Смог у Києві – як захистити себе від забрудненного повітря
Ілюстративне фото
Вплив навколишнього середовища – один з п’яти ключових факторів ризику для здоров’я людей.
Ми вже поговорили про те як важко знаходити адекватну інформацію про здоровий спосіб життя та обирати оптимальну стратегію, що базуватиметься на доказових наукових даних з урахуванням індивідуальних особливостей, та познайомились із таким важливим фактором здорового життя як час. Цим дописом мені хочеться звернути увагу на ще один фактор, яким часто нехтують, пише кандидатка біологічних наук Ольга Маслова у своєму блозі для НВ.
Згадуючи про ЗСЖ, люди зазвичай у першу чергу обговорюють особливості харчування, фізичних вправ та сну, прагнуть позбутись шкідливих звичок, проте дуже рідко згадують про такий чинник, як забруднення повітря, та про способи зниження його шкоди.
Тим часом проблема стає все більш актуальною. Міжнародне співтовариство, що працює над профілактикою та контролем за неінфекційними захворюваннями, донедавна було зосереджене на чотирьох патологіях – діабет, рак, хвороби серцево-судинної системи і хронічні захворювання органів дихання, й визначало чотири фактори ризику: вживання тютюну, надмірне вживання алкоголю, нездорові дієти і фізична бездіяльність.
Читайте також: Загрозлива сила звички, або Що робити з недопалками сигарет
У вересні 2018 року з’явилася пропозиція перейти зі схеми "4 на 4" до варіанту "5 на 5": до списку хвороб додали психічні розлади, а до списку ключових факторів ризику – фактори впливу навколишнього середовища, серед яких один із найяскравіших – забруднення повітря (важливі також забруднення ґрунтів та води). ВООЗ приєдналась до такого рішення та внесла забруднення повітря до списку найсерйозніших ризиків для здоров’я людей.
Згідно з даними, про які повідомила міжнародна група авторів з ООН у кінці 2018 року в журналі BMJ, забруднення повітря викликає близько 6 мільйонів смертей від неінфекційних захворювань щорічно. З цим фактором пов’язано 24% всіх смертей від інсульту і 43%, 29% і 25% всіх смертей від хронічного обструктивного захворювання легень, раку легень і ішемічної хвороби серця відповідно.
Звісно, ступінь забруднення повітря відрізняється у різних країнах та інколи навіть у різних регіонах у межах однієї країни. Сьогодні в всьому світі, особливо у Китаї та Саудівській Аравії, активно розробляються системи моніторингу стану повітря та способи повідомлення про підвищені рівні небезпеки. Над обранням максимально інформативних показників та підбором способу їх найбільш точного вимірювання працюють екологи, фізики, хіміки, біологи та спеціалісти з інформаційних технологій.
Сьогодні особливу увагу звертають на концентрації озону, твердих частинок, оксиду вуглецю, діоксиду сірки та діоксиду азоту – аналіз українського повітря за цими параметрами провели М. Баштаннік та співавтори з Українського гідрометеорологічного інституту, і показали, що атмосферне повітря міст України значно забруднене формальдегідом і діоксидом азоту. Окрім цих параметрів досліджують вміст різних токсинів та алергенів.
Читайте також: Викиди зі спаленого листя у 350 разів шкідливіше за куріння сигарети – екологиня
Звісно, проблема забруднення повітря – глобальна та потребує уваги міжнародних організацій. Однак навіть на більш побутовому рівні все популярнішими стають способи локального очищення: прилади для фільтрування повітря у приміщеннях, спеціальні маски.
Виробники зазвичай стверджують, що їх продукт є максимально ефективним, проте незалежні дослідження демонструють значні відмінності у ступені очищення різними кімнатними та промисловими приладами та різну якість індивідуальних масок, тому варто уважно дослідити характеристики товару.
Наприклад, вчені з Едінбургу провели глибокий аналіз ефективності застосування масок та показали, що не всі доступні для купівлі вироби реально допомагають знизити шкоду від забруднення повітря.
Очищення повітря особливо важливе для алергіків та людей, що страждають від хронічних захворювань дихальних шляхів, тому цим категоріям варто подумати про способи зниження шкоди від компонентів повітря, що нас оточує.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки