MENU

Коли віддавати перевагу смаженому

1451 0

Видатний мовознавець, доктор філологічних наук Олександр Пономарів на сторінці свого блогу продовжує втаємничувати широкий загал у тонкощі української мови. Із-поміж іншого професор веде мову про наголоси

Людмила Загвоцька пише: моє запитання стосується додатку Instagram. У ньому є функція Stories, що з англійської перекладається як історії, а в українській мові можна часто побачити такі відповідники: сторіз, сторіс. Який із цих відповідників, на вашу думку, є правильним?

Найліпше взяти український відповідник – історії. Або ж сторіз.

Боривітер

Яка різниця між жарений і смажений, запитує Олексій Дейкун.

Смажити й жарити – синоніми, але перевагу потрібно віддавати слову смажити як оригінальнішому українському.

Читайте також: Чому фільм року кращим не буває і як чинний правопис здоровому глуздові суперечить

Запитання від читача Романа Брискіна.

Як правильно писати слово генератор? Словники Мейнаровича та Андрусишина вказують ґ, тоді як багато инших словників подають із г.

Мають рацію автори тих словників, які рекомендують генератор.

Чи подобається вам якийсь із запропонованих синонімів слова генератор на сайті "Словотвір": породжувач, твірник, вироблювач, виробник?

Олександр Пономарів

Із цих чотирьох синонімів я віддав би перевагу слову твірник.

Сергій із Донеччини пише: "Маю захоплення – спостереження за птахами (бердвочинг). Для спілкування з однодумцями у Фейсбуці використовую тільки українські назви птахів. У невеличкій суперечці з приводу наголосів у деяких назвах колеги відзначили їхню неприродність для вимови і навіть неоковирність. Це щодо назв птахів горИхвістка, борИвітер, пірнИкоза. З чим пов'язане те, що наголошується не іменник, а дієслівна частина складної назви і чи є аналогія в наголосах із давніми козацькими прізвищами, наприклад ВернИдуб, ВертИус, ТягнИбіда?".

Читайте також: Чому в Україні немає Міністерства справедливості

Слова щодо свого наголосу існують у мові незалежно від того, подобаються вони комусь чи ні. У перелічених назвах птахів наголос падає, як правило, на кінцевий склад першого компонента, яким є дієслово в наказовому способі.

Тітікакська безкрила пірникоза

Так само і в прізвищах на взірець ВедИбіда, ВернИгора, ВернИдуб, ЖурИбіда, КрутИус, ТягнИрядно. Отже, цілком закономірні назви птахів горИхвістка, борИвітер, пірнИкоза.

Олег Григорович Лісовий, провідний інженер-дослідник Державного підприємства "Антонов", запитує: чи можна вживати термін індикація в розумінні результату реєстрації, а не процесу реєстрації. Наприклад, чи можна замінити вислів отриманий у результаті контролю індикаторний рисунок висловом отримана індикація?

Думаю, що можна.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Олександр ПОНОМАРІВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини