Як мотивувати до навчання покоління Z
Перше вересня в мене асоціюється з потребою вибору професії, з трепетом від початку навчання, очікуваннями від життя, обнадійливими мріями про майбутнє.
Саме в цей день кожного року я нагадую собі, наскільки вдячна за свою освіту. Для довідки: я – хімік (з червоним дипломом). Так, я не працювала за фахом ані дня. Тож що дав мені університет? Дещо більше, ніж професію на все життя: навички та звички, які застосовую дотепер. В часи свого студентства я не очікувала, що проходжу школу на все життя і готуюсь до концепції life-long навчання. Та виявилось, що саме так і було.
Що ж стосується центеніалів, то для них, на відміну від мене, це вже норма. Певно, це перше покоління, яке руйнує звичне бачення теорії поколінь: коли старші мають навчати молодших. З діджиталізацією та стрімким розвитком технологій, ще не ясно, хто та кого має навчати у деяких галузях. Але як же мотивувати це покоління та не згаяти час?
Хоч я і не центеніал, та маю думки з цього приводу. Варто пам’ятати, що:
1. Ви обираєте не на все життя. Так, це правда. Більше того – це нормально. Проте, щоб навчання в університеті не було марним навіть у разі, якщо ви не працюватимете за фахом, варто сфокусуватися на: вмінні працювати з інформацією, першоджерелами, будувати причинно-наслідкові зв’язки, тощо. Опановуючи будь-який фах старанно, ви отримаєте всі ці навички: якщо треба буде змінювати щось в житті, з ними це буде легше зробити.
Читайте також: Как говорить с детьми о сложных вещах – обьясняет детский психолог
2. Ви – маяк свого життя. Знаєте, людство вже пережило чотири науково-технічні революції – і хто знає, скільки їх буде ще! В кожну епоху нових відкриттів чи науково-технічного перевороту, здавалося, що зникнуть певні професій, що майбутнє – лише за наукою, технологіями тощо. Проте, поряд з едісонами, коперниками, райтсами (та навіть масками), чудово уживалися актори, поети, письменники, художники та архітектори, які так само увійшли в історію. Технології – це можливості. Проте, нівелювати ваші схильності та бажання не варто: малювати шедевральні картини можна і за допомогою найсучасніших пристроїв, а не фарб. Це не означає, що ви маєте відмовитися від малювання. Ви просто робитимете це більш сучасно. Орієнтуйтеся не на хайп, а на себе.
3. Не уникайте вибору! Це покоління, яке не має меж: ані географічних, ані технологічних, ані культурних чи якихось інших. Та тут і криється загроза: в цій багатоманітності вибору можна розгубитися та не зробити власний. Будьте чесні з собою, та не обмежуйте себе: вчіться ставити цілі, розбивати їх досягнення на покроковий план та не зволікати з його реалізацією. Так ви розширите власні горизонти та краще зрозумієте себе.
До дітей та підлітків треба шукати підходи, зацікавлювати їх: щоб навчання та кмітливість стали звичкою. Ось кілька книжок, які можуть стати в пригоді для цього.
Читайте також: Полезные советы от профессора Гарвардской школы бизнеса для всех, кто воспитывает детей
"Вийди за межі. Як звичайні люди стають видатними", Ден Вальдшмідт. З одного боку, це – мотивація для дорослих, з іншого – вона чудово підійде і для підлітка, бо головна ідея полягає в тому, щоб не просто ганятися за грошима чи успіхом, а розуміти свої потреби та сутність: цінності, прагнення. До того ж, в книзі є багато історій успіху: особисті історії – кращий інструмент, якщо треба щось пояснити молодому поколінню.
"Література! Мандрівка світом книжок, Катарина Маренгольц", Дон Парізі. У цієї книги – інший фокус: як на мене, вона корисна тим, що прикладно вчить підлітків систематизувати інформацію. Інколи від шкільної (чи університетської) програми голова йде обертом. У книзі ж показано, як можна систематизувати інформацію. До того ж, ця книга чудова для ерудиції: прочитавши її, дитина сформує цілісне бачення літературного світу.
"Перегляд позитивного мислення. На основі нової науки про мотивацію", Гебріел Еттінген. Еттінген цікава тим, що дає уявлення про мотивацію та позитивне мислення "зсередини": це не просто відповідь на запитання "як мотивувати себе/інших" – це ще і шлях, пройшовши який ви краще зрозумієте себе та свою дитину. Отже, популярна психологія переповнена різними варіаціями щодо силу думки. Та мотивація не така проста: думати позитивно – недостатньо. У книзі можна знайти відповідь на питання про те, як треба і не треба мотивувати себе та інших.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки