MENU

Чадська відплата

1309 0

Ідрис Дебі

12 серпня Республіка Чад, що розташована у самому серці Африки, відзначила 59-річницю незалежності від Франції.

Цього року це сталося на один день пізніше від реальної дати події – 11 серпня, бо уряд президента Ідриса Дебі схвалив рішення про перенесення святкування у зв’язку з тим, що на неділю припало мусульманське свято ід ль-адха (Курбан-Байрам, свято жертвопринесення), що є другим за значенням після ід аль-фітр (Ураза-Байрам, свято розговіння) та знаменує закінчення Хаджу. Цей крок з боку президента Дебі є популістським, і спрямованим на залучення на свій бік симпатій мусульманського населення країни, що складає майже 60% населення Чаду.

Переважно це суніти малікітського мазгабу. Водночас серед немусульманського населення перенесення святкування Дня незалежності викликало хвилю обурення, зокрема Дебі закидають спроби порушити міжконфесійний баланс в секулярній країні. Ця тема дуже гостра, оскільки Чад є країною Сахелю, що лежить на лінії розлому між ісламською Уммою та африканською цивілізацією.

Читайте також: Сомали: путешествие за адреналином. ФОТО

Раніше, зокрема з боку лівійського керівництва на чолі з полковником Каддафі, робилися спроби перетворити Чад на частину арабського світу на базі релігійної, етнічної та мовної близькості. Арабська мова є дуже поширеною в країні та має понад 3 млн носіїв (діалект етнічної групи баггара), отже на законодавчому рівні визнана другою державною, після французької мови. Загравання Дебі з ісламською темою пов’язане з проведенням виборів до Національної Асамблеї Чаду. Ці вибори мали відбутися ще в листопаді 2018 року, але через безпекові міркування були перенесені на травень 2019 року, а після цього загалом на кінець 2019 року.

Керівна партія Рух національного порятунку втрачає свої позиції, і сили набирають її конкуренти, такі як Національний союз за демократію та оновлення (UNDR), а також Союз за оновлення та демократію (URD). Партія URD має особливо сильні позиції в східних регіонах Чаду, що є прикордонними з Суданом. Саме тут в провінціях Сіла та Ваддаї, починаючи з зими 2019 року, спостерігається зростання міжетнічних сутичок.

Дебі змінює керівництво цих регіонів не лише на рівні губернаторів, а ще й усунув від влади впливового султана Вадаї – Махамата Уораду ІІ, що викликає спротив місцевих традиційних еліт. За перше півріччя 2019 року в провінції Сіла загинули 40 осіб в міжетнічних сутичках, водночас на минулому тижні в провінції Ваддаї в перестрілках між кочівниками загава (етнічна група з якої походить Ідріс Дебі) та місцевими землеробцями загинули одразу 37 осіб. Приводом для міжетнічної ворожнечі стало вбивство фермера біля містечка Ваді Хамра, тіло якого знайшли 5 серпня. На наступний день були вбиті вже три людини, а пізніше кількість загиблих зросла до майже 40 осіб. Ідріс Дебі заявив, що причиною нападів на кочівників з боку озброєних фермерів є контрабанда зброї, що накопичується в руках місцевого населення та потрапляє до країни з Лівії, Судану та ЦАР, охоплених внутрішніми конфліктами.

Республіка Чад в даний час дійсно перебуває в кільці конфліктів майже з усіх боків, і їй дуже складно підтримувати свою стабільність. Уряд вже створив спеціальні загони, що роззброюють місцеве населення, але це дуже непроста задача. Тільки з території Лівії після падіння режиму Каддафі до країн Сахелю потрапило 22 млн одиниць стрілецької зброї, що робить ситуацію з її обігом неконтрольованою.

Читайте також: Вірусна зброя, або Як Ебола помножує конголезькі лиха

З метою перекрити канали контрабанди зброї з Лівії Дебі віддав наказ розмістити 15000 військових в прикордонній зоні з Лівією, кордон з якою простягається на 1200 кілометрів. Ходять чутки, що таким чином Дебі готується до інтервенції на територію сусідньої країни з метою захисту споріднених до населення Чаду етнічних груп, зокрема тубу, які потерпають від диктатури Халіфа Хафтара. Як відомо, останній фактично все неарабське населення лівійського регіону Феццан оголосив поза законом, назвавши зрадниками та муртазаками (злодюгами), що працюють на Чад.

Отже, майже половина збройних сил Чаду (загальна чисельність 30350 станом на 2019 рік) переміщується на кордон з Лівією, і в будь-який момент може розпочатися їхній марш вглиб лівійської території. Для Дебі отримання бойових перемог над лівійцями може бути ідеальним інформаційним тлом для збільшення рейтингу його партії та його самого. Він хоче позиціювати себе як стронгмена, що зданий впливати на перебіг політичних процесів за межами країни.

Якщо Дебі нанесе Хафтару кілька вагомих військових поразок на Півдні Лівії це доведе це, і буде запорукою його перемоги на виборах голови держави в 2021 році. Колись Лівія хотіла загарбати Чад та перетворити на свою колонію, але ситуація докорінно змінилася і тепер колишній агресор може зазнати втрат від своєї колишньої жертви. Колись Лівія прагнула відібрати у Чаду смугу Аузу, а тепер Чад майже готовий відібрати в неї Феццан. Саме так може виглядати справедлива з точки зору Нджамени відплата. 

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Олександр МІШИН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини