MENU

Процес зростання довіри до рубля досить цікавий і може бути корисним для нас – економіст

891 6

рубль всередині 2000-х років почав плавно зростати

Українці не довіряють гривні. 

Скептичне ставлення до своєї національної валюти досить типове для країн, чиї уряди довгий час зловживали монетарним "друкарським верстаком". Особливо на постсовєцькому просторі.

Багато років тому я працював у країні, яку в пристойному товаристві не згадують добрим словом. Втім, процес зростання довіри до рубля досить цікавий і може бути корисним у нас.

Читайте також: Первый день "токсичных" санкций для России: обвал рубля, рынка акций и индексов

В 90-х роках в Запоребрику до рубля була така ж недовіра, як і до будь-якої гіпердевальвуючої валюти. Навіть ціни в продуктових кіосках писали в умовних одиницях. Так тривало аж до початку 2000-х, коли рубль перестав падати. Кількарічна стабільність плюс різноманітні болючі заборони уряду вказувати ціни в доларах та всіляких єнотах зробили свою справу.

Спочатку заборони обходили традиційно – хабарами перевіряючим органам. Проте з часом платити хабарі стало шкода, і продавці підкорилися. Автосалони та забудовники стали писати на цінниках та в рекламних оголошеннях виключно рубльові ціни на авто та квартири.

Коли рубль всередині 2000-х років почав плавно зростати, працівники стали масово відмовлятися від прив‘язки зарплатні до іноземних валют. З тої ж причини від розрахунків у доларах відмовилися і при здачі квартир в оренду, і при позиках та в інших стосунках між громадянами.

Коли доходи та основні видатки домогосподарств стали вимірюватися виключно в рублях, про курс долара стали згадувати рідше. Бізнес та громадяни перестали переводити крупні доходи в тверду валюту, зрозумівши, що втрачають на курсі та комісіях.

Читайте також: Эффект сжатой пружины. Повторится ли обвал гривны 1998 и 2008 годов

Паралельно тамошній регулятор навів порядок на банківському ринку. Ще на початку 2000-х він зачистив різні помийки та піраміди. Тому зростала довіра до банків, а вони пропонували значно вигідніші умови для вкладів у рублях.

Безперечно, найважливішим чинником підвищення довіри до рубля стала відповідальна поведінка центрального банку. Він перестав друкувати незабезпечені гроші та кредитувати уряд навіть у кризові періоди. Навіть у такій диктаторській державі.

Для такого твердого позиціонування центральний банк країни повинен мати беззаперечний авторитет та довіру як у пересічних громадян, так і у інших органів влади держави.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Тарас КОЗАК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини