MENU

Коболєв розповів, що буде, якщо не вдасться укласти новий транзитний контракт із Росією. ВІДЕО

1032 0

Радше за все "Газпром" не підпише новий контракт щодо транзиту газу. Однак голова правління НАК "Нафтогаз" Андрій Коболєв запевняє, що Україна та наші європейські партнери готові до цього й накопичили достатньо запасів газу у сховищах

Яка ситуація?

Зараз "Нафтогаз" є стороною чинного транзитного контракту. До кінця року ми завершимо відокремлення нового оператора ГТС. І новий контракт за європейськими правилами буде вже із цим новим оператором. Тобто в найближчому майбутньому "Нафтогаз" не буде стороною контракту на транспортування газу.

Європейські правила критично важливі для української сторони, бо це додаткові гарантії, що контракт виконуватимуть. Прецеденти вже були, тож маємо підготуватися до будь-яких варіантів

Чого хоче російська сторона?

Російська сторона формально говорить, що згодна на такі умови. Але. Вони вимагають від української сторони:

– довести, що наше законодавство повністю відповідає європейському, що ми запровадили європейські регламенти та кодекси управління українським газовим ринком;

Читайте також: Ніщо не обходиться Україні так дорого, як дешевий російський газ – Коболєв

– довести незалежність регулятора;

– забути про виграні арбітражі, поточний арбітраж і штраф Антимонопольного комітету; розмір поступок, яких бажають росіяни – приблизно $22 млрд.

Перші дві вимоги важливі і для нас самих, хоча "Газпром" висуває їх радше формально. Ключова для нього - третя.

За газпромівською логікою ми маємо відмовлятися від уже виграних грошей і перспектив отримання додаткових коштів, а потім уже почнеться реальний переговорний процес.

Підстав підозрювати перемовників "Нафтогазу" у склерозі чи розладах психіки, здається, ми росіянам не надавали. То на що ж вони розраховують, висуваючи настільки неприйнятні умови?

Схоже, російська сторона, використовуючи різні приводи, підводить нас до думки, що в принципі серйозно розмовляти про контракт не готова.

Яка позиція Єврокомісії?

Єврокомісія повністю розуміє та підтримує нашу позицію щодо бажання укласти контракт на прозорих європейських умовах, а також щодо неможливості "обнулити" чи забути арбітражні рішення.

Читайте також: Понад $12 млрд від "Газпрому": Вітренко розповів про нові позовні вимоги "Нафтогазу"

Ми дуже вдячні Єврокомісії за підтримку.

Чи готова Україна до повного припинення транзиту?

Україна готова до будь-якого сценарію розвитку подій. Завдяки успішному випуску єврооблігацій "Нафтогаз" винайшов додаткові кошти і створив значні запаси газу у ПСГ. 21,7 млрд куб. м – це рекордно високий рівень за останні роки.

Європа також підготувалася до можливих креативних ходів росіян і закачала до своїх сховищ рекордно високий рівень газу за багато років – 100 млрд куб. м.

Тобто всі розуміють, що з великою вірогідністю "Газпром" через політичні мотиви може не підписати контракт і спробувати шантажувати як нас, так і європейських споживачів. Але великі запаси в українських і європейських підземках максимально перешкоджають реалізації такого сценарію.

Що, якщо контракту не буде до 1 січня?

Ми не знаємо, скільки часу "Газпром" буде готовий втрачати частку європейського ринку й наражатися на штрафи від своїх клієнтів у Західній Європі. Останнього разу, коли "Газпром" робив таку вправу – узимку 2014-2015 років – втратив понад $5 млрд, за підрахунками російських аналітиків. Рішення про укладання чи неукладання угоди там приймає особа у Кремлі, і на які збитки він ладен піти – питання до нього.

Ми ж забезпечуватимемо українських споживачів із ресурсів у сховищах, за необхідності можемо імпортувати ще за контрактами з гарантованою поставкою. І продовжуватимемо стягнення майже $3 млрд за завершеним арбітражем і битися ще за $12 млрд у поточному арбітражі. Як свідчить практика, це дуже дієвий інструмент забезпечення інтересів України.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі



Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини