Судан: продовження протестів та балансування на межі військового перевороту
Революція в Республіці Судан продовжує тривати. У п’ятницю 28 грудня в столичному штаті Хартум в різних районах відбулися 14 демонстрацій. Десятки тисяч людей вийшли на вулиці після п’ятничної молитви у мечетях з вимогами покінчити з тиранічним режимом. Демонстрації організовані опозиційними групами відбулися поселеннях, що оточують Хартум. Подекуди навіть весілля, що в арабських країнах є велелюдними перетворюються на несанкціоновані народні антиурядові демонстрації. Сили поліції використовують для розгону мітингів снаряди із сльозогінним газом, в той же час проурядові так званні народні сили охорони правопорядку зникли з вулиць. До столиці (населення разом з околицями складає 5,5 млн. осіб) введено понад 500 одиниць військової техніки спецсил швидкого реагування з метою залякування населення.
В країні тривають арешти лідерів опозиційних сил, зокрема співробітники NISS заарештували керівника Суданської партії конгресу Омера аль-Дігеїра. Йому інкримінують підбурювання народу до нових протестів. В ході придушення протестів яскраво виокремився етнічний чинник. Сили безпеки переслідують вихідців з регіону Дарфур, підозрюючи їх у підривній діяльності. Зокрема під удар потрапили молоді люди, які є членами Об’єднаного народного фронту, що є молодіжним крилом Руху визволення Судану на чолі з Абдель Вахідом. У студентів було начебто вилучено 47 пляшок-коктейлів Молотова. Під тиском перебувають активісти партій Сили національного консенсусу, баасисти, члени насерістської партії та юніоністського руху. Тобто переважно представники партій лівого спектру.
На цьому тлі із заявою виступив генеральний секретар ООН Антоніу Гуттереш, який закликав уряд Судану провести негайне розслідування випадків загибелі людей в ході акцій протесту. За підрахунками Amnesty International з 19 грудня в протестах вже загинули 37 осіб. Уряд наполягає на цифрі у 19 загиблих та 406 поранених, з-поміж яких 187 силовиків. Незалежні експерти ООН з питань захисту прав людини зазначають, що сили безпеки використовують надмірну силу для придушення повстань.
Читайте також: Заворушення в Судані. Масові радикальні протести охопили більшість великих міст
Попри це суданські профспілки оголосили, що 31 грудня в переддень Дня незалежності (1 січня 2019 року Судан буде відзначати 63-річницю визволення з-під англо-єгипетського правління). Це буде вже дуга з 25 грудня подібна акція народної непокори. Попередня змогла зібрати в Хартумі десятки (за деякими даними до 100.000) осіб, які вимагали змін через нестерпну економічну ситуацію. Завдання майбутніх акцій протесту 31 грудня – «скинути режим та започаткувати процес демократичного транзиту, що гарантує права та свободи громадян».
Фактично в Судані вже наявні ознаки повзучого військового перевороту. Сили швидкого реагування перебувають під контролем генерал-лейтенанта Мохаммада Хамдана Да’ало (aka «Хамідті»). Він зараз є головною опорою режима президента Омара аль-Башира разом з підрозділами NISS на чолі з Салахом Гошем. В той же час 4 дні тому Хамідті виступив з сенсаційними тезами, що критикують правлячий режим.
Читайте також: Груднева революція в Судані. Попередні висновки
Зокрема у його промові пролунали наступні важливі моменти:
1. Суданці довго терпіли, і мають отримати сатисфакцію за свої страждання. Хто каже інакше є брехуном.
2. Економічними диверсантами у Судані є чиновники, а не пересічні люди.
3. В Судані немає війни, проте величезна частка бюджету іде на оборону.
4. На валютному ринку Судану спостерігаються постійні злоякісні маніпуляції з курсом суданського фунту та ліквідністю, але ніхто не несе за це відповідальність.
5. Держава порушила домовленості щодо вилучення залишків зброї в населення, зокрема її забрали не у злодіїв, а тих, хто обороняв нею свою худобу та майно, а тепер лишився беззахисним.
6. Держава позбавила людей доступу до їхніх законних заощаджень, що містяться на банківських рахунках. Це неприпустимо.
Отже, ця політична заява Хамідті по суті скидається на політичну програму нового політичного лідера країни. Вже найближчим часом стане зрозуміло чи пересяде Хамідті з посади керівника суданського спецназу у президентське крісло. В поточних турбулентних умовах точно це спрогнозувати доволі складно, проте режим президента майже остаточно дискредитований та делегітимізований, і єдине, що він може запропонувати своєму народові це терор.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки