MENU

Болівійський "переворот", безцінний солончак та Ілон Маск

1553 0

БолівіяІлюстрація – ТСН

Наразі всі погляди прикуті до Болівії, бо на її території сконцентровано від 50 до 70% світових запасів літію.

В Болівії відбулася зміна влади. Індіанський президент Ево Моралес під тиском опозиції, військових та міжнародного співтовариства пішов у відставку після 20 днів акцій народних протестів. Разом з президентом миттєво свої повноваження склали майже усі представники вищої еліти країни: віцепрезидент, голови обох палат парламенту, міністри та їхні заступники, губернатори регіонів, члени центральної виборчої комісії. Менше ніж за добу країна втратила керованість, бо вся вертикаль керівної політичної сили "Рух до соціалізму" відійшла від влади.

Формальним керівником країни стала друга заступниця спікера Сенату опозиціонерка Жанін Аньєс (партія "Демократична єдність"). 11 листопада Аньєс провела надзвичайну сесію парламенту, аби прийняти відставки топових чиновників колишнього уряду та призначити дату проведення нових виборів президента. Аньєс відома тим, що є дружиною лідера Консервативної партії Колумбії, який є союзником експрезидента Урібе та його парамілітарес.

Справжня влада буде належати військовим, очолюваних генералом Вільямсом Каліманом Ромеро, який є фактичним керівником перевороту. Йому закидають зв’язки з США, що були встановлені ще у 2013-2016 рр., коли він був болівійським військовим аташе у Вашингтоні. Також він відомий своєю боротьбою з вирощуванням коки в країні, що не узгоджується з курсом президента Моралеса.

Читайте також: Политический кризис в Боливии: 5 главных вопросов и ответов

Офіційною політичною причиною падіння Ево Моралеса є фальсифікації голосів на виборах, що відбулися в жовтні. Факти зловживань під час підрахунку голосів встановлені опозиціонерами та спостерігачами місії з аудиту Організації американських держав (ОАД).

Хоча відрив Моралеса від лідера опозиції Карлоса Меси склав понад 10% голосів, але саме в цьому і полягає проблема. Аби перемогти в першому турі, кандидат має набрати понад 40% голосів за умови, що відрив від найближчого опонента складає понад 10%. Хоча Моралеса підтримують більше людей, ніж Месу, але він набрав лише на 0,14% голосів більше від необхідного розривного мінімуму, що формує багато запитань. Тим паче, що за даними екзит-полів розрив між Месою та Моралесом не досягає 10%. Отже, вірогідність приписок та маніпуляцій з голосами могла бути вірогідною, що позбавляє Моралеса політичного обличчя.

Втім, окрім політичних причин кризи в Болівії, вона має ще й геостратегічний вимір. Країна стала об’єктом суперечностей між США та Росією. Лівий за своє природою уряд Ево Моралеса почав загравати з Москвою, так само, як колись робили уряди Уго Чавес та Ніколаса Мадуро у Венесуелі. Але каменем спотикання тут є проблема експлуатації болівійських літієвих ресурсів.

Так сталося, що на теренах найбільшого у світі солончаку Уюні площею 10500 кв. км сконцентровано від 50 до 70% світових розвіданих запасів літію, а це понад 100 млн т. Літій – це, без перебільшення, елемент майбутнього, від якого залежить перехід людства від бензинових двигунів до екологічно чистих електромобілів, що їздять на літій-іонних акумуляторах. При цьому найбільшим в світі споживачем літію є американська корпорація Tesla, що належить Ілону Маску.

Аби реалізувати амбітні плани американського мільярдера щодо випуску 500000 електромобілів на рік, компанії необхідно скупити весь літій на світовому ринку. Водночас ціна металу стрімко зростає: якщо в 1998 році одна тонна літію коштувала до 2000 доларів, то зараз його готові купувати вже навіть за 20000 доларів. Крім американців цікавість до болівійського літію виявляють китайці, корейці, японці, та росіяни.

Читайте також: Боливию охватили протесты после голосования на выборах президента

В липні 2019 року "Росатом" долучився до проєкту будівництва літієвого-карбонатного заводу Уюні, що проводиться Літієвою-депозитною компанією Болівії (YLB) та китайським консорціумом TBEA Group-Baocheng. Сукупний обсяг іноземних інвестицій у проєкт складе 2,3 млрд доларів, зокрема передбачено будівництво заводу з виробництва акумуляторів. Отже, постав китайсько-російський консорціум щодо видобутку болівійського літію.

Це почало загрожувати інтересам корпорації Tesla. Показовим є те, що влітку 2019 року Ілон Маск заявив, що його компанії планують зайти на ринок видобутку мінеральної сировини аби убезпечити бізнес від ризиків зриву постачань металів та мінералів. Не слід дивуватися, що Болівія також є об’єктом інтересу світового візіонера. Отже, це суттєво збільшує глобальний інтерес до болівійських поточних подій.

Не слід забувати, що на території Донецької області у Великоновосілківському районі також наявні промислові запаси літію на Шевченківському родовищі (14 млн т), аби розпочати видобуток, необхідно інвестувати 120 млн доларів. Цим займається компанія "Петро-Консалтинг", що планує вже 2021 року розпочати виробництво літію... 

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Олександр МІШИН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини