MENU

Лікар-підприємець – стимул для економіки

1203 0

З початком медичної реформи лікарів-підприємців первинної ланки стає все більше. Звичайно, приватна практика була і раніше, але зараз, коли лікар може заробити в 3-4 рази більше, мотиваційний фактор став суттєвішим. Тому сьогодні лікарі первинки все частіше задумуються над тим, аби стати фізичною особою-підприємцем (ФОП), тим паче, що це не так складно, як може здаватися.

Які переваги має ФОП у порівнянні із роботою за наймом?

– Можливість вільно розпоряджатися робочим часом.

– Можливість заробляти більше коштів та витрачати їх на свій розсуд.

– Можливість розширення підприємницької діяльності з метою отримання більших прибутків.

– Можливість суміщати роботу у державній установі із приватною практикою.

Та окрім очевидних переваг для самого лікаря, збільшення частки лікарів-підприємців позитивно позначається і на економіці держави.

Читайте також: В Україні питання охорони здоров’я без перебільшення можна назвати питанням життя і смерті

Ні для кого не секрет, що розвиток економіки неможливий без сталого середнього класу. Українські політики дуже полюбляють спекулювати цим поняттям, щоразу обіцяючи стимулювати розвиток середнього класу, як основного двигуна економіки. Та поки що ми лишаємося суспільством багатих і бідних, причому частка останніх переважає на порядки.

За європейськими мірками, середній клас визначається доходом у 3-5 тисяч євро в місяць на сім'ю. У розвинених країнах старого світу такий дохід мають 60-80% населення. Тобто переважна більшість людей в тій же Німеччині чи Нідерландах щомісяця можуть спожити товарів та послуг на декілька тисяч євро, тим самим стимулюючи розвиток власних економік. Крім того, ці люди є платниками податків, і чималі кошти відраховуються на забезпечення соціальної сфери.

За роки незалежності в системі охорони здоров'я України склалася цілком звична для пострадянських країн ситуація, коли видатки на медицину успішно вплітаються у корупційні схеми та не доходять до основного споживача. За таких умов просто неможливий розвиток медичного сектору. Це стосується і оплати праці. В Україні вона вкрай несправедлива. Всі прекрасно розуміють, що дохід лікаря не визначається лише його офіційною заробітною платнею. І якщо для головного лікаря це десятки, а то і сотні тисяч, то для того ж лікаря первинки це зовсім небагато. Так, якщо доходи українських лікарів уявити у вигляді тришарового пирога, то там ми побачимо невеличкий верхній шар (ті, що отримують найбільше), ще менший середній шар та величезний нижній шар. Така система є вкрай крихкою, адже провокує "зіткнення" між найбіднішими та найбагатшими. Тому будь-яка успішна модель будується таким чином, аби стимулювати збільшення саме середнього шару. Саме така система є найбільш стійкою.

Поміркуємо над тим, яку користь для економіки принесуть лікарі-ФОП з доходом більше 30 тисяч гривень. По-перше, вони будуть купувати більше товарів та послуг, чим стимулюватимуть виробництво. Варто зазначити, що саме люди із середнім рівнем доходів є тими споживачами, на яких може спиратися економіка нашої держави. Адже люди, що мають мільйонні доходи, як правило, виводять гроші за кордон, купують там нерухомість та загалом працюють над розбудовою інших держав.

Читайте також: Зміни системи не досить: на перешкоді реформам – стіна власного "я"

Інший важливий аспект – лікар із гарним заробітком може інвестувати у себе. Збільшення кількості лікарів-ФОП означає і підвищення конкуренції. Лікар, який дбає про свою репутацію, ніколи не буде стояти на місці. Частину зароблених грошей він буде витрачати на підвищення кваліфікації, участь у конференціях, закупівлю сучасного устаткування для свого кабінету тощо. Таким чином Україна без дороговартісних державних програм (які часто є неефективними) за короткий час отримає велику кількість висококваліфікованих спеціалістів, які не будуть думати про роботу за кордоном, адже і в Україні вони матимуть непоганий заробіток, а найголовніше – можливість кар'єрного росту та розвитку власної справи, чого вони майже позбавлені в інших державах.

Найцікавіше, що для сприяння збільшення частки підприємців серед лікарів первинки не потрібно великих зусиль. Державі варто в першу чергу максимально спростити ведення приватної лікарської практики, а з іншого боку – підтримувати цей тренд інформаційно. Поки що роль просвітника на себе взяли громадські організації. Ми ведемо роз'яснювальну роботу серед лікарів первинки, розповідаємо про юридичні, управлінські та фінансові тонкощі підприємницької діяльності. Приємно, що інтерес до цієї справи проявляє все більше лікарів, які вирішили стати самі собі господарями. Поки що переважна більшість – це лікарі великих міст України, але це лише початок.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Тимофій БАДІКОВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі


Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини