Фейкові лікарі і телефонні дзвінки "рідних": як не стати жертвою шахраїв
Винахідливі шахраї придумують нові дедалі хитріші сценарії, щоб виманити з довірливих українців гроші, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень.
Останній, до кого навідалися шахраї – був 90-то річний Петро Войтецький. Телефонний дзвінок пролунав опівдні. Чемний чоловічий голос сказав, що його турбують з Пенсійного фонду.
Читайте також: 5 додатків, які завадять крадіжці телефона
Шахраї точно знали дату, коли дідусю приносять пенсію. Через хворобу старенький майже не ходить, тому гроші йому доставляють додому. Саме це і обмануло дідуся, коли на порозі з'явилися гості. "Людей же не видно, хто дзвонить. І він (шахрай) сказав, там Ганна Іванівна і Маргарита Петрівна прийдуть. І вони, дійсно, за п’ять хвилин з'явилися", - розповів постраждалий.
Вхідні двері пан Петро ніколи не зачиняв, тому перешкод у шахрайок не було. Коли вони зайшли до квартири – дідусь уже витягнув зі схованки гроші. За його словами, гроші у нього забрали одразу під час перерахунку. Потім жінки повернулись і за допомогою швидкого жесту аферистки поклали фальшиві гроші і наче розчинились у повітрі. Чоловік спочатку і навіть не зрозумів, що сталось. 38 тисяч гривень зникли. Аферисти підмінили гроші – справжні забрали, а фальшиві повернули.
За словами старшого слідчого з особливо важливих справ Слідчого управління Нацполіції Києва Сергія Руденка, пенсіонерам розповідали, що вийшов Указ президента про заміну грошової валюти. Шахраї нібито мали валюту нового зразку, а "стару" забирали. "Вони під виглядом соціальних працівників приходять вже додому. Витягують з них, де знаходяться кошти і потім поки одні особи відволікають, інша ці кошти краде. Навіть були випадки, коли люди щось запідозрювали – гроші відбирали, тобто фактично вже скоювали пограбування або розбійний напад", – пояснив заступник голови Нацполіції України, начальник ГУ Нацполіції у Києві Андрій Крищенко.
Громадяни Молдови дві жінки і два чоловіки об'їздили половину України. Поліціанти вже встановили десять епізодів і десятьох ошуканих стареньких.
Шахраїв, які обікрали Петра Войтецького, поліція накрила вчасно. Схеми були традиційними: спочатку телефонують, а потім приходять. Аферисти називаються працівниками соцлужби, комунальниками, лікарями або навіть поліцією.
Тому дуже важливо бути обачнішими з незнайомими людьми - ким би вони не прикривались. "Двері відчиняти не потрібно –заборонено, це ваша безпека. Спитайте з якої установи він прийшов, спитайте телефон установи. Зателефонуйте в ту установу – чи дійсно у вас працює такий працівник і чи дійсно він наразі повинен бути біля вашого будинку", – пояснив приватний детектив, експерт з безпеки на самозахист Руслан Болгов.
Якщо це шахрай – він чекати не буде – одразу втече. Якщо це реальний співробітник – його керівництво буде знати, що він працює.
Історії – навіщо прийшли - різні: псевдо-медики можуть розповідати жертві, що в неї погані аналізи і термінова потрібна операція. А відтак - негайно треба дати завдаток. Фальшиві правоохоронці будуть розказувати, що ваш родич потрапив у халепу, наприклад, збив людину і щоб його не судили – потрібно знову ж таки дати гроші. І тут у групі ризику – абсолютно всі.
Читайте також: Як не натрапити на шахраїв під час пошуку роботи
"Найперше і найголовніше – покласти трубку і сказати: "Так, добре. Я передзвоню вам. По-друге, терміново передзвонити іншій людині. Якщо ти не можеш міркувати, ти почав хвилюватися, бо той, кому ви телефонуєте – в спокійнішій ситуації і він може дати пораду", – радить психолог Наталія Ломоносова.
Спеціаліст також радить ніколи не надсилати гроші одразу, а говорити, що ви під’їдете до райвідділу, тому що аферисти розраховують на "швидкий вхід".
"Проблематика в розкритті цих злочинів в тому, що дзвінки відбуваються або з місць позбавлення волі, або з тимчасово окупованих територій", – додав Сергій Руденко.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки