Економіст: Система ФОПів утримує нашу економіку від розвитку
Уряд пропонує штрафувати за використання ФОПів для ухилення від податків. Як економіст, я підтримую таку пропозицію. Звичайно, ті, хто використовують ФОПів, проти таких штрафів. Але ФОПи створюють нерівні правила гри на ринку, заводять економіку в тінь, унеможливлюють розвиток фінансових ринків.
Читайте також: Мінсоцполітики провокує нову хвилю трудової міграції – нардепка
Справді, в певних галузях легко використовувати ФОПів для працевлаштування (наприклад ІТ чи юридична практика), а в інших – ні (промисловість). Таким чином різні галузі платять різні ставки податку. Це спотворює розподіл талановитих людей. Вони йдуть працювати в ІТ, а не в промисловість частково й тому, що податки в ІТ менше. Результат – промисловість не розвивається, і страждає вся економіка.
Більше того, навіть усередині однієї галузі можуть бути чесні компанії, які працюють цілком прозоро, офіційно працевлаштовують своїх працівників, і сірі компанії, які працевлаштовують більшість співробітників як ФОПів. Сірі компанії мають меншу ефективну ставку податку, але потенційно залежать від правоохоронних, податкових та інших органів влади. Ці органи можуть погрожувати штрафами й іншим покаранням і таким чином тиснути на компанії. Результат – можливості для корупції, масок-шоу, неможливість захистити себе в судах, тощо. Навіть якщо сьогодні чиновники не використовують таких можливостей для тиску певних компаній, наступний уряд може почати.
Читайте також: Фурса: Нині ФОПи – це величезний внутрішній офшор
Наступна проблема – побудована на ФОПах компанія не може повністю показати банкам й іншим кредиторам свою бізнесову модель. Співробітників немає, є контрагенти ФОПи. Банк не розуміє, де є справжній бізнес, а де є окозамилювання для ухиляння від податків. Тому побудованим на ФОПах компаніям складніше отримувати фінансування від банківської системи, яка вимагає прозорості бізнес-моделі. Результат – збільшення позабанківського, неформального та непрозорого фінансування. На рівні всієї економіки це призводить до відсутністі розвитку фінансових ринків.
Люди й бізнеси, які протестують проти пропозиції уряду, насправді протестують проти підвищення ставки податків, якщо ФОПи не можна буде використовувати. Але це різні речі – створення прозорих й однакових правил гри для всіх і збільшення податків. Можна скасувати ФОПи й одночасно зменшити офіційні податки. Сьогодні система ФОПів утримує українську економіку від розвитку.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки