MENU

Цивілізаційні втрати: не Нотр-Дамом єдиним. ФОТО

3215 0

Сьогодні увага світу прикута до французького собору Паризької Богоматері, де через пожежу відбувся обвал шпилю та даху будівлі. Президент Франції Е.Макрон вже заявив, що ціла нація перебуває у хвилюванні, бо сумно спостерігати, як горить частина нас. До Парижу надходять сотні, тисячі повідомлень емпатії та співчуття.

Генеральний секретар ЮНЕКО Одрі Ааулей заявив, що його агенція готова сприяти відновленню Собору, бо з 1991 року він був включений до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Поза сумнівом, тимчасова втрата відомого об’єкту, що є символом культурної спадщини Заходу та надбанням усього людства є великою трагедією.

Проте чомусь певен, що Франція, що добре заробляла на мільйонах туристів, які відвідували цей об’єкт швидко його відновить. А до того буде можливо ще більше заробляти на охочих зробити селфі біля згорілої будівлі. В умовах постмодерну руїни можна продати не гірше, ніж цілісний об’єкт...

Хвилювання викликає інше питання. В якому стані перебувають не менш значущі об’єкти світової спадщини ЮНЕСКО, що були знищені або ушкоджені поза межами Західної Європи.

Афганістан

Згадаймо про Культурний ландшафт Баміанської долини, що в Афганістані.

Тут до 2001 року були дві гігантські статуї Будди (55 і 37 метрів), що входили у комплекс буддійських монастирів у Баміанскій долині. У 2001 році, всупереч протестам світової громадськості та інших ісламських країн, статуї були варварськи зруйновані талібами, які вважали, що вони є язичницькими ідолами і підлягають знищенню. Світова громадськість була в шоці та дуже занепокоєна.

Читайте також: Трагедія Собору Паризької Богоматері приховує в собі щось більше, ніж здається спочатку

Постали проекти відновлення об’єкту, включаючи незвичайний проект японського художника Хіро Ямагата – лазерну проекцію, що відтворює втрачені пам'ятники. Проте 14 березня 2011 стало відомо, що ЮНЕСКО не буде відновлювати Баміанські статуї Будди. На це рішення вплинуло два фактори: на фінансування проекту піде від 8 до 12 млн доларів, але необхідних коштів немає. По-друге, більш ніж наполовину, Будда буде складатися з нового каменю: «Нам слід подумати про публіку, якій не потрібна підробка: їй потрібен оригінал. А справжні статуї зруйновані» — заявив Франческо Бандарін, помічник генерального директора ЮНЕСКО з питань культури…

Республіка Малі

В 2013 році екстремісти, що захопили місто Тімбукту – давню столицю Імперії Малі, що перебуває під охороною ЮНЕСКО знищили 16 мавзолеїв та 4 тисячі давніх манускриптів у дослідницькому центрі Ахмеда Баби.

За планом вони хотіли знищити 100000 безцінних манускриптів, але за рахунок подвигу бібліотекаря Абдель Кадера Хайдери вдалося врятувати 350000 сувоїв давніх текстів. Попри велику кількість пам'яток ЮНЕСКО і Міжнародний аеропорт сьогодні Тімбукту це дуже бідне місто, яке оминають туристи. Зокрема через війну в країні.

Сирія

Терористи та злочинні угруповання розкрадали безцінні артефакти з Сирії та Іраку в безпрецедентних масштабах. Вкрадені речі доправляють до Європи та США і продають приватним колекціонерам. У ЮНЕСКО стверджують, що незаконна торгівля артефактами здійснюється на мільйони доларів. Варто згадаи про долю розкішного та монументального міста Пальміра. В травні 2015 року бойовики Ісламської держави захопили Пальміру, та почали його заміновувати.

4 жовтня 2015 року бойовики підірвали Тріумфальну арку, яка була побудована у II столітті нашої ери за часів правління імператора Септимія Севера.

Побудована вона, як і все місто, була в римському стилі. Висота головного склепіння становила 20 метрів. На вершині арки було вибито ім'я імператора, який розпорядився почати будівництво. 1 вересня ООН підтвердила інформацію про те, що терористи підірвали два храми Бела і Баал-Шаміна.

Зруйновано також було більше 50 мавзолеїв, зокрема, постраждала гробниця нащадка Мухаммеда бен Алі та мавзолей Нізара Абу Бахаеддіна.

Також було Вбито відомого сирійського археолога Халеда аль-Асаада, котрий опікувався Пальмірою протягом сорока років. Національний музей Пальміри був повністю розграбований. ЮНЕСКО оголосило бойові дії воєнним злочином, закликавши об'єднатися для боротьби з руйнаціями.

Читайте також: Почему потушить Notre-Dame de Paris было так сложно: объясняет американский пожарный

27 березня 2016 місто перейшло під контроль сирійської Армії, було оголошено, що пам'ятки мають бути відбудовані у співпраці з ООН. За словами генерального директора департаменту старожитностей і музеїв Сирії Маамуна Абдулкаріма, на реставрацію може знадобитися 5 років та дозвіл ЮНЕСКО. Але чи буде фінансування не відомо.

Лівія

Зараз військові дії тривають у Лівії, де під загрозою опинилися п’ять об’єктів світової спадщини ЮНЕСКО: археологічні пам’ятки Кірени, Лептіс-Магни, Сабрати, наскальний живопис в горах Тадрарт-Акакус та старе місто у Гадамесі.

Україна

В лютому 2019 року Міністерство культури України закликало ЮНЕСКО фіксувати руйнування Ханського палацу в Бахчисараї анексованого Росією Криму.

У листопаді 2017 року Міністерство культури України висловило обурення масштабними роботами, які проводить окупаційна влада Криму в Ханському палаці. Відомство звернулося до ЮНЕСКО і Міжнародного центру вивчення питань збереження та відновлення культурних цінностей. Під час реставрації російська компанія знищила балки Ханського палацу.

Окупаційна влада перетворює Ханський палац у Бахчисараї на «стилізовану бутафорію», навмисно виводячи його з проекту ЮНЕСКО…

Боляче, бо чужої культурної спадщини не буває. Це все досягнення людства, що мають однаково цінуватися та зберігатися заради прийдешніх поколінь. Але цих споруд стає дедалі менше, отже втрачається пам'ять та зв'язок поколінь без якого людству буде все складніше зростати в духовному сенсі.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Олександр МІШИН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини