MENU

Кір VS грип: які ризики несе масова вакцинація на фоні розгортання двох хвороб

1698 0

Вже третій рік поспіль в Україні спостерігається епідемічний підйом захворюваності на кір, який розпочався у 2017 році та триває донині...

За цей час зареєстровано понад 65 тисяч випадків захворювання на кір, але епідемію урядом досі не зголошено. Торік кір вже забрав 16 життів. У 2019 році захворюваність продовжує стрімко зростати. Тільки за перші чотири тижні – понад 11 тисяч хворих. Цьогоріч від ускладнень кору померло вже шестеро людей. Такої кількості хворих не реєструвалося у жоден з епідемічних підйомів захворюваності на кір за останні 15 років в Україні.

Чи говорив Комітет охорони здоров'я про те, що така ситуація можлива? Так. Ми зверталися з офіційними листами до Президента, Ради національної безпеки, Кабміну ще у січні 2018 року з повідомленням про те, що створений у МОЗ штаб, який має опікуватися проблемами епідемії кору, є неефективним і не проводить необхідних дій для зупинки епідемії. Сьогодні ми платимо тисячами хворих за непрофесіоналізм і бездіяльність профільного міністерства. Однієї вакцинації, щоб зупинити кір – недостатньо! Це знають навіть студенти, які сумлінно вивчають основи медицини.

Читайте також: Вспышка беспрецедентна. Сколько украинцев заболеют корью в 2019 году

Штаб, під керівництвом т.в.о. Супрун, не залучав профільних фахівців-епідеміологів, санітарних лікарів, імунологів та алергологів, які мають досвід та знання, як боротися з епідемією кору. Не була організована робота в місцях, де відбувалися спалахи захворювання, спостерігався неефективний санітарно-епідеміологічний контроль, не була проаналізована ситуація загалом і не були зроблені висновки з помилок, крім цього і постачання вакцин відбулися несвоєчасно.

Що навело міністерство на ідею створення так званого "спецназу" по масовій вакцинації від кору в момент зростання захворюваності на грип – не відомо. Чи то бажання піару, чи вакцини, які потрібно негайно реалізувати у зв'язку з завершенням терміну придатності?

Щоб допомогти всім розібратися в питанні, потрібно звернутися до актуальної ситуації із грипом в нашій країні. Зараз в Україні циркулюють ті штами вірусу грипу, які у минулому сезоні забрали життя 80 тисяч американців. Кількість летальних випадків вже перевищує попередні роки, хоча сезон тільки почався. За декілька днів "згорають" молоді люди, діти, вагітні жінки. Одна історія хвороби страшніша за іншу. Наприклад, на Чернігівщині ускладнення від грипу стали причиною смерті вагітної жінки, вона померла у реанімації.

Проблема полягає і в тому, що зараз в державі не вистачає засобів для специфічного лікування та швидкої діагностики грипу. Як в аптеках, так і в стаціонарах. МОЗ навіть не з'ясував готовність різних рівнів меддопомоги до сезону грипу. Хоча інфекціоністи попереджали про небезпеку. Також відсутня система профілактичних заходів, яка б сприяла зменшенню поширення ГРВІ та грипу вже у період росту захворювання. Впливає і той фактор, що меддопомога стала менш доступною, а тому хворі вимушені звертатися до лікарів вже у край важкому стані.

На фоні такої ситуації, всупереч застереженням фахівців, МОЗом ініціюються масові заходи вакцинації проти кору. Безперечно: ефективним способом профілактики кору є вакцинопрофілактика. Проте, на думку провідних науковців та лікарів-інфекціоністів, проведення масової імунізації населення під час загострення епідемічної ситуації з грипу та ГРВІ створює додаткові ризики підриву довіри населення до вакцинації.

Наприклад, коли ваша дитина хвора на грип або могла заразитися, чи будете ви її вести в місця, де багато людей, де існує ризик заразитися, і чи будете ви її вакцинувати? Під час епідемічного підйому захворюваності на грип та ГРВІ, навпаки, протиепідемічні заходи мають бути спрямовані на недопущення додаткового скупчення людей, у зв'язку з чим проводяться карантинні та обмежувальні заходи, які самі по собі унеможливлюють проведення масових заходів з імунізації в навчальних закладах, як це було запропоновано профільним Міністерством.

Спеціалісти кажуть: під час масової вакцинації, коли різко зростає кількість дітей, щеплених за обмежений проміжок часу, на тлі підйому грипу та ГРВІ, зростає й кількість інтеркурентних захворювань (таких, які ускладнюють перебіг іншого захворювання). Крім того, оскільки вакцина, що застосовується сьогодні в Україні, містить живі ослаблені штами вірусів кору, краснухи та епідемічного паротиту, у разі інтеркурентного захворювання у дітей підвищується ризик вакциноасоційованих випадків захворювання (випадки виникнення інфекційних захворювань, обумовлених потраплянням в організм дитини вакцинних штамів вірусу). Це, на думку спеціалістів, може суттєво знизити прихильність населення до вакцинації загалом. Тому всі заходи з масової вакцинації рекомендують починати з кінця квітня-початку травня.

Читайте також: Чому люди масово відмовляються від вакцинації: пояснення імунолога

Рік тому ми говорили, що ситуація із кором буде погіршуватися, але у профільному міністерстві не слухали та казали: захворюваність зменшується, ми подолали епідемію. Тепер нарешті всі бачать, що це не так! Сьогодні маємо не просто говорити про епідемію кору, сьогодні її маємо долати.

А говорити виважено і серйозно маємо про дифтерію і поліомієліт (рівень вакцинації по країні – близько 45%), від яких потрібно проводити щеплення. Це наступна епідемія, яка може виникнути в нашій державі. І вона може забрати ще більше життів українців. І є конкретні кроки, які мають бути зроблені владою вже сьогодні, щоб цієї епідемії не допустити!

На кінець наголошую: вакцинацію проводити важливо та необхідно! Але виважено, професійно, науково обґрунтовано, не допустивши непродуманих дій, що можуть підірвати довіру населення до вакцинопрофілактики. Індивідуальна вакцинація і масова вакцинація – це два різні підходи, вибір яких має бути виваженим і професійним, аби зберегти довіру людей до системи охорони здоров'я і держави!

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Ольга БОГОМОЛЕЦЬ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини