – природний абсорбент, який втягує в себе все, що його оточує – з землі, води, повітря.
Всі гриби поділяються на їстівні (ті, що можна їсти в сирому виді), умовно-їстівні (ті, що потребують термальної обробки) і отруйні (ті, що вживати не можна, оскільки жодна термальна обробка не виведе з них речовини, які загрожують життю людини).
Зі 103 тисяч видів грибів, відомих світові, лише 3 відсотки є отруйними.
В Україні ростуть понад 5 тисяч видів грибів.
Читайте також: Їжа, яка стає небезпечною після розігрівання
Поговоримо про білий гриб, який вважається найкращим істинним грибом в світі. На відміну від шампіньйонів, вешенок, шиатаке та інших видів, які культивуються, білий гриб – це продукт лісу, який дуже важко культивувати.
Якщо білий гриб виріс в «чистому» місці – його можна вживати в їжу в сирому виді. В багатьох ресторанах Європи вам подадуть карпачо з білих грибів, які не пройшли жодної термічної обробки.
В Україні вам таку страву не запропонують ніде, навіть в карпатських ресторанах.
Справа в тому, що за радянськими ГОСТами, будь-які гриби, зібрані в лісі, треба було обов’язково кілька разів відварити.
Причина одна – значна частина громадян росіі збирає всі гриби, які знаходить в лісі, і вживає їх в їжу. Аби убезпечити населення, радянські вчені рекомендували всі гриби відварювати кілька разів протягом тривалого часу, зливаючи воду після кожного відварювання. Таким чином, з гриба видалялися чи не всі елементи таблиці Мєндєлєєва. А разом з ними смак і запах самих грибів. Залишався лише білок, який людський організм здатен сприйняти і засвоїти в дуже малих кількостях.
Моя покійна вже бабуся на початку 20 століття працювала кухаркою в маєтку графа Потоцького. Так от, на той час в Карпатах в їжу вживали в основному білі гриби, сироїжки і лисички. Їх не відварювати, а відразу смажили, в сирому виді використовували для салатів.
Цікаво також, що масово збирали і трюфелі ( чорні і білі), використовуючи для цього спеціально навчених свиней. В маєтку, де вона працювала, було чотири таких тварини. З самого дитинства їм в їжу додавали трюфелі, а в річному віці починали тренувати шукати трюфелі в лісі.
Цікаво також, що значну частину тих врожаїв у склянках з рисом відсилали у Львів чи Варшаву.
Колись гриби займали особливе місце в раціоні жителів гір. Жодне свято не обходилося без цього продукту.
На Різдво і Пасху на святковому столі мали бути мариновані гриби, соус з білих грибів, яким поливали кулешу і м’ясні страви, голубці з грибами, грибна зупа тощо.
Гуцули вірили і вірять, що саме гриби убезпечують людину від багатьох хвороб. За однією з легенд, якщо один раз на рік з`їсти смажку з білих грибів, людина ніколи не захворіє на рак.
Крім цього, жителі гір сотні років п’ють настоянку з червоного мухомора, яку вважають чи не панацеєю від усіх хвороб, особливо онкологічних. Я особисто знаю жінку, яка понад 50 років щодня п’є 20 грамів таких ліків і вірить, що саме тому вона жодного разу не ходила до лікаря.
Усі ми знаємо про голодомори, які знищили десятки мільйонів українців у 22-23, 32-33, 46-47 роках, але мало хто знає, що на Західній Україні ніколи не було голоду чи штучно створеного голодомору. Бо щороку люди запасалися на зиму великою кількістю грибів, ягід, коренів і трав. А гриб – це білок. Кількість білка в білому грибі рівна кількості білка в свинині. А гриби і ягоди у горян ніхто ніколи не конфісковував для потреб держави.
Але повернуся до того, з чого я почав – до металів.
З 2012 року співробітники центру превентивної токсикології, харчової та біохімічної безпеки імені академіка Л.І. Медведя НАН України просили мене передавати їм для аналізу гриби, ягоди і листя з тих місць, де я збирав гриби.
На сьогодні я маю дані про склад елементів таблиці Мєндєлєєва в перерахунку на кілограм ваги з 26 точок України, Румунії і Словаччини.
Я не буду показувати ці таблиці. По-перше, не хочу лякати людей, які на цьому не розуміються, по-друге, обіцяв цього не робити, бо то науковий доробок.
Однак проаналізую лише кілька даних, що стосуються металів у грибах.
Читайте також: Раціон для розуму: чим харчуватися, аби гарно працювали мізки
Так от, для прикладу, в кілограмі білих грибів, зібраних в селі Бистрець Верховинського району Івано-Франківської області, міститься 7.6 міліграма алюмінію, в кілограмі білих грибів, зібраних неподалік села Небелиця Макарівського району Київської області, цього алюмінію є 90,4 міліграма, в лісах навколо Конча-Заспи – 303,7 міліграма, в лісах неподалік села Сіряки Холодногірськооо району Харківської області – 472, 5 міліграма.
В кілограмі білих грибів, зібраних в селі Анталовці, що неподалік Ужгорода, є 1,6 міліграма цинку, в лісах біля села Мила неподалік Києва – 34,6 міліграма, в лісах біля Глевахи Васильківського району Київської області – 42,5 міліграма...
Тепер уявіть усю таблицю Мєндєлєєва і здогадайтеся з першого разу, чи варто вживати в їжу зібрані вами гриби з забруднених територій, зібрані неподалік автомагістралей, хімічних та металургійних заводів чи теплових і атомних електростанцій..
В Україні є лише кілька «чистих» плям, де ви можете сміливо збирати гриби. Це Карпати (саме гірські райони), кілька районів Черкаської області, один район Херсонської і один ліс Одеської ... (нагадаю – це лише аналіз тих місць, які я перевірив сам і які були проаналізовані різними центрами досліджень).
Сподіваюся, висновок ви можете зробити самостійно.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки