MENU

Більше 5%: умови зростання української економіки

4580 0

Польська економіка зросла в 2018 році на 5.1%, українська – на 3,3%. Чи має шанси українська економіка досягти таких темпів зростання як Польща та що для цього потрібно? Відповідь – залучення інвестицій.

Інвестиції — пальне для економічного зростання. На відміну від стимулювання економіки через споживання, вони дають сталий ефект та не створюють інфляційних ризиків. Інвестиції також збільшують продуктивність праці, що особливо актуально в умовах міграційної кризи та старіння населення.

Для порівняння, прямі іноземні інвестиції в Польщу в 2018 році склали $8,6 млрд, в Україну – $2,5 млрд.

Стимулом для інвестицій може бути початок великої приватизації або відміна мораторію на продаж сільгоспземель. Але досвід невдалої приватизації Центренерго демонструє, що навіть прозора та чесна процедура не гарантує залучення іноземного інвестора.

Читайте також: Багата біднота: як врятувати економіку

Що є основною перешкодою до залучення інвестицій? Опитування інвесторів, проведене ЦEC спільно з Dragon Capital, показало, що найбільше інвесторів стримує розповсюджена корупція та недовіра до судової системи.

Боротьба із корупцією відповідно до результатів опитування повинна стати пріоритетом новообраного президента на наступні 3-6 місяців разом із призначенням на ключові позиції реформаторів із високою репутацією. Хоча пан Зеленський і представив нову команду, але ми не знаємо претендентів на конкретні посади.

Під час презентації результатів дослідження членам European Business Association радники новообраного президента говорили про необхідність перезапуску НАЗК, НКРЕКП, АМКУ, призначення нового генерального прокурора. Інвестори, як і українське суспільство, очікує на перелік претендентів на конкретні посади.

Читайте також: "Газпром" угрожает Европе судами за "Северный поток-2"

Інвестори також очікують дієвих кроків з розмежування політики та бізнес-інтересів й обмеження впливу олігархів. Журналістське розслідування вказує на потенційні зв'язки команди Зеленського з паном Коломойським. Попереду парламентська кампанія, яка вимагатиме як грошей, так й доступу до ЗМІ. Наше дослідження “Звільнити захоплену державу Україна” показало, що олігархи можуть пропонувати політикам доступ до прайм-тайму у власних медіа та фінансовий ресурс в обмін на можливість “захоплення” у власних інтересах державних підприємств, регуляторів або бюджетних коштів.

Новообраному президенту потрібно продемонструвати відсутність залежності від будь-кого з українських олігархів. Разом із боротьбою з корупцією та очищенням судової системи це буде позитивним сигналом для інвесторів. Отже, зробить можливим пришвидшення економічного зростання більше 5%. Економічне зростання не абстрактний теоретичний показник, який розраховується економістами Держстату. Економічне зростання – це зростання виробництва, вищі зарплати, та можливості для підвищення соціальних виплат.

Отже, боротьба з корупцією, очищення судової системи та деолігархізація мають цілком конкретний вплив на добробут кожного громадянина України.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Дмитро ЯБЛОНОВСЬКИЙ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини