MENU

Конституційний суд визнав неконституційним законопроект Зеленського про уповноважених Верховної Ради

576 0

Конституційний суд визнав неконституційним законопроект Зеленського про уповноважених Верховної Ради

Конституційний суд (КС) України визнав неконституційним президентський законопроект про уповноважених Верховної Ради.

Як повідомляє прес-служба суду, КС у своєму висновку визнав законопроект про внесення змін до ст. 85 та 101 Конституції щодо уповноважених Верховної Ради (№1016) таким, що не відповідає вимогам ч.1 ст.157 Конституції та відповідає вимогам ч.2 ст.157, ст.158 Конституції.

"Запропоновані законопроектом зміни до ст.85 та 101 Конституції передбачають запровадження нового виду парламентського контролю, який може вийти за межі контролю за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина та потенційно може становити ризик надмірного втручання парламенту через уповноважених за додержанням Конституції і законів у різні сфери суспільних відносин без дотримання балансу приватних і публічних інтересів, зокрема у підприємницьку діяльність, у діяльність інститутів громадянського суспільства, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а отже, може призвести до порушення та обмеження прав і свобод людини і громадянина", – йдеться у висновку суду.

Відтак у КС застерігають від запровадження такого контролю за додержанням Конституції, який суперечитиме їй та може спричинити юридичну невизначеність, оскільки є несумісним із принципом верховенства права.

Читайте також: КСУ визнав конституційним указ Зеленського про розпуск Верховної Ради

Зазначається, що запровадження нового виду парламентського контролю через інститут уповноважених Верховної Ради "за додержанням Конституції України і законів в окремих сферах" може призвести до звуження сфери діяльності та обмеження повноважень уповноваженого Верховної Ради з прав людини, а також до обмеження права кожного звертатися за захистом своїх прав до омбудсмена згідно з ч. 3 ст. 55 Конституції, що не відповідає вимогам ч. 1 ст. 157 Конституції.

У висновку також вказано, що внесення до Конституції змін, запропонованих законопроектом, призведе до встановлення невизначених меж повноважень Верховної Ради всупереч конституційному принципу поділу державної влади та до порушення системи стримувань і противаг між законодавчою, виконавчою та судовою гілками влади, що є загрозою для забезпечення прав і свобод громадянина.

"Конституційний суд констатує, що запропоновані у законопроекті зміни до ст. 85 та 101 Конституції не спрямовані на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України, однак вони не узгоджуються із конституційними принципами верховенства права та поділу державної влади, засадами демократичної, правової держави та у разі запровадження загрожуватимуть правам і свободам людини і громадянина, а отже, є такими, що не відповідають частині першій ст. 157 Конституції", – йдеться в повідомленні.

Водночас у КС зауважили, що на час надання ним цього висновку рішення про введення в Україні або в окремих її місцевостях воєнного або надзвичайного стану за процедурою, визначеною Конституцією, не ухвалено, тому юридичних підстав, які б унеможливлювали внесення змін до Конституції, немає.

З огляду на викладене КС вважає, що законопроект відповідає вимогам частини другої  ст. 157 Конституції. У висновку зазначається, що Верховна Рада протягом року законопроект не розглядала та протягом строку своїх повноважень не змінювала положення ст. 85 Конституції, а отже, законопроект відповідає вимогам ст. 158 Конституції.

Читайте також: Сила и в то же время главная угроза нового паламента

З огляду на наведене КСд вважає, що законопроект не відповідає вимогам частини першої ст. 157 Конституції та відповідає вимогам ч. 2 ст. 157, ст. 158 Конституції.

Висновок КС є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

Нагадаємо, 3 вересня парламент направив до КС для отримання висновку президентський проект закону про внесення змін до ст. 85 та 101 Конституції (щодо уповноважених Верховної Ради) (№1016).

Законопроектом у ст. 85 Конституції встановлюється, що до повноважень Верховної Ради належить, серед іншого, призначення на посади та звільнення з посад уповноважених ВР за додержанням Конституції і законів в окремих сферах; заслуховування їх щорічних доповідей про стан додержання Конституції і законів у відповідних сферах.

У статті 101 Конституції встановлюється, що парламентський контроль за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина здійснює уповноважений Верховної Ради з прав людини. Для здійснення парламентського контролю за додержанням Конституції і законів в окремих сферах ВР може призначати уповноважених Верховної Ради, правовий статус яких визначається окремими законами.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини