MENU

Цибулеве горе: чому подорожала ріпчаста та скільки коштуватиме далі

1185 0

Йдучи на побачення, чоловікам можна сміливо їсти цибулю – це свідчення заможності потенційного обранця. А замість золотих прикрас можна дарувати коханій  мішок цибулі – коштуватиме приблизно однаково. Неочікувано високі ціни на цибулю викликали безліч жартів, за якими криється питання: як звичайний овоч традиційного українського раціону став дорожчим за імпортні фрукти? Про це пише журналістка Ірина Глотова в блогах Agravery. 

На даний момент закупівельні ціни на цибулю в господарствах України в середньому в десять разів вищі, ніж на початку травня минулого року, – близько 18-20 грн за кілограм. Як відзначають експерти ринку, ціни досягли історичного максимуму за всю історію незалежності. Згідно з даними моніторингу проекту EastFruit, попередній ціновий рекорд зафіксований в сезоні 2010/11, тоді ціна на ріпчасту цибулю досягла позначки 10 грн/кг. Тільки за останній місяць цибуля додала в ціні 40%, і у середньому пропонується по 30-34 грн/кг.

Про об’єктивні проблеми із урожаєм цибулі Agravery.com писав іще  восени минулого року, і прогнозував, що ціна може підвищитись. Як говорить керівник «Української плодоовочевої асоціації» Федір Рибалко, в Україні і у Євросоюзі в минулому році було абсолютно аномальне літо – в тих країнах, де традиційно випадає велика кількість опадів, і де овочі переважно не зрошують, опадів не було взагалі протягом майже двох місяців. Більш того, зазвичай, досить комфортні літні температури були аномально високими, що призвело до загибелі частини врожаю і зниженню середньої врожайності.

Читайте також: Наскільки відрізняються ціни на овочі в Україні та країнах ЄС. ФОТО

У результаті, при стабільних площах, обсяг виробництва цибулі впав настільки, що великий експортер цибулі, яким зазвичай є Євросоюз, перетворився в активного імпортера. ЄС і досі не може приборкати ситуацію із цибулею і вимушений імпортувати у таких нетипових країн, як Нова Зеландія та Аргентина, і очікувати нового урожаю у  Італії та Іспанії. А в Україні цибулева ситуація погіршувалась іще і тим, що багато  промислових виробників овочів просто відмовлялись вирощувати овочі, бо останніми роками ця продукція знаходилась на межі собівартості. За даними виробників, загальні площі під цибулею минулоріч впали на 25-30%. Як свідчать останні звіти Державної служби статистики, у 2018 році виробництво цибулі склало 883,9 тис.тонн, що на 10% поступається показникам 2017 року.
 
А заробляє хто?

Те, що цієї весни вартість перевищить усі психологічні бар’єри стало несподіванкою як для аналітиків  ринку, так і навіть для самих фермерів, більшість із яких уже встигла розпродати товар. Зокрема, у господарствах Херсонщини та Одещини журналістам Agravery.com повідомили, що мають лише залишки продукції на складах і про надприбутки не йдеться. Заробляють на ціновій лихоманці лише перекупники, які встигли купити і зберегти продукт, але обсяги товару у них відносно невеликі. Агроном підприємства «Зоря Каховщини» Руслан Борищук розповідає, що про картельні змови виробників цибулі, у яких звинувачували фермерів споживачі, взагалі не йдеться – продукції просто через велику кількість шкідників на фоні аномальної температури у цьому господарстві зібрали в чотири рази менше, ніж зазвичай, і сезон продажів завершили іще декілька  місяців тому.

Втім, певні великі господарства, які мають в своєму розпорядженні якісну продукцію і сучасні сховища (на зразок ФГ «Акант» з Одеської області), вже з середини квітня змогли істотно підвищити відпускні ціни продукції. Буквально за останні два-три тижні, цибуля подорожчала відразу вдвічі і ціни на неї продовжують залишатися досить високими і на сьогоднішні.

Як відзначають учасники ринку, подорожчання місцевої цибулі в Україні, а також сезонне погіршення якості змусили оптові компанії швидко шукати альтернативу на зовнішньому ринку. Тож зараз закордонну цибулю оптовому ринку «Шувар» пропонують уже по 25 грн/кг.  За інформацією аналітиків EastFruit, найближчим часом на ринок України почне надходити імпортний  продукт нового врожаю виробництва Єгипту і Туреччини. Поки що ціна на ранню імпортну продукцію озвучується в межах 28 грн/кг. Як прогнозують деякі оператори ринку, ціна на вітчизняну продукцію може стабілізуватися, якщо на ринок надійдуть істотні обсяги імпортної цибулі нового врожаю за ціною, яка буде істотно нижче, ніж ціни на українську продукцію, а більш спокійною ситуація може стати уже до кінця літа, коли буде зрозуміло, які обсяги цибулі збере  Україна у сезоні-2019.

Під знаком імпорту

За даними Всеукраїнської асоціації імпортерів овочів та фруктів, протягом лютого-квітня до нашої країни завезли аж 48 тисяч тонн імпортної цибулі, що у понад 60 разів більше, ніж зазвичай. Лише п’ять країн в світі за цей період імпортували більше цибулі, ніж Україна: США, Малайзія, Японія, Шрі-Ланка і Великобританія. Взагалі, ще перед початком овочевого дефіциту на українських прилавках оселилася цибуля переважно з Казахстану та Узбекистану. Нинішній український та європейський ажіотаж неабияк підігрів ціни на азіатську цибулю нового врожаю. У Таджикистані, наприклад, у понад три рази: з $80 до $260 за тонну, а в Узбекистані вдвічі: зі $100-150 до $300  за тонну.

Читайте також: За рік фрукти подешевшали на 6% і коштують дешевше, ніж у Польщі

У самій Україні тим часом ціна зросла не тільки на готову продукцію, але і на посадковий матеріал. Якщо минулого року вартість цибулі-сіянки сягала 65-75 гривень за кілограм, то нині цей же кілограм вже коштує до 200-300 гривень, частину з якої імпортуємо, оскільки продукція власного виробництва не покриває попит. Ймовірно, господарства населення підтягнуться, інстинктивно почнуть садити  цибулю, аби заробляти на ній, і ціна уже у наступному сезоні може просісти. Проте не так суттєво, однозначно не у декілька разів, як у випадку із подорожчанням.

Промислові виробники овочів поки що знаходяться у вичікувальній позиції і своїх остаточних планів щодо збільшення чи зменшення  площ під цибулею  журналістам не озвучують.  Тим не менше визнають, що до цінових "гойдалок" і погодних ризиків вони уже звикли, а у подальшому вчаться більш продумано будувати свій асортимент, аби не допускати таких суттєвих провалів як по ціні продукту, так і  по його якості.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Ірина ГЛОТОВА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини