MENU

Головна проблема законопроєкту про освіту – його "косметичний" характер

351 0

ОсвітаІнна Совсун, фото з ФБ

Вчора парламент розглядав перший освітній законопроєкт, 2299. Він вносить зміни до закону "Про вищу освіту".

Час змін до закону давно прийшов. Адже з моменту початку роботи над ним пройшло вже майже 10 років, і за цей час і в країні, і у світі багато що змінилося.

Крім того, у 2014 році цей закон став результатом компромісу у складних політичних умовах, і закон ніколи не був ідеальним. Тому зараз назріла потреба зробити ще один крок вперед, поглибити реформу вищої освіти через системні зміни. Саме тому ще попередній склад Міністерства освіти та науки підготував та схвалив законопроєкт, який сьогодні виноситься в залу парламенту.

Читайте також: Чому середній рівень результатів ЗНО такий низький

Про що цей законопроєкт?

1) Законопроєкт 2299 містить деякі прогресивні норми, наприклад:

• спрощення процедури ліцензування;

• конкретні санкції за порушення академічної доброчесності;

• можливість створення двомовних програм, де частина курсів викладається англійською.

2) Але деякі із запропонованих змін є ризикованими. Наприклад, пропонується включити до конкурсного балу оцінку за мотиваційний лист. Це створює корупційні ризики – навіть за умови, що вага такої оцінки складатиме до 1% конкурсного балу, адже на престижних спеціальностях навіть така дрібниця може зіграти роль. Я вже мовчу про те, яке додаткове навантаження це створить для викладачів університетів: вони будуть змушені прочитати та оцінити десятки тисяч мотиваційних листів.

Читайте також: ЗНО з мотиваційним листом та відмова від дипломів: що зміниться у вищій освіті?

Але головне: закордонний досвід показує, що навіть у найсильніших системах вищої освіти бал за мотиваційний лист малою мірою визначає подальші результати навчання студентів. Або, кажучи освітянською мовою, – має низьку прогностичну валідність.

3) Проте головна проблема із законопроєктом – його "косметичний" характер. Він не зачіпає системних проблем вищої освіти – відсутності кадрової та фінансової автономії університетів та брак прогресу у розвитку навчальних програм.

У цьому контексті я вдячна, що сьогодні було включено до порядку денного підготовлений мною та колегами з партії "Голос" проєкт закону про реформування системи вищої освіти. Я сподіваюсь на неупереджений розгляд законопроєкту і в комітеті, і в залі парламенту, для того щоб розпочати посутні, а не косметичні зміни законодавства про вищу освіту.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Інна СОВСУН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини