Російсько-білоруська битва за рубль
Коли в середині 1990-х років я приїжджав до Білорусі, головною темою розмов місцевих жителів було швидке запровадження єдиної валюти союзної держави
Мої співрозмовники чомусь вважали, що якщо об'єднати російський і білоруський рубль, то вийде долар. А, може, й не долар. Просто російський рубль здавався сильнішим і передбачуванішим за білоруський.
Читайте також: Білорусь довела: розмова про компроміс із РФ – чудовий тест на провокатора чи дурня
Я стверджував, що ніякої єдиної валюти не буде просто тому, що в Москві думають не про єдину валюту, а про заміну білоруського рубля російським. І ніхто не збирається надавати Олександрові Лукашенку контроль над емісією єдиної валюти. А сам білоруський президент, звичайно ж, від такої емісії ніколи не відмовиться. Тому що якщо він не контролюватиме національної валюти, то вирішувати, скільки сплачувати бюджетникам і пенсіонерам будуть урешті-решт не в Мінську, а в Москві.
Мені, звісно, не вірили – але ніякої єдиної валюти союзної держави так звідтоді й не з'явилося. Та й сама союзна держава – справжнісінька фікція.
Однак учора, 1 березня, Лукашенко знову заговорив про єдиний рубль.
Читайте також: Лукашенкові від Москви завжди були потрібні насамперед гроші – Портников
Але знову-таки – про єдиний рубль, а не заміну російським рублем білоруського. Лукашенко навіть не проти, щоб емісійний центр для цієї нової валюти розмістився в рідному для Путіна Санкт-Петербурзі, але як і раніше не готовий відмовитися від контролю над грошима. Тому що гроші – це чи не єдиний інструмент контролю Лукашенка над власним населенням. Є ще, ясна річ, силовики. Але хто знає, кому вони будуть підкорятися тоді, коли не Лукашенко їм платитиме.
Лукашенко стверджує, що таким чином він реагує на пропозицію Путіна. Але це має вигляд не згоди, а як відмови. Путін навряд чи пропонував білоруському колезі об'єднання валют. Радше за все російський президент повернувся до улюбленої кремлівської темі заміни білоруського рубля російським. Адже в Москві саме таке уявлення про рівноправну інтеграцію – все повинно бути нашим.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки