Як не руйнувати, то спотворювати – таку практику застосовують до історичних будинків у Києві. ФОТО
Поки розбирають одні старовинні будівлі, інші пам'ятки архітектури обростають пухирями у вигляді багатоярусних мансард.
Більшість мансард над історичним будинками у середмісті Києва з'явилася у кінці 1990-их – на початку 21 століття, проте були і первісні. Одиниці з цих "рідних" мансард збереглися у зв'язку із загальнопоширеною практикою надбудови у радянську добу. Одним із цих рідкісних зразків була мансарда над колишнім прибутковим будинком купця 1-ої гільдії Гдаля Яковича Бурд-Грановського, який мав будівельну контору, а також торгував деревиною.
Читайте також: У Києві на місці двох пам'яток архітектури поплічник Януковича збудує висотку. ФОТО
Шестиповерховий будинок з мансардою було зведено у 1911-1912 рр. на тодішній Кузнечній (нині – В. Антоновича) вулиці, 17. Опорядження фасаду виконане у стилі пізнього раціонального модерну з національно-романтичними, північними та неокласицистичними мотивами. Композиція фасаду асиметрична, виділена правою розкріповкою з еркером, яка увінчана щипцем ламаної полігональної форми. У оформленні фасаду застосовано різну фактуру тинькування: на першому-другому поверсі – рваний руст, на третьому-четвертому поверхах – пласке рустування під квадри, інші площини, окрім невеликого сектору стіни під щипцем, покриті цементним тинькуванням "під шубу", при чому на нижній частині еркера – тинькування рельєфне, хвилястими лініями. Основними декоративними акцентами є рельєфний орнаментальний пояс на рівні вікон шостого поверху із зображенням чортополоха та широкий фриз на еркері на рівні п’ятого поверху, який складається з двох пластичних вставок із зображенням листя аканта. Не дуже поширений у ті часи мансардний поверх було прикрашено дерев'яними лиштвами, декоровано тягами у стилі модерн.
Спочатку, на початку 2000-х власник квартири праворуч здійснив реконструкцію на власний розсуд і смак, змінивши конструкціїї мансардного даху та викинувши автентичні лиштви з вікон. Але ліва частина мансарди ще донедавна приваблювало око поціновувача своїми первісними стильними формами.
На жаль, у нашому "европейському" Києві навіть статус пам'ятки архітектури не є запорукою того, що будівлю не буде спотворено. Мансарди у Києві мають властивість розбухати, зростати вгору, подвоюватися та потроюватися (як на Нижньому Валу).
Читайте також: Зруйновано останній історичний будинок на Нижньоюрківській вулиці Києва. ФОТО
Ось і тут маємо дуже кмітливого власника, який плював з великої дзвіниці на пам'яткоохоронні норми, естетичні принципи, архітектуру взагалі, зводячи собі "нічтоже сумняшеся" такий собі курник у центрі міста під виглядом двоповерхової мансарди.
А з управління з охорони культурної спадщини зробили цілий департамент. Напевно, коли утворять центральний орган виконавчої влади, на кшталт «агентства з охорони культурної спадщини», тоді пам'яток ми успішно позбудимося. Щоб не заважали по-новому зажити, щоб інвестора не відлякували.
Світлини 2018 року
Верхній поверх з старою мансардою
Первісна мансарда
Світлина 16.02.2019
Еркер
Орнаментальний фриз на еркері
Фрагмент орнаментального фризу шостого поверху
Вестибюль
Розетка плафону вестибюлю
Первісні двері ліфта
На цементній основі бачимо відбитки клейма виробника метласької плитки – харківський завод барона Едуарда Бергенгейма.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки