MENU

Старість скасовується: як не дати мозку піти на пенсію

2544 0

Дві новини напередодні весни, і обидві дуже добрі.

1. Всесвітня організація охорони здоров'я офіційно переглянула вікові норми. І тепер людину вважають молодою до 44 років. Насправді, зробили це вони ще два роки тому. Але чому б не нагадати про це напередодні весни? Середній вік тепер теж закінчується аж в шістдесят. І лише тоді починається похилий.

2. Вчені довели, що старішання мозку з віком можна значно уповільнити.

Правда в тому, що швидкість багатьох процесів в мозку з віком справді знижується. Але разом з тим деякі можливості мозку з роками тільки вдосконалюються. Все залежить від того, як ми доглядаємо за цим найважливішим і найскладнішим в світі органом.

Читайте також: Соленое, сладкое и стресс: как они влияют на вашу внешность

Дослідження, проведене під керівництвом Джошуа Хартшорна в Массачусетському технологічному інституті, демонструє піки психічних процесів в різному віці. Хартшорн проаналізував різні мозкові процеси як складові частини інтелекту. У дослідженні перевірили здорових дорослих людей п'ятдесяти, шістдесяти і сімдесяти років. Вчені з'ясували, що стратегічна здатність до навчання, тобто вміння аналізувати і вибирати більш важливу інформацію, а непотрібну ігнорувати, з роками посилюється. Ба більше, найстарші учасники груп справлялися з деякими завданнями навіть краще, ніж молодші. Вони були більш сумлінні, далекоглядні в аналізі різних варіантів рішення, менше зосереджувалися на миттєвому і швидкому ухваленні рішення, враховували думку інших учасників груп і проявляли більше емпатії.

Це дослідження демонструє, що мозок може компенсувати зменшення швидкості прийняття рішень і здатності запам'ятовувати факти поліпшенням інших функцій. Одна з найцінніших якостей старіючого мозку – він стає справжнім сховищем інформації і досвіду і здатен ефективніше генерувати і краще запам'ятовувати абстрактні великі ідеї, ніж деталі.

Дослідження також виявило іншу специфіку зміни роботи мозку з віком: імена, дати і місця ми найкраще запам'ятовуємо в шкільному віці. Оперативна пам'ять найкраще функціонує, коли нам 20-30 років. І дуже цікаво, що розвиток емоційного інтелекту найефективніше відбувається після 30.

Ще один плюс мозку дорослої людини: люди похилого віку менше фокусуються на негативній інформації. Навпаки, вони охочіше запам'ятовують хороше. Ця здатність зберігати позитивний настрій – великий плюс для соціальних відносин.

Інше відоме дослідження нейробіолога, психіатра і світового експерта по вивченню мозку Деніела Амена, засноване на вивченні 63 000 зображень мозку. Дослідження проводилось в 90 країнах світу і тривало 20 років. Результати підтверджують: з віком роботу мозку можна покращити. В дослідженні брав участь і сам Амен. Протягом цих 20 років нейробіолог максимально обмежував фактори, що шкодять мозку (стрес, паління, негативні думки, алкоголь, токсична їжа і токсичні люди) і активно займався тим, що сприяло його розвитку (вивчення нового, свіже повітря, нові люди в оточенні, правильна їжа і навіть класична музика).

Висновок: нейропластичність мозку робить його ефективним та здатним до пізнання в різному віці. Ніколи не може бути занадто пізно потурбуватися про те, щоб мозок ще довго залишався ефективним – а може навіть ставав ще ефективнішим.

Takeaway

1. Дорослішання і старіння – це не хвороба, а лише новий етап процесу розвитку людини. Більш усвідомленого і досвідченого, але розвитку.

Читайте також: Сosmopolitan: Почему, будучи "совой", вы можете нанести ущерб своему психическому здоровью

2. Якщо ви вважаєте, що з точки зору роботи мозку ваші кращі роки позаду, запитайте себе: могли б ви виконувати роботу, яку виконуєте сьогодні, і брати на себе таку ж відповідальність двадцять років тому? Скоріш за все, ні.

3. Навчатись ніколи не пізно. З віком навчання дуже корисне для мозку. Оберіть для себе концепцію "Life Long Learning" і залишайтесь молодим.

4. Ефективність команди залежить в тому числі від того, наскільки різноманітною вона буде з точки зору вікового складу.

5. Ефективність людини залежить далеко не тільки від віку. Ефективність – це здатність постійно навчатись.

Варто відкинути негативні упередження про старіння мозку і почати постійно тренувати цей найдорожчий в світі орган. Бо ніхто ж не знає, які ще сюрпризи готує нам на весну Всесвітня організація здоров’я.

Чудової весни нам, друзі. І бережімо, і тренуймо мозок. Нам ще довго бути молодими, красивими і розумними!

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Наталія КАДЯ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини