Скелет компанії: чотири кроки до покращення ведення бізнесу
Організаційна структура – це розподіл завдань, функцій, повноважень і відповідальності всередині організації. Структура формує певну канву всередині підприємства, використовуючи яку, кожен представник команди розуміє свої зони відповідальності і своє місце в загальному ланцюжку створення доданої вартості. У хорошій структурі кожна ланка доповнює одна одну та підсилює загальний ефект роботи, в проблемних структурах виникають функціональні вакууми або ж дублювання функцій, бюрократизація і підміна змісту формою.
Коли потрібно переглядати структуру компанії
По-перше, структуру потрібно знати і розуміти. З огляду на те, що бізнес постійно змінюється і розвивається, регулярно необхідно перевіряти, чи відповідає органіграма компанії реальному функціоналу, чи відповідають департаменти актуальним пріоритетам і чи виконують співробітники дійсно ті функції, які приносять в підсумку дохід компанії? Зі свого досвіду, я рекомендую аналізувати наявну структуру як мінімум раз на рік. Оптимально – за підсумками фінансового року.
Читайте також: "Королі сонця та вітру": як українські політики заробляють на "зелених" тарифах – розслідування Bihus.Info
Якщо ж рутинний аналіз не проводити, проблеми, пов'язані з організаційною структурою, проявляться або під час масштабування бізнесу, або ж під час кризи (при цьому зростання теж є своєрідною кризою). Зростання кількості співробітників компанії від 50 до 500 не тільки говорить про її успіх на ринку, але й кидає виклик встановленому всередині порядку – очевидно, що управління вдесятеро більшою кількістю людей вимагає зміни в управлінні. Другий варіант – криза, коли компанії доводиться шукати шляхи мінімізації витрат, переорієнтувати діяльність і відстоювати свої позиції на ринку.
Структура – це скелет бізнесу – вона повинна бути міцною, але в той же час - гнучкою. Ось лише кілька порад про те, як поліпшити організаційну структуру свого бізнесу.
Створіть ієрархію. Всі відносини всередині команди повинні бути визначені: підлеглі повинні знати перед ким і за що вони відповідають, керівники повинні знати, ким вони керують. Трапляється, що в компанії є проектний менеджер, менеджер з розвитку бізнесу, генеральний директор і власник, кожен з яких має управлінські повноваження. Кожен з них повинен чітко розуміти своє місце в ієрархії і обсяги своїх повноважень. В іншому випадку, співробітники будуть отримувати суперечливі вказівки і розриватися між кількох вогнів.
Розподіліть завдання. Це теж має стосується ієрархії, але суть полягає саме в розподілі функцій і завдань. Коли в компанії є кілька відділів, кожен з них повинен чітко усвідомлювати межі своїх функцій і зв'язок з іншими відділами. В іншому випадку, відділи будуть або ж дублювати роботу і неефективно використовувати ресурси компанії, або ж якийсь фронт робіт залишиться невиконаним. Те саме стосується і структури на рівні кожного окремого співробітника.
Створіть простір для зворотного зв'язку. Ієрархія всередині компанії не означає тоталітарне керівництво. Компанія повинна заохочувати ініціативу на будь-якому рівні, адже це дозволяє забезпечити гнучкість і пристосовність до мінливих умов ринку. Будучи відповідальним за прийняття остаточного рішення, керівник повинен залишатися відкритим до пропозицій, порад і скарг своїх підлеглих.
Читайте також: Більше 5%: умови зростання української економіки
Передавайте повноваження. Ефективне управління вимагає розосередження повноважень на місцях. Особливо це стосується компаній, що мають складну структуру або низку філій в різних місцях. Децентралізація управління життєво необхідна великому бізнесу на певному етапі, і завдання керівництва в такому випадку – не боятися делегувати повноваження донизу.
Висновки
Зміни організаційної структури потрібні для того, щоб дати компанії нове дихання, пристосувати її до змін і підготувати до майбутнього розвитку. Прикладом може слугувати реструктуризація Microsoft, що почалася в 2014 році після приходу нового CEO Сатья Наделла. Легендарна компанія, відома операційною системою і офісним ПО переживала не найкращі часи, і кожен з відділів, що займався розробкою ОС або ПЗ відчував конкуренцію з іншими підрозділами. В результаті реструктуризації, протиріччя між відділами вдалося зняти, поставивши перед ними спільну мету: створення більш ефективних і персоналізованих систем і розробка "розумної" хмарної платформи. Реструктуризація не тільки допомогла Microsoft сфокусуватися на нових напрямках, але і допомогла складну і велику структуру заробити злагоджено.
Інший приклад – реструктуризація British Airways в 1980-х роках. Компанія виникла в 1974 році з союзу 4 окремих авіаліній, і до моменту нафтової кризи в 1980-х мала 215 бортів і 59 000 співробітників. Новий генеральний директор, Лорд Кінг, провів реструктуризацію компанії, і через 10 років British Airways стала найприбутковішою авіакомпанією світу. Налагодивши чіткий розподіл функцій і завдань, він скоротив близько 20 000 робочих місць. Тільки завдяки відкритості та прозорості всіх своїх рішень і відвертій комунікації зі співробітниками йому вдалося уникнути масових протестів і страйків.
Ці приклади показують, як реструктуризація може змінити становище компанії, вдихнути в неї нове життя і вивести в лідери. Головне завдання керівника - вчасно усвідомити, що поточна структура не дозволяє компанії досягти максимальної ефективності, і застосувати правильний підхід до реструктуризації.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки