MENU

Atlantic Council: Що не так з українською економікою?

1530 0

Будівництво у Києві переживає бум – та не решта економіки. І це головна причина, чому українці не несуть гроші у банк, а купують додаткові апартаменти – Андерс Аслунд для НВ.

Інші тримають заощадження у готівці. Українські депутати в середньому зберігають вдома $700 тис. Ті, хто має більше багатства, переводять їх у офшорні раї.

Нині Україна – найбідніша країна Європи. Згідно з МВФ, Україна обійшла Молдову серед найбідніших країн Європи, оскільки її ВВП на душу населення у 2018 році склав $2,963, що на 8% менше молдавського. Ці цифри можна підняти багатьма способами. Можливо, про половину української економіки не звітують в офіційній статистиці й ціни в Україні настільки низькі, що за один долар тут можна отримати значно більше, ніж у будь-якому місці. Та все ж, економічний ріст сягав близько 3% останні три роки, і МВФ передбачає подібні темпи навіть у довгостроковій перспективі. Бідна країна з макроекономічною стабільністю та відкритими доступом до великого європейського ринку мала би стабільно зростати на 7% щорічно.

Що ж не так? Зазвичай у такій дискусії зосереджуються на тому, що робить держава, та є кращий спосіб зрозуміти, як насправді функціонує економіка: стежте за грошима.

Люди мають приєднуватись до парламенту, щоб ставати політиками, а не бізнесменами

Україна має стабільний чистий відтік капіталу близько 4% ВВП на рік. Іноземці бачать, що відбувається, і реальні прямі інвестиції тримаються на рівні 1% ВВП останні п’ять років. Звісно, що війна налякала багатьох, та це навряд чи головна причина того, що прямі іноземні інвестиції не збільшуються. Україні їх слід мати на рівні 4-5% ВВП. І тоді коефіцієнт інвестування буде не 20% ВВП, а 28-30%, що і є різницею між 3% і 7% росту.

Читайте також: Экономист: В ближайшие три года Украина вынуждена отдавать примерно треть доходов госбюджета на выплату госдолгов

Тут доступне мінімальне, чи ніяке фінансування для бізнесу. В основному бізнес-інвестиції базуються на нерозподіленому прибутку. Починаючи з 2014 року, Національний банк України (НБУ) закрив 100 зі 180 комерційних банків. У багатьох випадках власники банків брали більшість кредитів, і великі вкладники втрачали свої гроші. У інших випадках банки спеціалізувались на відмиванні грошей, а деякі функціонували так само, як холдингові компанії.

Та банкова система не зцілилась. Через численні банкротства наразі державні банки налічують 58% усіх банківських активів. Процентні ставки незмірно високі. НБУ щойно врізав процентні ставки до 17,5% на рік, у той час як інфляція сягає лише понад 8%. Найнижчі комерційні запозичення у гривні становлять 22%, тобто реальна процентна ставка – це щонайменше 14% на рік. І це надто багато для інвестування, тож банкові позики не фінансують інвестиції. Попри дуже високі процентні ставки, банки так само і не приваблюють вкладників.

Ключова проблема банків у тому, що їх найбільші клієнти не платять. У сумі недіючих кредитів у банковій системі України понад 50%. Причина в тому, що в Україні є кілька сотень людей, які вважають себе надто високопоставленими, щоб платити, і на жаль, українське суддівство з ними погоджується. Особливо цим правовим імунітетом насолоджуються 427 членів парламенту (і десь дві чверті з них є бізнесменами). Інші просто мають надто хороші відносини з відповідними складовими правоохоронного апарату. Європейські еліти поводились подібним чином у XVIII столітті. Лише у ХІХ столітті, коли ігрове поле вирівняли, Європа почала зростати.

Читайте також: Наскільки відрізняються ціни на овочі в Україні та країнах ЄС. ФОТО

Нижче представлені критичні недоліки української влади. По-перше, парламентський імунітет має бути знятий. Люди мають приєднуватись до парламенту, щоб ставати політиками, а не бізнесменами.

По-друге, Україні потрібно переробити провалену судову реформу так, щоб суддів Верховного суду можна було вважати чесними людьми. Те ж саме стосується офісу Генпрокурора. Служба безпеки України більше не повинна мати справу з економічними злочинами. 8 тисяч чи навіть більше чиновників, які виконують цю роботу в відповідному департаменті, мають бути звільнені. Більшість з них уже заробили більше, ніж потребуватимуть на пенсії.

По-третє, найкращий задаток для позики в банку – це земля чи нерухомість. Втім, сьогодні сільськогосподарські землі не можна використовувати як задаток, оскільки існує мораторій на приватний продаж землі. Якщо його нарешті знімуть, банки зможуть давати куди більше кредитів сільському господарству, що могло би подвоїти його прибутки.

Повну версію матеріалу читайте на сайті "Новое время".

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Андерс АСЛУНД, для НВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини