MENU

Одна з найважливіших і найефективніших антикорупційних реформ під загрозою

2811 0

За останні два роки бізнес встиг звикнути до автоматичного відшкодування податку на додану вартість (ПДВ) і до того, що держава дотримується правил, пише у своєму блозі на "Новому часі" колишній міністр фінансів України Олександр Данилюк. Але, схоже, зараз ми перебуваємо на зламі, коли може повернутися стара корупційна практика що зруйнує відвойовані з такими труднощами й ризиками прозорість і чесність.

Цього тижня стали відомі наміри Державної фіскальної служби скасувати відшкодування ПДВ для аграріїв-експортерів. Можливо, хтось скаже, що це проблема великого бізнесу, проблема власників підприємств, орієнтованих на експорт, а більшості населення це не стосується. Так думати – велика помилка.

Наші експортери працюють в умовах жорсткої конкуренції з іноземними виробниками. Замість того, щоб підтримати наші компанії-експортери під час завоювання перспективних ринків, влада своїми руками підриває їхні позиції, позбавляючи ресурсів, необхідних для успішної конкуренції. І це при тому, що нам украй потрібне надходження валюти, яке якраз забезпечують експортери.

Платіжний баланс країни дефіцитний, тобто відтік валюти перевищує її надходження у країну, нестачу Україна змушена покривати за рахунок валютних резервів і зовнішніх запозичень. На цей і наступний  рік припадає хвиля значних виплат за зовнішніми запозиченнями в сумі близько $12 млрд, тобто відтік тільки збільшиться. Що не можна робити в такій ситуації? Правильно, шкодити експортерам!

Читайте також: Три податкові стимули економічного зростання, які не слід ігнорувати

Якщо забуксує експорт, проблема нестачі валюти посилиться, це призведе до зниження валютних резервів, девальвації та інфляції.

Безперечно, ще один наслідок – удар по довірі до держави. Корупція при поверненні ПДВ роками завдавала катастрофічної шкоди країні, це якби капітан корабля пиляв і продавав на металобрухт головний двигун. Впровадження автоматичного відшкодування ПДВ якщо не найважливіша, то точно одна з найважливіших і найефективніших антикорупційних реформ. Вона повернула віру в те, що корупція в Україні може бути викоренена та стала аргументом на користь інвестування в нашу країну.

Чому ж, розуміючи всі ці негативні наслідки, це все-таки відбувається? Гроші! Як у байці Крилова: "Ты виноват лишь в том, что хочется мне кушать".

Звісно, політичні еліти не були раді втратити корупційні доходи від відшкодування ПДВ і чекали можливості повернути втрачене.

Читайте також: Китайський виклик для нашої економіки

Останнім часом значно зросли масштаби вимивання грошей із бюджету через реєстрацію фіктивного ПДВ (так звані скрутки), Це є злочин, який скоюється зі благословіння та в інтересах політичного керівництва країни. Щомісячні обсяги втрат перевищили 1 мільярд гривень (це дуже консервативно – реальна сума може бути значно більшою). При цьому втрати бюджету від злодійства необхідно компенсувати. Це робиться за рахунок сумлінних платників, і тому зараз у поспіху йде пошук різних варіантів – вищезгадана недоспроба залізти в кишеню аграріїв – лише один із них. І якщо відверто, я не вірю в реалізацію цього задуму, занадто токсичним він є, щоб пройти через Кабінет Міністрів, і занадто сильним є аграрне лобі в парламенті щоб бути підтриманим у Раді. Але це є сигнал що кінцева мета – це повернення корупції, а значить повний відкат реформи ПДВ – це тільки питання часу.  

Всі мають розуміти, що усунення чесного та прозорого механізму автоматичного відшкодування ПДВ, повернення до волюнтаристського ручного управління та корупції, що його супроводжує, швидко й неминуче позначиться на економіці країни. 

Звертаюся до свідомих співробітників Державної фіскальної служби, не дозволяйте остаточно розвалити довіру до ДФС і стабільність фінансової системи задля задоволення апетитів можновладців. Вибори завершаться, а країні жити далі. Не варто ускладнювати й без того складну ситуацію.

Також звертаюся до бізнесу – не всі з вас вірили в можливість наведення порядку із ПДВ, але наша команда зробила це. Хоч зараз не мовчить і не бійтеся, бо втратите все. Це ваші гроші, які мають іти на розвиток вашого бізнесу та створення робочих місць для українців, а не в кишеню корупціонерів.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Олександр ДАНИЛЮК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини