60 тисяч мін під українську державність: як їх знешкодити
Минулого тижня так зване "міністерство внутрішніх справ" так званої "ДНР" поширило цікаву статистику. За їхніми даними, наразі мешканцям ОРДО видано 15 800 російських "паспортів". У цілому ж на ці "паспорти" подано 36 695 заявок. Ця інформація змушує звернути увагу на один із багатьох інструментів гібридної війни РФ проти України, про який останнім часом у нашій країні якось підзабули.
Тож нагадаємо. Указ про спрощене надання російського громадянства мешканцям ОРДЛО Путін підписав 24 квітня. Раніше, ще в лютому попереднього, 2018 року він підписав указ про визнання в РФ "паспортів" псевдореспублік, завдяки чому Росія стала першою й досі єдиною країною, яка визнає ці, з дозволу сказати, "документи" (хоча й не визнає – і, за прямим зізнанням голови російського МЗС Лаврова, не збирається визнавати – "незалежність" цих утворень). Незабаром після указу від 24 квітня Путін поширив його дію на всіх мешканців Донецької та Луганської областей – тобто включно із підконтрольною законному українському уряду територією.
Пояснювали це, звісно ж, "винятково гуманітарним міркуваннями" (цитата із самого Путіна). Цікаво, що паралельно росіяни посилили правила перебування на своїй території українців із українськими паспортами. Як і раніше, українці можуть перебувати в Росії без реєстрації протягом 90 днів – але тепер вони мусять після завершення цього терміну такий же строк провести за межами Росії. Таких заходів вжито, бо українські заробітчани виробили звичку після 90 днів роботи в РФ виїздити на батьківщину буквально на день-два, а то й на лічені години – а потім повертатися знову. Із нинішнього року такий трюк більше не проходить.
Читайте також: Портников пояснив, як Зеленський може перемогти Путіна в паспортній війні. ВІДЕО
Та повернімося до роздачі "паспортів" із двоголовими орлами. Для отримання такого "документа" мешканцеві Донецької та Луганської областей необхідно надати стандартний пакет документів для отримання паспорта у відповідний центр у Донецьку або Луганську відповідно. Якщо рішення буде позитивним, по сам "паспорт" уже потрібно їхати в Росію. Луганцям – до міста Новошахтинськ Ростовської області, донеччанам – до селища Покровське тієї ж таки Ростовщини.
Перші російські "паспорти" донеччани отримали лише 14 червня. 29 липня в ОРДО радісно рапортували про надання російського "громадянства" 6,5 тис. тамтешніх мешканців. Динаміка говорить сама за себе: 6,5 тис. за перші півтора місяці й 9,3 тис. – за наступні півтора. Скільки російських "паспортів" роздали луганцям, встановити не вдалося, але в середині серпня російська міграційна служба рапортувала про близько 60 тис. заявок із ОРДЛО. Можна припустити, що співвідношення виданих паспортів приблизно відповідає співвідношенню поданих заявок.
З одного боку, це наче небагато. В ОРДО декларують кількість свого населення у 2 млн 276 тис. осіб, в ОРЛО – трохи менше 1 млн 453 тис. Щоправда, навіть російськомовна Вікіпедія вказує, що ці цифри "є оціночними, ґрунтуються на офіційних даних місцевих рад від 2014 року", тож їх слід вважати завищеними. Проте навіть за завищеності вдвічі чи й навіть утричі йдеться про ледь не мільйон повнолітніх громадян, і півсотні тисяч шукачів російського "паспорта" на цьому тлі наче не видаються загрозливою цифрою.
Читайте також: Росія ставить Зеленського перед вибором: або капітуляція, або правда про брехню
З іншого боку, це й не мало. Тим паче у світлі змальованої вище динаміки – дедалі більшого зростання кількості власників російських "паспортів". Нагадаємо, в Україні повійне громадянство заборонене – проте, на жаль, досі не існує жодного механізму покарання за порушення цієї законодавчої норми. Тож по два, а то й по три паспорти мають чимало українських громадян (наприклад, довгий час цілком спокійно користувався двома паспортами екскерівник українського бюро "РИА новости" Кирило Вишинський, узятий під варту за підозрою в державній зраді й відпущений до Росії в рамках обміну полоненими 7 вересня). На Заході країни чимало українських громадян паралельно мають паспорти Чехії, Румунії, а найчастіше – Угорщини, що провокує постійну напругу між Києвом і Будапештом. Буває і так, що українські паспорти заводять собі іноземні громадяни: як правило, це стосується мешканців Придністров’я.
Усе це є грубим порушенням українських законів, проте у випадку із роздачею Росією своїх "паспортів" на Донбасі йдеться насамперед про політичну загрозу. Як уже сказано, це – елемент гібридної війни: чим більше на Донбасі (й узагалі в Україні) буде "подвійних" громадян, тим більше Москва матиме приводу для втручання в наші внутрішні справи під приводом "захисту співвітчизників". Мало того, той факт, що видача російських паспортів не лише триває, а й набирає обертів, є черговим промовистим свідченням того, чого варті запевнення Кремля в нібито прагненні до миру на Донбасі. Можливо, на майбутній зустрічі в "нормандському форматі" президентові Зеленському варто було б у потрібний момент скористатися із цього факту – наприклад, коли його російський візаві у присутності Франсуа Макрона та Анґели Меркель почне запевняти у своїх винятково миролюбних і гуманних намірах.
Проте цього замало. Україні слід врешті-решт вжити заходів до реального наповнення конституційної вимоги щодо єдиного громадянства: прописати процедуру покарання за порушення цієї вимоги. Та ж Конституція прямо забороняє позбавляти українців громадянства, проте можливі й інші варіанти, а в крайньому разі можна і спробувати змінити Конституцію. Яких би заходів не вжила українська влада, зараз, коли ця влада перебуває під цілковитим контролем однієї-єдиної партії, і, що важливо, вперше в новітній історії користується довірою понад 70 % громадян, настав найвдаліший момент для можливо непопулярного, але вкрай необхідного для майбутнього держави рішення.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки