Вчений, який отримав Нобеля за ліки від туберкульозу, походив із Вінниччини
22 липня (за деякими даними 20) 1888 року народився Зельман Ваксман. Науковця вважають одним зі ста найвидатніших людей світу і називають "благодійником людства". Винайдений ним антибіотик стрептоміцин довгий час був єдиним засобом проти "білої чуми" ХХ століття – туберкульозу.
А народився Ваксман у Новій Прилуці (сучасна Вінницька область). У містечку збереглась будівля колишньої єврейської релігійної школи – хедеру, де навчався Зельман.
Як згадував сам вчений, праця на землі пробудила в ньому бажання з’ясувати хімічні та біологічні особливості ґрунту, що в результаті в приведе його до відкриття. Також до майбутньої професії підштовхнула смерть від дифтерії 9-річної сестри Зельмана – ліки просто не встигли доправити з Києва.
Читайте також: Науковець, що розшифрував нацистський код "Енігма", з'явиться на купюрі в 50 фунтів стерлінгів
Ваксман навчався в гімназіях Житомира та Одеси. Для здобуття університетської освіти хлопець емігрував у США.
На початку 1930-их до вченого звернулась Американська асоціація боротьби з туберкульозом та попросила дослідити, чому паличка Коха руйнується у ґрунті. На той момент ліками від недуги були... зміна клімату і покращене харчування.
Ваксман з колегами дослідив 10 тисяч різних мікроорганізмів з ґрунту, шукаючи той, який може допомогти у боротьбі з хворобою. З того часу і до початку масового виробництва стрептоміцину пройшло 17 років. Весь цей час Ваксман проводив дослідження та експерименти.
Читайте також: Задекларований розвиток науки в університетах наражається на помилкові концептуальні підходи, – думка
Нобелівською премією уродженця Вінниччини нагородили у 1952-му. На кошти з патенту Ваксман заснував Інститут мікробіології та допомагав емігрантам з СРСР облаштуватися у Штатах.
Інформацію почерпнуто, зокрема, з книги "Наші на карті світу" Уляни Скицької.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки