MENU

Експерт: У старших класах відбувається девальвація навчального процесу

2175 0

Учора мені батько одного одинадцятикласника розповів, як у школі, котру закінчує його син, готуються до складання ЗНО.

На батьківських зборах, котрі відбулися у вересні, класний керівник і заступник директора школи чітко сказали, що головне завдання школи і батьків – забезпечити підготовку до успішного складання ЗНО дітьми. Не менше і не більше. За словами батька сказано було щось таке: "Ми не хочемо, щоб через ваших дітей, школа мала низький районний і обласний рейтинг. Знаємо, що для багатьох учнів того, що роблять наші вчителі, недостатньо. Тож шукайте репетиторів чи якісь інші варіанти".

А далі він мені розповів про деякі, так звані, "інші варіанти". Фізкультуру, наприклад, в 11 класі постійно ставлять у розкладі останніми уроками. Але замість "фізри" учнів "розбирають" вчителі-предметники, які готують до ЗНО з того чи іншого предмету. На "фізру" йдуть лише ті, хто не збирається вступати до університетів. Зрозуміло, що таких майже немає. Що, насправді, мабуть не заважає вчителю фізкультури записувати уроки, як проведені...

Читайте також: Як вести перемовини з агресивними учнями та батьками

Інколи між вчителями виникають конфлікти за учнів (кому до кого йти). У такій ситуації диспетчером стає заступник директора. Інколи їй доводиться "виводити" учнів для занять з учителями-репетиторами, не лише з фізкультури, але й з уроків із інших предметів (які не входять до переліку тих, з яких складають ЗНО).

Кожен одинадцятикласник має чітко встановлений "план" підготовки" (зазубрювання) відповідей на певну кількість завдань ЗНО із тих, які були у зошитах у попередні роки. Так, з української мови, цей план складає 20 завдань на тиждень. Ці завдання у формі тесту кожен учень має виконати на щотижневому "контрольному уроці"...

Крім того, кожен вчитель рекомендував (іншими словами – примусив) кожного одинадцятикласника купити по дві книжки з кожного предмету із серії "підготовка до ЗНО". Особливо популярні посібники, в яких є готові відповіді на завдання... Виконання завдань, що є в цих збірниках, також входить у "норму", зазначену вище. На жаль, батько мені не захотів розповідати про те, що кОштує така підготовка. Але я зрозумів, що не вона не є безоплатною... І учителі, які репетиторствують, і учитель фізкультури, і завуч – не альтруїсти, мабуть. 

Я його слухав і, відверто кажучи, мені було дуже соромно за свою віртуальну причетність до цього неподобства. Тим більше, що передбачаючи подібний розвиток ситуації, ми у 2008-2010 роках докладали максимум зусиль для того, щоб відокремити школу від ЗНО. Навіть не підтримували ідею проведення реєстрації для участі в ЗНО у школах... Але, у наступні роки ситуація була доведена до абсурду. Особливої абсурдності вона набула після об'єднання ЗНО і ДПА... Що і зумовило девальвацію навчального процесу у старших класах величезної кількості шкіл та переорієнтацію його на натаскування до складання ЗНО. На мою думку, це катастрофа для системи освіти. Однак, це не означає того, що вона безповоротна. Катастрофи іще можна уникнути, якщо:

1. У тестах, що пропонуються на ЗНО, завдань із вибором однієї чи двох правильних відповідей повинна бути мінімальна кількість (не більше 10%). Решта – завдання на використання отриманих знань, на сформованість тих чи інших компетентностей... 

2. Відмовитися від поєднання ДПА і ЗНО у випускних класах. До ЗНО школа не повинна мати ніякого відношення, тому що це екзамени для вступу до університетів. Про необхідність відміни ДПА я писав учора.

Читайте також: Сертифікація потрапила до рук таких виконавців, що скоро, за моїми прогнозами, стане схожою на сусідську євробляху, – Лікарчук

3. Нормативно заборонити оцінювати роботу школи чи окремих вчителів за результатами ЗНО, яке складали їхні учні. Повідомляти школу про результати ЗНО, чи не повідомляти - то мають вирішувати лише ті, хто його проходив. 

4. Відмовитися від штучного регулювання порогів "склав/не склав" за результатами ЗНО. Існуюча практика їхнього визначення нівелює обєктивність оцінювання. А "розумне пристосування" (адаптивний поріг) - взагалі завдає ЗНО нищівного удару. 

Якщо цього не зробимо, то загубимо і ЗНО, і навчальний процес у старших класах. Українська освіта УЖЕ на цьому шляху...

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Ігор ЛІКАРЧУК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини