MENU

Тренуємо мозок, або Чим корисна медитація

2968 4

У людей, які практикують медитацію, обсяги сірої речовини в гіпокампі і лобовій частці мозку збільшуються.

Медитація – дуже особисте заняття. Відповідно, технік і способів існує більше, ніж ми можемо уявити. Але загалом все зводиться до двох методів.

1. Усвідомлена медитація

Суть в тому, що ми концентруємось на чомусь одному і постійно повертаємось до цього, якщо втрачаємо увагу. Це може бути наш подих, відчуття в нашому тілі, чи щось інше поза ним – звуки, чийсь голос, або слова, які повторюємо. Кожен знаходить щось своє.

Читайте також: Шесть упражнений для тренировки мозга от Стива Джобса

2. Медитація спостереження

Звертаємо увагу на все, що відбувається навколо нас, проте не реагуємо на подразники.

В силу своєї природи і освіти, я людина дуже критична. Навіть власного досвіду мені недостатньо, щоб повірити, тому разом з практикою завжди шукаю наукові підтвердження. 

На МРТ виглядає так, що наш мозок в процесі медитації обробляє інформацію повільніше, ніж зазвичай. І що це нам дає?

Краща увага та пам’ять

Це як з біцепсом – тільки з мозком. Під час медитації шо ми робимо? Сфокусовуємось, помічаємо все, але не відволікаємось. Ми тренуємо це вміння. Якщо робити це постійно, то в житті теж навчимось бачити ціль і не звертати уваги на перепони. Але при цьому помічати деталі і запам’ятовувати їх.

Менше тривоги

Страх і тривога – це певні нейронні шляхи. У людей, які живуть з підвищеною тривожністю, ці нейронні шляхи сильні і постійно активні. Проте під час медитації ми втрачаємо ці нейронні зв’язки. Це як з пресом: ми колись його на уроках фізкультури накачали, потім перестали ходити в зал, купили машину і пішки ходимо тільки з дивану до холодильника. Що відбувається? Прес зникає.

Творчість

Тут не так багато прямих доказів, хоча… Дослідники з університету Лейден зібрали дві групи. Обидві групи медитували, але одні використовували усвідомлену медитацію, інші – медитацію спостереження. Після цього їм дали виконати творчі завдання. Група з сфокусованою медитацію не особливо показала творчий прогрес, а от група, яка практикувала медитацію-спостереження креативніше виконала завдання. Висновки, де шукати натхнення, робіть самі.

Емпатія 

Знову таки досліджували дві групи людей, тільки тепер тих, хто медитував регулярно і тих, хто ніколи цим не займався. Їм показували фото людей, які виражали різні емоції. Мигдалини – частини мозку, які відповідають за емоційне стимулювання – в людей, які регулярно медитували, активно працювали в ході експерименту. Представники цієї групи могли чіткіше визначити, яку емоцію передає фото. В 2008 році було проведено схоже дослідження, але з аудіо. Учасникам давали послухати голоси людей у різних емоційних станах, і результат був схожим. Єдине, заміряли тоді діяльність тім’яної частки мозку, яка відповідає за співчуття.

Читайте також: 10 лекцій для тих, хто страждає від творчого вигорання і втоми. ВІДЕО

Стресостійкість

Менеджерів з персоналу поділили на три групи: перші усвідомлено медитували, другі – опановували техніку розслаблення тіла, треті не приймали участь у жодних тренуваннях. Потім усім влаштували завершальний стрес-тест. Вгадайте, хто піддавався стресу найменше? Правильно – ті, хто медитували.

Збільшення обсягів сірої речовини

У людей, які практикують медитацію, обсяги сірої речовини в гіпокампі і лобовій частці мозку збільшуються. І це не лише про память і увагу, про які вже йшлося, а й про емоційну стабільність і позитивний настрій.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Наталія ВЛАСЕНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини