Бали, паради та вигнання злих духів: як у світі інавгурують президентів
20 травня Володимир Зеленський офіційно став шостим президентом України. Зеленський, як і його попередники, склав присягу у Верховній Раді, взяв участь у піднятті державного прапора, зустрівся з іноземними делегаціями.
А як посвячення у президенти відбувається в інших країнах світу? Чим запам’яталися інавгурації інших світових лідерів?
Назва цієї церемонії походить від латинського слова inauguro – "посвячення". У Древньому Римі чиновників на їхні посади обирали народни збори, після чого новообраних високопосадовців посвячували авгури – офіційні жерці й віщуни. Спостерігаючи явища природи, тлумачачи поведінку птахів та сни, авгури нібито вгадували волю богів та провіщали майбутнє. Якщо вважалося, що боги незадоволені вибором народу, авгури могли навіть скасувати рішення зборів, пише Громадське.
Від Вашингтона до Трампа: як ставали президентами США. Уперше інавгурацію, як ми її звикли бачити, провели 30 квітня 1789 року для Джорджа Вашингтона, батька-засновника США. Їй передували військові салюти та церковні дзвони на світанку. Церемонія відбулася в Нью-Йорку, адже до 1790 саме там розташовувалася будівля Конгресу. Вранці в четвер Вашингтон у супроводі військових та державних діячів пішки пройшовся від президентської резиденції до будівлі Федерал-Голлу, що на Волл-Стрит. Там він і склав присягу, після чого – виголосив промову.
Читайте також: В інавгураційній промові Зеленський схибив із цитатою Рейґана
"Я урочисто присягаю, що буду сумлінно виконувати обов’язки президента Сполучених Штатів і щосили оберігати, захищати та обороняти Конституцію Сполучених Штатів", – такими були слова одного з батьків-засновників США, і відтоді їх повторює кожен новий американський президент.
Інавгурація Джорджа Вашингтона, США, 30 квітня 1789 року
Те саме обіцяв народу й Томас Джефферсон у 1801. Того ж року інавгурацію вперше проводили у Вашингтоні. Після присяги він пішки повернувся у свій пансіонат на обід разом із несподіваною компанією механіків із корабельні поруч, які спонтанно зібралися. У такий спосіб склалася традиція проведення параду в день інавгурації американського президента – вперше він відбувся в 1809, коли Джефферсона ще раз обрали на посаду. Чисельність військ, які взяли участь в інавгурації Дональда Трампа у 2017 році, налічує приблизно 5 тисяч людей.
Уперше бал на інавгурації також провів Джордж Вашингтон. На певний час ця традиція втратила популярність – від балів відмовлялися Вудро Вільсон та Франклін Рузвельт. Однак відтоді президенти в день інавгурації проводять навіть не один бал: Білл Клінтон із дружиною відвідав аж 14, Барак та Мішель Обама – 10 у 2009 році, а Дональд та Меланія Трамп – 3.
Дуже незвичною була інавгурація Ліндона Джонсона – після вбивства Джона Кеннеді 22 листопада 1963 року він прийняв присягу на борту президентського літака, оскільки був віце-президентом і терміново вилетів до Вашингтона. Наступна його інавгурація після переобрання відбулась уже з традиційними урочистостями.
Присяга Ліндона Джонсона на борту літака в день вбивства Кеннеді. Праворуч – Жаклін Кеннеді, ліворуч – леді Берд Джонсон, з Біблією в руці – суддя Сара Хьюз, 22 листопада 1963 року
Зараз у США інавгурація разом із рештою церемоній коштує аж до 200 мільйонів доларів. Її відвідують десятки чи навіть сотні тисяч американців. У США не заведено запрошувати на інавгурацію іноземних лідерів. Проте українські політики охоче їдуть на інавгурацію та молитовний сніданок, який проводять згодом. Зокрема, у 2017 році інавгурацію Дональда Трампа відвідали Юлія Тимошенко, Міхеіл Саакашвілі, "радикал" Андрій Артеменко, нардеп з "Опозиційного блоку" Сергій Ківалов.
Церемонія передання влади Трампу запам’яталася протекціоністською промовою нового президента та його значним перебільшенням кількості глядачів на інавгурації. Насправді ж до Капітолію прийшли значно менше людей, ніж у 2009 році, коли Барак Обама вперше став президентом. Крім того, інавгурацію Трампа супроводжували протести та поодинокі сутички з поліцією.
Президент США Дональд Трамп приймає присягу поряд із членами своєї родини в день інавгурації у Вашингтоні, 20 січня 2017 року
Європа: стримано й за протоколом. У Франції інавгурацію проводять чітко за протоколом. На зустрічі з попередником новий президент отримує важливі документи та код від "ядерної кнопки". Він не присягає народу, натомість виголошує коротку промову. Урочисту частину церемонії також складають вручення президентських символів, огляд республіканської гвардії, гарматний вогонь, поїздка до Тріумфальної арки, запалювання вічного вогню та покладання квітів до могили Невідомого солдата. А віднедавна – також до пам’ятників колишнім прем’єру та президенту Жоржу Клемансо й генералу Де Голлю.
Присяга не є обов’язковою в Німеччині. Зазвичай президент починає працювати ще до присяги перед обома палатами парламенту ФРН. Однак відмова присягати може призвести до імпічменту. Якщо президента переобирають на другий термін, присягу вже не проводять. Та в Німеччині президент виконує представницькі функції, маючи обмежені повноваження.
Президент Франції Еммануель Макрон з дружиною Бріжит Макрон в день церемонії інавгурації в Парижі, Франція, 14 травня 2017 року
Три перших леді та відлякування духів – як в інших країнах? У січні цього року опозиційний політик Хуан Гуайдо проголосив себе тимчасовим президентом Венесуели. Перед багатотисячним натовпом у столиці Каракасі він, клянучись на Конституції, пообіцяв змусити Ніколаса Мадуро піти з посади. Його визнали понад 50 країн світу, включно зі США. Тож у Венесуелі нині два президенти.
Читайте також: Новообраному президенту Зеленському вручили державні символи України. ФОТО
У Мексиці немає чіткого протоколу інавгурації, тож вони відбуваються дуже по-різному. Наприклад, у 2000 році мексиканський президент Вісенте Фокс поснідав із безхатьками в нетрях Мехіко, щоби продемонструвати свою турботу про бідних.
Яскравою була церемонія набуття повноважень чинного президента Мексики Лопеса Обрадора в грудні минулого року. Новий президент під час промови використовував традиційний жест корінних народів Мексики, їхні представники вручили лідеру "священний жезл" та окурили його димом від трав, який має відганяти злих духів. Також Лопес Обрадор пішов у натовп, де цілував руки жінкам.
На інавгурації попереднього президента ПАР Джейкоба Зуми були присутні всі три його дружини – багатоженство традиційне для південноафриканського етносу зулусів.
Стадіон – так стадіон. У 2017 році чинний президент Гамбії Адама Берроу вступив на посаду на повній глядачів спортивній арені. Стадіони – популярне в Африці місце для проведення урочистих заходів. Присягу Берроу давав вдруге – адже вперше він робив це в посольстві Гамбії в сусідньому Сенегалі в невеликому колі державних діячів та родини. Так сталося тому, що його попередник, Ях’я Джамме, відмовлявся покидати офіс та передавати владу, поки війська Сенегалу не перетнули кордон із Гамбією.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки