MENU

"ABC": Геноцид за наказом Сталіна

2375 2

У недільному додатку до відомої іспанської газети "ABC" вийшла стаття Carlos Manuel Sanchez про Голодомор в Україні.

“Діти помирали з голоду. Батьки, які були вже майже мертвими, варили трупи дітей і їли їх. Слабкість занурювала людей у заніміння. Пізніше, коли вони усвідомлювали, що вони зробили, люди зходили з розуму”.

Так описала ув'язнена полька, яку вислали на острів-в'язницю, жахи, які розповідали виживші жертви Голодомору, неможливого голоду, який між 1932 і 1933 призвів до смерті 3,9 мільйонів українців і ще 1,1 мільйона смертей на Північному Кавказі, на Поволжі у західному Сибіру. За іронією –долі житниці Радянського Союзу.

Це був холокост, спровокований диктатором Йосипом Сталіним? – це питання, на яке відповідає Енн Аппелбаум, авторка книги "Червоний голод. Війна Сталіна проти України (Дебати)”, лауреатка Пулітцерівської премії за книгу про Гулаг.

Сталін у 1932 році

“Сталін був винуватцем. Він боявся контрреволюції. Він пам'ятав, що під час громадянської війни українські селяни повставали. Але також були інші винуватці: бюрократи, лідери і члени Комуністичної партії, – запевняє Аппелбаум.

Читайте також: Чи відбудеться міжнародний трибунал над злочинами комунізму?

Чи було масове вбивство навмисним чи так склались обставини – це є предметом дискусії. З одного боку, Сталін хотів тримати Україну на короткому повідку: налякані голодомором українці припинили спротив революції, адже Україна проголосила незалежність під час революції 1917 року. Сталін боявся, що українці противитимуться його планам.

СРСР приховував навмисний голод. Цю світлину зробив австрієць Олександр Вінербергер

З іншого боку, була економічна мета – Росії не вистачало валюти. Сталін думав оплатити розвиток індустрії, експортуючи зерно. Зерно України.

Далі авторка говорить про п'ятирічний план 1929 року. Про те, як Сталін ввів поняття "кулак", як кулаків арештовували та знищували. Як влада у всіх своїх провалах звинувачувала кулаків.

Автор згадує про вмираючих на вулицях і станціях українців, про те, що конфісковували всю їжу, про закон про три колоски, про те, що села були оточені червоноармійцями, які не дозволяли українцям шукати порятунку за межами села, про те, що люди їли котів, щурів, траву, мурах, білок, що корову, якщо вона у когось була, берегли зі зброєю. Мати одну корову — це була справа життя і смерті. Для годування коров розбирали стріху.

З пшеничних полів, які знаходились біля доріг, доносився сморід: голодні, які з'їдали кілька зерен, вмирали, так як їхні шлунки вже не могли перетравлювати їжу. Потім їх ховали червоноармійці.

Хлопчик біля тіла батька, що страчений за наближення до ферми,аби спробувати добути їжу

Потім Аппелбаум розповідає про канібалізм, про те, що українцям соромно про це говорити,бо це неможливо уявити. 

По мірі того, як голод поширювався, всю інтелігенцію, всіх, хто хоч якось був причетний до УНР були заарештовано, вислано, знищено.

Надія Алілуєва, дружина Сталіна, намагалася заступитися за Україну. Тут, з ним  – у двадцяті роки 20 ст.

Також Аппельбаум говорить про те, що Надія Алілуєва, яка вчилась у технічній школі і знала життя від знайомих, а не від доповідачів Сталіна, намагалась вплинути на політику Сталіна, свого чоловіка.  Але зради Сталіна, коли він майже на очах у дружини забавлявся з коханками, призвели до того, що вона покінчила життя самогубством.

Далі Аппельбаум говорить про те, що західні дипломати дивились у інший бік. У Радянський Союз запросили симпатиків комунізму. Бернарда Шоу вдалось переконати, що інформація про Голодомор то були слухи та антирадянська пропаганда. Також згадується про те, що коли перепис населення 1937 року дав небажані результати, то службовців розстріляли, а результати перепису були змінені.

Відбирання хліба та іншої їжі в селі Харківської області в 1932 році

Читайте також: Пшениця в лісосмузі: геноцид на слобожанській півночі Луганщини

Тільки у 80-х роках світ почав взнавати про трагедію. Завдячуючи історикові Роберту Конквесту та дослідженням Українського Інститутуі Національної пам'яті почали підтверджуватись масштаби Голодомору.

Цікавим для Аппельбаум є те, що радянські архіви дуже ретельно занотовували дані про Голодомор. Очевидно, що комуністичний режим навіть припустити не міг, що хтось колись посміє винести на світ божий інформацію про його злочини.

Ця стаття спонукала  іспанських читачів до жвавого обговорення. Більшість з читачів засуджує комуністичні режими, багато хто проводить паралелі з франкізмом, з громадянською війною у Іспанії. Є серед коментаторів також ярий захисник сталінізму. Росіяни також підспівали, що від голоду померли також і росіяни.

Одна полька сказала, що Україна позиціонує себе виключною жертвою. Також треба з приємністю відмітити, що і наші українці, хто більш елегантно, хто менш елегантно, але достойно захистили позицію України. Радує, що українці вже подають свій голос і що російським тролям вже не належить весь простір у коментарях.

Радує також, що тема Голодомору потрохи відкривається світові. Але дуже насторожила одна інформація з коментарів: в університеті у країні Басків надана аудиторія для проведення заходу по вшануванню Йосипа Сталіна.

Призрак комунізму все ще ходить по Європі.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Авторський переклад Олени Косенко, для UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини