MENU

Корисна звичка: як "дякую" конвертується в прибуток і гроші

1867 0

Звичка говорити "дякую" – це більше, ніж просто хороша манера. "Якби подяка була ліками, вона стала б найбільш продаваним в світі товаром, показаннями до застосування якого було б зміцнення здоров’я всієї системи органів".

Вчені довели, що подяка впливає на фізичне, психологічне і емоційне здоров’я людини. Розберемося?

Вдячність активує щонайменше три властивості мозку:

1. Інтелект – коли визнаємо користь;

2. Воля – коли з власної волі підтверджуємо цю користь;

3. Емоції – коли відчуваємо вдячність до того, з ким вона пов’язана.

Читайте також: Многого не надо, или Как стать счастливым

Психологи з Індіанського університету, Джошуа Браун і Джоел Вонг, провели дослідження, в якому брали участь 300 осіб. Учасників просили вести "щоденники подяки", в яких вони записували, за що вони вдячні. У цих щоденних записах вони згадували людей і знаходили позитивні моменти в кожному дні. Експеримент тривав близько чотирьох тижнів. Психологи відзначили динаміку поліпшення станів навіть тих учасників експерименту, які мали емоційні розлади, такі як гнів та депресія.

Важливо, що учасники мали дякувати не тільки тим людям, які робили для них щось хороше чи сприяли їх гарному настрою, а і тим, хто якимось чином засмутили їх чи образили. Якщо самі учасники не могли визначити, за що бути вдячним кривдникам, їм пропонували дякувати їх за досвід і отримані уроки. Якщо учасники не мали можливості подякувати особисто, вони писали повідомлення чи записки. Вже під час написання короткого листа учасники експерименту відмічали, що їх фокус уваги переключався із негативних емоцій і образ в позитивні. В кінці експерименту вчені підвели підсумки.

– Чим частіше свідомо ми згадуємо про хороше, тим щасливішими почуваємося.

– Коли вчимося знаходити причини подякувати іншим – розвиваємо здатність глибше розуміти людей і не керуватись в оцінках емоціями.

– Звичка бути вдячним зменшує стрес і, як наслідок, покращує здоров’я.

– Люди, для яких подяка – звичка, активніше за інших беруть участь у благодійності і соціальних проектах. У них була помічена висока нейронна чутливість в медіальній префронтальній корі головного мозку – ця зона відповідає за навчання і прийняття рішень. З цього видно, що більш вдячні люди більше дбають про те, як саме виразити свою подяку.

– Значну частину часу ми на автопілоті схильні прагнути більшого. Вдячність допомагає краще цінити те, що вже маємо, і тих, хто поруч.

Хімія мозку. Допамін. Коли ми чуємо подяку за щось або висловлюємо вдячність іншому,  нейронні схеми в нашому мозку (стовбурі) вивільняють допамін. Допамін допомагає нам відчувати себе добре, і тому ми будемо повторювати дії, за які отримуєм подяку. Ми хочемо більше допаміну. Все просто. Допамін викликає позитивні емоції. Позитивні емоції додають оптимізму. Хороший настрій і оптимізм заохочують нас до соціальної взаємодії і налагодження стосунків. Допамін також підвищує продуктивність, оскільки він пов'язаний з внутрішньою мотивацією на досягнення мети – професійної, навчальної, особистої. 

Серотонін. Коли ми пригадуємо або записуємо позитивні речі, наш мозок (передня поясна кора) вивільняє серотонін. Серотонін підсилює наш настрій, волю і мотивацію.

Економіка вдячності. Паралельно із величезною кількістю досліджень про користь звички дякувати для фізичного і ментального здоров’я людини, проводяться дослідження про вплив культури бути вдячними на організаційну ефективність.

Цей вплив величезний, і на думку нейробіологів має обов’язково включатись в корпоративні програми визнання і винагороди. Одне із досліджень видання Forbes показало, що 83% організацій, які брали участь в опитуванні, страждали від недостатнього визнання керівництвом досягнень команди. Вони зазначили, що 87% програм визнання були орієнтовані на підвищення посади, що мало менший вплив на ефективність роботи, ніж вдячність.

Читайте також: Шесть советов, которые помогут сохранять эмоциональный комфорт

Ще одне важливе дослідження, яке підкреслює позитивний вплив подяки на організаційне благополуччя, було опубліковано в журналі International Journal of Workplace Health Management. Воно називалось Доброчесність, задоволеність роботою і психологічне благополуччя серед медичних сестер. 
Це дослідження показало, як культура дякувати впливає на команду:

– люди відчувають себе менш виснаженими і проявляють менше цинізму;

– люди більш активно працюють;

– члени команди відчувають себе в безпеці;

– рівень задоволення від роботи вищий;

– менша кількість лікарняних.

"Дякую" не замінить фінансової винагороди, яка має бути еквівалентом професійності співробітника. Але "дякую" додасть всім учасникам процесу впевненості в тому, що вони в правильному місці, в правильний час, з правильними людьми. І ось тут почнеться історія про залученіть, командність, відданість і ефективність. 

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Наталія КАДЯ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини