MENU

Українське правосуддя та олігархічний вплив на нього. Щось змінилось?

197 2

Скандальна розмова президентів України та США В. Зеленського та Д. Трампа стала предметом обговорення не лише у нашій країні, але й темою номер один у Сполучених Штатах. При цьому, у кожній країні звернули увагу на різні моменти у "розшифровці" телефонної розмови, що, очевидно, вказує на виразні відмінності політичної культури наших країн.

Зокрема, за межами України найбільше всіх вразили обіцянки Зеленського "розібратися" у справі сина екс-віце-президента Дж. Байдена, та запевнення, що у нього – "свій Генпрокурор" Р. Рябошапка, котрий зробить "все, що потрібно". Очевидно, на підставі цього іноземці можуть зробити лише один висновок: нова українська влада (так само як і стара) розглядає правосуддя та правоохоронні органи виключно як політичні інструменти, покликані вирішувати задачі, які їм ставить вище політичне керівництво.

Читайте також: Зеленский должен решить, хочет он быть "слугой народа" или олигархов – Financial Times

Правда, і тут, як виявилося, не все так просто, адже "завдання" провести розслідування по Байдену-молодшому перед Зеленським Трамп поставив ще у липня цього року, а уже вересень спливає, і особливого прогресу у цій справі не спостерігається. Хоча, наприклад, у випадку відстоювання інтересів відомого усім І. Коломойського наші правоохоронці демонструють дивовижну ефективність. Приміром, загальновідомо, що Коломойський був дуже "ображений" на авторів т.зв. формули "Роттердам+", яка суттєво впливала на дохідність його феросплавного бізнесу.

І от – вже 8 серпня 2019 року детективи НАБУ повідомили шістьом особам, "причетним до запровадження так званої формули "Роттердам+", про підозру у вчиненні дій, "у результаті яких споживачам електроенергії завдано 18,87 млрд грн збитків". Правда, потім все виявилося не зовсім так, як у первісній версії. Зокрема, згодом НАБУ вже повідомило, що до самої "формули Роттердам+" вони претензій не мають, вважають її цілком ринковою та виправданою, а мають питання лише до обгрунтованості включення "вартості доставки" вугілля. Звісно, заявили про це вже набагато тихіше і скромніше. Мабуть, бо не хотіли мати поганий вигляд в очах одного дуже впливового олігарха. Вірогідно, й цю претензію знімуть – бо всі розуміють, що вугілля до ТЕС треба довезти. Але у будь-якому випадку, тут вже "ефективність" і швидкість слідчих дій не може не впасти в око.

Читайте також: Конфликт олигарха Коломойского и Савика Шустера будет иметь не сколько юридические, сколько политические последствия

Не менш цікава справа – Коломойський vs “Приватбанк”. За ініціативою НАБУ юристів, які захищають інтереси державного банку, примушують “розкрити карти” стосовно їх обгрунтування їх позиції. Що може бути краще для Коломойського, ніж знати – на чому саме базується юридична противника. Загалом дуже специфічная ситуація – держорган (НАБУ) діє проти держбанка “Приватбанк” на користь олігарха.

Ну і найголовніше. На тлі всіх цих історій, мабуть, нам буде важче доводити, що в Україні справді відбуваються якісь системні, глибокі зміни. І у першу чергу – в незалежності правосуддя. Та і яка тут може бути незалежність? Всі – "чиїсь люди". Всі – "вирішують конкретні задачі". Як вміють. Тож логічно, що "західні друзі" теж чекають на те, що в їх інтересах теж будуть проводитися слідчі дії, порушуватися справи, виноситись вироки. Чим вони гірші? Тим більше, що українська влада сама себе таким чином позиціонує – правоохоронні та антикорупційні органи працюють не стілька за законом, скільки на вимогу влади та наближених до неї оліграхів.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Петро ОЛЕЩУК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини