MENU

Династія Назарбаєва: Казахстан на порозі середньовічного маразму

3898 0

На позачерговій сесії парламенту Казахстану новий президент республіки Касим-Жомарт Токаєв приніс присягу як новий голова держави. Токаєв виконуватиме ці обов'язки до президентських виборів 2020 року – саме тоді закінчується термін повноважень беззмінного лідера Казахстану Нурсултана Назарбаєва.

Цікава, втім, не церемонія складання присяги Токаєвим. Про цю подію відомо з учорашнього дня, 19 березня. Після того, як Назарбаєв оголосив про свою відставку, він підписав указ про скликання парламенту та складання присяги головою сенату Токаєвим. За Конституцією Казахстану саме голова верхньої палати парламенту виконує обов'язки керівника держави в разі президентової відставки.

Читайте також: Назарбаєв як керував Казахстаном, так і керуватиме – Бабченко

Цікаво те, хто став наступником Токаєва на посаді голови сенату. Це – дочка Назарбаєва Даріга. Про те, що вона може стати наступницею батька, говорять уже кілька десятиліть. Однак Даріга Назарбаєва була заміжня, і її чоловік Рахат Алієв – зрозуміло, він розраховував правити в майбутньому разом із дружиною – мав серйозний конфлікт із тестем. Конфлікт завершився відставкою Алієва з усіх посад, його еміграцією, заочним вироком до 20-річного ув'язнення та смертю колишнього чоловіка Назарбаєвої в австрійській в'язниці, в опрічній камері. Офіційну версію загибелі Алієва – самогубство – досі ставлять під сумнів.

Зрозуміло, що скандал дався взнаки на політичних перспективах Назарбаєвої. Одначе минуло вже більше десяти років із часу відставки Алієва й чотири роки по його смерті. І розмови про можливість створення династії знову поновилися, причому в центрі цих розмов виявилася саме Даріга, а не інші родичі Назарбаєва.

Тепер від посади президентки Казахстану Назарбаєву відділяє лише Касим-Жомарт Токаєв. А це означає, що до виборів 2020 року в Казахстані зберігається інтрига престолонаслідування. Чи Токаєв сам балотуватиметься на виборах президента або просто залишиться виконувати обов'язки до виборів Назарбаєвої? А, може, за кілька місяців або тижнів уже він сам подасть у відставку, й Назарбаєва, відповідно до Конституції, стане виконувати обов'язки президентки країни? Або ж ми сьогодні спостерігаємо за компромісом між політичною елітою Казахстану та президентською родиною? Адже родичі Назарбаєва категорично виступали проти його відставки. І тепер, коли представник еліти – президент, а представник родини – голова сенату, можна говорити про перемир'я, в усякому разі тимчасове?

Читайте також: Radio Free Europe: Відставка Назарбаєва може розворушити сплячу опозицію

Відповіді на всі ці питання знає тільки одна людина – Назарбаєв. Сам він відмовився від посади, але зовсім не від влади. Більш того, дострокова відставка стала приводом для зміцнення культу особи Назарбаєва, який стримувався, поки він іще був президентом. Наступник Назарбаєва вже перейменував на його честь столицю Астану – тепер вона називатиметься Нурсултаном, віддав розпорядження перейменувати на честь першого президента – між іншим, іще живого – центральні вулиці всіх обласних центрів у Казахстані, нагородив Назарбаєва званнями "Народний герой" і "Герой праці" та – кульмінація всього цього радянського божевілля – запропонував спорудити пам'ятник "вождеві нації".

Таким чином, можна констатувати, що відставка Назарбаєва поки що продемонструвала схильність створеної ним системи управління розвиватися винятково в напрямку середньовічного маразму. І навряд чи це велика новина. У сусідньому Узбекистані за часів вічного друга-конкурента Назарбаєва Іслама Карімова відбувалося майже те ж саме: дочка, яка претендувала на владу (програла еліті), конкуренція соратників, пам'ятники й почесті.

Різниця хіба що в тому, що в Узбекистані основні події розвивалися після смерті Карімова. А Назарбаєв вирішив ще й особисто подивитися виставу з дочкою, почестями й пам'ятниками.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Віталій ПОРТНИКОВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування »  

Новини