MENU

Українській освіті потрібні сучасні керівники, а не трішки удосконалені фахівці – думка

538 0

Освіта

Чи може бути директором школи не вчитель? Учора на цю тему мав вечірню дискусію з людиною, яку дуже поважаю. Він майже тридцять років директорував у одній із шкіл Київщини.

Його позиція в нашій дискусії була категоричною аж до передінфарктного стану: не може.

Моя – може бути. І не лише може, але і повинно так бути. Бо управління – це зовсім інший вид професійної діяльності, ніж вчителювання. І дуже рідко зустрічається ситуація, коли в одній людині трапляється феноменальне поєднання вдалого виконання обох видів професійної діяльності.

Головним аргументом мого візаві був той, що не може людина без педагогічної освіти керувати освітнім процесом. Моя – директор школи керувати освітнім процесом не повинен. Освітнім процесом повинен керувати вчитель (освітній менеджмент), і нічого директору в той процес втручатися. Директор повинен створити умови для успішного здійснення освітнього процесу; сприяти вчителю в його діяльності, а не втручатися в неї.

Читайте також: Треба закривати заклади, де немає студентів, кваліфікованих викладачів і належної матеріальної бази – експерт

З глибоким болем та навіть образою мій візаві сприйняв категоричне заперечення його бачення ролі директора школи як "учителя учителів".

Ну яким вчителем для філолога може бути директор школи з фахом математика? Навіть якщо гіпотетично уявити, що він є супер-вчителем із свого предмету. Або ще краще: вчитель фізики для вчителя англійської мови?

Нехай краще директор бути суперовим адміністратором, фінансистом, знавцем тонкощів трудового законодавства тощо, аніж "майстром на всі руки" з усіх предметів, даючи рекомендації кожному підлеглому вчителю, як здійснювати освітній процес. Адже не дозволяє собі головний лікар (стоматолог), виступати в ролі вчителя, скажімо, для молодого гінеколога чи хірурга, а директор школи може навчати учителя будь-якого фаху...

Читайте також: Задекларований розвиток науки в університетах наражається на помилкові концептуальні підходи, – думка

Усі аспекти нашої дискусії переповідати дуже довго. Біда в тому, що таке ж розуміння сутності діяльності директора школи притаманне не лише моєму візаві, але і тисячам інших директорів та працівникам органів управління освітою від найвищого до найнижчого рівня. А це вже є реальна небезпека для успішного функціонування освітньої системи. Бо кожен має нести свій чемодан.

У директора школи він один, а у вчителя інший. Сьогодні в закладах освіти керівниками потрібні не "мастера на все руки", а професіонали в управлінській діяльності. Час, коли управлінські рішення приймалися за схемами, виписаними в підручниках із "Школознавства", або лише на основі власної інтуїції та досвіду, команд "згори", – давно пройшов.

Українській освіті потрібні справжні сучасні керівники, а не трішки удосконалені фахівці, що готувалися для зовсім іншого виду професійної діяльності.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Ігор ЛІКАРЧУК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини