MENU

Хитра система: чому в Китаї немає боргів за послуги ЖКГ?

2098 0

Час від часу в інтернеті з’являються повідомлення про те, що в Китаї скасували плату за комунальні послуги (і міністр ЖКГ нібито навіть вибачається перед китайцями, що не зробив цього раніше). З дійсністю вони не мають нічого спільного, як і з логікою, яка не дозволяє повірити в те, що для півтора мільярдів осіб можна організувати «соціалістичний рай». Китайці не просто не скасували плату за послуги ЖКГ, але ще й стали головними інноваторами в питанні стягнення такої плати. Їх система дозволяє практично повністю виключати накопичення боргів за світло, газ, воду і тепло. EtCetera з’ясовував, як їм це вдалося.

НЕМАЄ ГРОШЕЙ – НЕМАЄ ПОСЛУГ. Китайська система ЖКГ влаштована таким чином, щоб не залишити людям шансів збирати борги. Ресурси дорогі, нерухомість – теж (1 кв. метр може коштувати 5-10 тис. доларів і навіть більше). При цьому попит на житло дуже великий, і нікому не вигідно пускати ситуацію на самоплив. Тому в Китаї мешканцю, якщо у нього немає можливості або бажання платити, просто відключать послугу. При цьому не буде страхітливих повідомлень, закликів сплатити борги і червоних листівок. Як тільки кошти на рахунку закінчаться, світло відключиться, тепла підлога охолоне, а води в крані не стане.

Читайте також: Project Syndicate: Китай разрушает экономические мифы

Щоправда, якихось особливих дій з перепідключення китайцям робити не потрібно, як і окремо платити за це. Як тільки рахунок буде поповнено, послуги автоматично підключаться – найчастіше протягом пари годин. Штрафів або пені за тривалу несплату в Китаї теж не передбачено.

ЯК ПЛАТЯТЬ? Електронні сервіси в Китаї розвинені мало не краще, ніж деінде в світі. Фактично все, що потрібно для життя в країні – це один додаток на смартфоні, через який можна здійснювати покупки, оплачувати штрафи, платити податки, здійснювати грошові перекази, листуватися з друзями, бронювати столики в кафе і замовляти доставку піци.

Але для оплати комунальних послуг є ще кілька звичних (і не дуже) сервісів. Наприклад, спеціальна книжка (за типом ощадної). Вона вставляється в банкомат для зарахування і зняття грошей за використані комунальні послуги.

Інший варіант – картка за типом банківської. На неї також вносяться кошти, які потім списуються безпосередньо в приладі обліку прямо в квартирі. Виглядає це так: в квартирі є лічильник (наприклад, газовий або електро): власник або орендар вставляє в нього поповнену карту; з карти в режимі реального часу списуються використовувані кошти. На табло видно, скільки коштів залишилося і скільки кубометрів або кіловат використано. Така система у великих містах Китаю застосовується практично повсюди. Це своєрідний депозит – людина купує певну кількість кубометрів води і кіловат електрики. Можна купити на рік вперед, а можна – на тиждень.

Заплатити за комуналку можна і звичайним способом – через банк або в офісі постачальника послуги.

ЗА ЩО І СКІЛЬКИ ПЛАТЯТЬ?Вартість квартплати в Китаї (по-нашому – СДПТ) дуже відрізняється в різних містах, районах і будинках.

У мегаполісах на зразок Шанхая, Пекіна або Гуанчжоу квартплата становить від 200 до 500 юанів на місяць (750-1900 гривень) за середню однокімнатну квартиру. Сюди входить благоустрій прилеглої до житлового комплексу території, охорона, вивезення сміття, система відеоспостереження, прибирання і деякі інші послуги. За ліфт і паркомісце китайці платять окремо (ціни залежать від місця розташування будинку, висотності і виду паркування).

В холодну пору року до комунальних послуг додається плата за опалення (найчастіше – це тепла підлога). А за відгуками самих китайців, централізоване тепло рятує не завжди – доводиться вмикати на обігрів кондиціонери, тому рахунок за електрику в зимові місяці також зростає.

Читайте також: Привет, Китай! Как на самом деле живут в Поднебесной

В середньому за світло китайці платять близько 150 юанів (560 гривень) на місяць, але кондиціонер (як у літній, так і в зимовий час) може подвоїти і навіть потроїти цю суму. Іноземці, які приїжджають у Китай на навчання або роботу, часто стикаються з величезними рахунками за світло (місцеві звикли економити ресурс кондиціонера).

Вода для сім’ї з двох чоловік коштує приблизно 50 юанів (190 гривень) на місяць.

До речі, в Китаї у вартість квартири входять квадратні метри загальної площі, що знаходиться за її межами. Це, наприклад, частина сходової клітки, на якій розташована квартира, і частина коридору, що веде до неї від ліфта. Тому якщо, наприклад, в договорі оренди або на сайті нерухомості зазначено, що квартира має 50 кв. метрів, то не виключено, що жити вам доведеться на 40-42 кв. метрах, а платити – за додаткові 8-10 метрів всередині під’їзду.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Мячина


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини