MENU

Закон про кримінальні проступки: яка буде радість від цієї реформи простим громадянам

1743 2

З наступного року в Україні набуде чинності Закон про кримінальні проступки. До нас прийде чергова західна практика: увесь кримінал ділитимуть на "злочини" та більш дрібні "проступки". З дрібнотою розбиратимуться швидше, її зможуть розслідувати прості дільничі, за неї не заберуть до буцегарні (якщо правопорушник тверезий і добре поводиться). Суд у справах про проступки теж проходитиме швидше. Після його завершення на людині не висітиме ярлик "судимість".

Правоохоронці радіють: вони довго чекали на спрощення тяганини з розслідуванням дрібних злочинів, на які часом держава витрачає більше коштів, ніж було украдено чи стягнено у вигляді штрафу. Юристи більш стримані в своїх оцінках. Як у режимі "спрощення" захищатимуться права підозрюваних, які презумпції діятимуть – їм поки незрозуміло.

Тож яка буде від реформи радість простим громадянам? Розглянемо на життєвих прикладах. Вкрали телефон, сумку, велосипед. Поцупили дитячий візок, залишений біля магазину або у стихійній “колясочній” на першому поверсі під’їзду. Хлопці напідпитку з’ясовували, хто кого поважає.

Читайте також: 5 додатків, які завадять крадіжці телефона

Патріотична молодь домалювала жовто-блакитні вуса останньому провінційному Леніну. Пенсіонерці продали травичку під виглядом БАД. Подібні дрібні злочини (відтепер – "проступки") становлять 25% усіх заяв до поліції. І це – лише офіційна статистика! Неофіційно – їх усі 50% чи більше. Основну кількість таких заяв просто не приймають. Або приймають, але справа "висітиме" вічно.

До поліції варто приходити тоді, коли вас уже вбили, а про "мєлочі жизні" більшість громадян уже й не заявляють. Крадені велосипеди шукають на OLX. "Серійних" злодюжок вистежують, фоткають на Фейсбук, а чи по старинці – гарненько копають ногами. Діти змалечку засвоюють, що добра поліція – тільки в "Поліцейській академії". Ніхто не приїде на машині з сиреною і не ловитиме негідника, який вкрав твій візочок.

Ідея нового закону – в тому, щоб поліцейські все-таки приїздили. Краще за спрощеною процедурою, ніж взагалі ніяк. Побачимо, як працюватиме ідея на практиці. Але те, що точно можуть громадяни за будь-яких законів – це знати свої права та вимагати їх дотримання.

Що робити, якщо ви – жертва кримінального проступка?

До кримінальних проступків відноситимуться такі злочини:

  • некваліфіковані крадіжки (тобто, всі, що не здійснені "професійними", раніше судимими злодіями чи злочинними угрупуваннями);

  • хуліганство;

  • шахрайство;

  • будь-які дії з наркотиками, окрім продажу;

  • керування автомобілем у нетверезому стані (цьому правопорушенню підвищать "градус" – із адміністративних до кримінальних).

Перш за все – обов'язково пишіть заяву та добивайтеся, щоб її зареєстрували. Не жалійте "завантажених" поліцію й суд, бо саме для цього їх і розвантажували.

Проступки не потребуватимуть розслідування. Замість цього можна буде обійтися дізнанням, яке проводить дільничий чи інші уповноважені поліцейські. Слідчим залишать кримінальні злочини, а вони, як і раніше, поділятимуться на нетяжкі, тяжкі та особливо тяжкі.

Читайте тако: У Києві злодій обікрав офіс за 13 секунд. ФОТО

Головне нововведення – це швидкість. Час процедури скорочується від 3-4 місяців до 3 діб. Вимагайте, щоб дізнавач обов'язково оглянув місце злочину, опитав свідків, зареєстрував побої, дістав записи камер та відеореєстраторів. За 72 години вже мають вручити підозру. Продовжити цей термін може тільки прокурор, максимально – до 1 місяця.

Після вручення підозри справа передається до суду. Термін для призначення суду – до 5 днів.

Що робити, якщо вас підозрюють у кримінальному проступку

Якщо чесно – я вам не заздрю. Разом із пришвидшенням процедури скорочуються й формальності щодо захисту ваших прав. Пам'ятайте, що для закриття справи відтепер достатньо вашого зізнання. І краще не підписувати жодних зізнань у тому, чого ви не робили – довести потім, що у вас його "вибили" правдами й неправдами, буде значно складніше.

Але є й добрі новини: у переважній більшості випадків, вас не мають права затримувати. Навіть у разі алкогольного сп'яніння й небезпеки для оточуючих вас мають право запроторити не більше, ніж на добу. Основне покарання за кримінальні проступки – штраф чи громадські роботи. Посадити за такий злочин вас не зможуть.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Богдан ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ, адвокат


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини