MENU

"Пряники" Разумкова: українську культуру воліють посадити на вбивчу дієту

5140 1

Дмитро Разумков

Кілька років тому в Харкові з’явилася нова фірма, яка випускає приправи. Всіх ґатунків і високої якості. Для смаження й варіння, для салатів і холодних м’ясних страв. І на додачу – за помірними цінами. Все було чудово – аж до президентських виборів. Із моменту, коли з’ясувалася перемога нового глави держави над старим, фірма на внутрішньому ринку перейшла з використання української мови на упаковках приправ (слід сказати, грамотної, літературно чистої, на відміну від деяких законодавчих актів) на використання російської.

Не знаю, може, для Галичини та Волині власники фірми й залишили старий варіант написів на упаковках, а от в українській столиці тепер українську мову на пакуночках цих приправ можна знайти вряди-годи – якщо ті пакунки випущені до квітня. Мовляв, учіть, дурні хахли, "человеческій язик", досить, побавилися в українізацію, нині – наша влада, наша культура й наша мова. І не мають значення ваші закони про мову, їх усе одно скасують або змінять...

До чого це я? А до того, що голова партії "Слуга народу", голова Верховної Ради Дмитро Разумков в інтерв’ю виданню "Новое время" висловив переконання, що підтримувати українську мову необхідно, діючи "методом пряника". Він заявив: "Я прибічник того, щоб підтримувати українську державну мову, але діяти механізмом пряника, як і говорив президент Зеленський".

Читайте також: Дилема Зеленського: ставати українським президентом чи лишатися російським коміком?

Далі Разумков як приклад описав запровадження пільг на виробництво українськомовного телевізійного контенту, пільг для бізнесу, який створює українськомовний контент. А водночас, за словами Разумкова, в Україні настільки багатокультурна нація, що, "з урахуванням нашої історії, у нас не може бути якоїсь однієї культури".

Ну, і на які "пряники" може претендувати зазначена харківська фірма, щоб вона перестала зневажати українців і насаджувати "русский мир"? І йдеться не лише про цих фірмачів – ім’я їхнім колегам "легіон", усі вони рвуться на російський ринок, а Україна для них тільки територія, на якій розташовані виробничі потужності.

Коли президентом був Петро Порошенко, вони знали, що вільний вихід на ринок колишньої метрополії (втім, у їхніх уявленнях, схоже, зовсім не колишньої) їм не світить, тому слід орієнтуватися на ринок внутрішній. А тепер, із президентством Володимира Зеленського, який навіть у промові не День Незалежності зігнорував той факт, що Росія є агресором й окупантом частини українських земель, не назвавши цього агресора на ім'я, капітал, який прикидався національним, перетворився на компрадорський, що нерозривно пов’язаний із "золотосяйною Москвою"..

Я навмисно навів цей приклад, не звертаючись до аналізу дій суто політичної "п’ятої колони". Хоча й цікаво, які саме "пряники" запропонують депутатам новообраної Верховної Ради, десятки з яких принципово виступатимуть російською мовою, а десятки робитимуть те саме, бо не володіють мовою державною (та й літературною російською володіють, як то кажуть, "зі словником")? І чому ми, пересічні громадяни (а хто ж іще? не олігархи ж), маємо оплачувати ці "пряники" для порушників українського законодавства?

Утім, пільги для українськомовних видань, фільмів і телепрограм, звичайно, потрібні. Але треба бути дуже наївним політиком (або прикидатися таким), щоб не бачити: розміри московського "пряника" завжди будуть більшими. А тому слід поєднувати "пряники" (зокрема й фінансування за допомогою спеціальних програм і фондів) із "батогами" для тих, хто порушує чинне законодавство й готовий продатися за сочевичну юшку у вигляді чималих сум на банківських рахунках і вільний вихід на російський ринок.

Читайте також: Україні пропонують телекапітуляцію

Власне, за звуженням способів підтримки української мови до "пряників" стоїть масштабне нерозуміння (чи, можливо, небажання розуміти) реальної ситуації, в якій перебуває українська культура – не в суто художньому чи фольклорно-етнографічному розумінні, а як спосіб національного буття. Так, можна довго дискутувати про нюанси, пов’язані з явищем "багатокультурної нації" і з тим, чи можлива така взагалі (тільки не треба наводити приклад Швейцарії, вона – виняток у цьому плані), але одна річ, як на мене, не може бути предметом дискусій.

Українська нація й українська культура несуть на собі тяжкий відбиток російського колоніалізму та російського тоталітаризму. Українці – посттоталітарна, постколоніальна й постгеноцидна нація, саме цим передусім визначається нинішня "багатокультурність" України, саме із цього слід виходити геть у всіх – від макроекономічних до філологічних – проектах. А разом із тим є річ, так би мовити, ще беззаперечніша.

Поняття "культура" включає в себе й політичну культуру як систему цінностей, ідеалів, цілей і способів політичних дій. І вона може бути тільки одна, принаймні як беззастережно панівна в певній країні, інакше ця країна у своїй державній якості нежиттєздатна. Якщо у країні відсутня спільна політична культура – країна вступає в добу криз, а то й розпалається.

Сьогодні це велика проблема для деяких держав Західної Європи, де є вже не лише міські квартали (доводилося в них бувати, хоч і в силу питань безпеки скраєчку), а й цілі міста з домінуванням неєвропейської, недемократичної, негуманної політичної культури. А на наших теренах мирне співіснування європейської української (в усіх її різновидах) і деспотичної російсько-євразійської культур неможливе. Якби в Україні домінувала остання (до якої Разумков, судячи з його виступів і політичних дій минулих років виявляв симпатію), то ніяких вільних виборів у 2019 році не могло бути.

Зрозуміло, чому "п’ятій колоні" Москви ворожа сама ідея домінування в Україні української культури загалом і політичної зокрема. Але чому з цим де-факто солідаризуються політики нової хвилі? Незрозуміло...

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Сергій ГРАБОВСЬКИЙ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини