MENU

Андрухович: Ми зі своїми "акціями" та "знижками" котимося на дно Радянського Союзу

1723 0

Андрухович: Ми зі своїми "акціями" та "знижками" котимося на дно Радянського Союзу

На порталі "Gazety Wyborczej" читаю в коментах: "Чорна п’ятниця – день, коли поляк виходить на лови мисливцем, а повертається оленем".

Що ж, уміння західних сусідів посміятися зі себе самих їм не позичати. Українцям воно б теж не завадило – з огляду, скажімо, на той самий різновид масового ошуканства, званий чорною п’ятницею, що з року в рік набирає дедалі шаленіших обертів і на наших теренах. Перефразовуючи комент польського дотепника, я замінив би тільки два слова: "поляк" на "українець", а "олень" – беручи до уваги вітчизняні лінґвістичні особливості – на "алєнь", пише на "Збручі" Юрій Андрухович .

І що ж то за день такий у нас сьогодні? Чому п’ятниця й чому чорна?

Оригінал треба, як завжди в таких випадках, шукати у США. Ідея полягала в тому, щоб одразу після Дня Подяки розчистити торговельні склади й полиці, звільняючи місце для наступної товарної хвилі – подарунків до Різдва. Й оскільки День Подяки завжди випадає на останній четвер листопада, і вся країна, розсівшися по автах, їде в гості до родичів, то наступний день (остання п’ятниця листопада) є чорним у сенсі неминучих транспортно-пішохідних заторів. Торговельні боси швидко зрозуміли потенційну прибутковість цього дуже особливого дня і вирішили переламати неґативну асоціяцію з його назвою, влаштовуючи велетенські розпродажі всього, що мають, за зниженими цінами.

Але День Подяки (Thanksgiving Day), до якого так тісно прив’язана чорна п’ятниця, – суто американське національне свято. Тож у культурах, які живляться власними національними традиціями, є так само власні відповідники чорної п’ятниці. Як, наприклад, Boxing Day (цілком промовиста назва) у Британії – 26 грудня, по завершенні Різдва.

Читайте також: У Франції протести проти "чорної п'ятниці": заблоковані логістичні центри Amazon. ФОТО

У нас же з цього поверхового наслідування вийшла, як завжди в таких випадках, незугарна карикатура. Охочий до халяви народ переважно й не зауважує, що ніякого "обвалу цін" насправді немає, а торговельні мережі успішно алєнізують його – і роблять це ніяк незгірш за політтехнологів, які втюхують чергову залежалу партію "нових облич".

Чорна п’ятниця Ельдорадо.

Чорна п’ятниця Розетка.

Чорна п’ятниця Фокстрот.

Чорна п’ятниця Епіцентр.

На пошті та в мережі аж нудить: "Чорна Зниждятниця". Ну що за бездарні копірайтери вигадують ці конструкції?! Й комусь же платять за цю жахливу зниждятницьку халтуру?!  

Чорна п’ятниця у Львові, шопінґ-ґід "Де шукати знижки у Києві", всеукраїнський "Розпродаж року". Шалено низькі ціни, черги, бійки, драма!

Наші ділки завжди щось нібито переймають із західної (головно – американської) культури, але все це тут-таки безнадійно спаскуджують. Продаж "похідних" продуктів, з гіршими характеристиками, виготовлених лише для реалізації в "чорну п'ятницю" – це про них. І про нас. Бо поки увесь цивілізований світ дедалі рішучіше відмовляється від ідеї надмірного й самовбивчого споживання, ми зі своїми "акціями" та "знижками" котимося в минуле цивілізації – на дно голодного й холодного радянського союзу, в якому, щоправда, не було днів подяки, зате бійки в чергах і масові забіги по харчі та сякий-такий одяг траплялися більше ніж реґулярно. 

Прикметно таке: ледь не половина ошалілих від цього божевільного шопоголізму у своїх фейсбуках і на форумах зізнаються, що беруть у ньому участь лише заради "інтересу до хаосу й безладу". Крім того, щоб "відчути смак конкуренції".

Читайте також: Чорна п'ятниця здорової людини, або Як встояти від необдуманих покупок та не перетворити шопінг на суцільний стрес

Придбання речей на розпродажах нагадує лови (привіт мисливцям!) або змагання за олімпійські медалі. Це нагода показати себе сильним, кмітливим і гнучким. Активізуються забуті генетичні механізми, рівень адреналіну зашкалює, з’являється азарт від здобичі. Людина в натовпі (охопленому купівельною ейфорією) поводить себе менш раціонально, заряджаючись емоціями від інших, і думати вже не встигає: "Всі купують, і я хочу", "Всі побігли, і я побіг", "Усі ведуться, і мені в кайф".

Цей ефект, як ми дізналися цьогоріч, уже почав працювати не лише в торговельних центрах і супермаркетах: на політичному ринку так само. Не здивуюся, коли статистика найближчим часом підтвердить, що адептами вітчизняної чорної п’ятниці є близько 73 відсотків населення. З їхнім суто дослідницьким "інтересом до хаосу й безладу" та адреналіновими зашкалами типу "зробимо їх ще раз!".

Читаю ще один коментар із порталу "Виборчої": "В країні, де люди дали себе вмовити, що правляча нині партія – патріоти, успіх чорної п’ятниці ґарантований залізно". Написано ніби про Польщу, а здається, що насправді про нас. От лише "патріоти" я замінив би для ясності на "слуги народу".

І додав би, що за кожною п’ятницею настають субота, неділя – а там і понеділок. І, не дай Боже, він також виявиться чорним. І не таке вже воно від нас далеке, те 9 грудня.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Юрій АНДРУХОВИЧ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини