Фемінізм у літературі. Чому це все ще важливо?
Ілюстративна світлина
Нехай світовий тренд на феміністичну літературу лише приходить до України, але важливо те, що він – вже на порозі, пише видавчиня Юлія Орлова у блозі для ТСН.
Право на власність, освіту, вільний вибір професії, рівність у шлюбі і політичному житті, – здавалося б, послідовниці фемінізму отримали все, за що боролися, ще у ХХ столітті. Так звідки ж тоді взялася "третя хвиля", і чому в сучасній і цивілізованій Європі раз за разом спалахують протести, а мистецтво і література переповнені образами пригнічених жінок, уваги до яких все більше?
Чому з правами жінок все не так добре? Наприкінці листопада на вулиці Парижа вийшли близько 50 тисяч демонстрантів. Вони вимагали від уряду термінових заходів у боротьбі з домашнім насильством. Від нього, тільки за офіційними даними, 2019 року у Франції загинули 116 жінок, скільки ще постраждалих – невідомо. Лише за приблизними оцінками в Росії таких випадків – понад 1000 щорічно. Набагато гірша ситуація в Сальвадорі, Гватемалі, Південній Африці, Колумбії і на Ямайці. Це – реальна картина того, наскільки вільними, незалежними та захищеними жінки почуваються в сучасному світі.
Що в Україні? Україна у світовому рейтингу захищеності жінок від домашнього насильства, сексуальних домагань та інших гендерно-орієнтованих злочинів далеко не в лідерах. 2017 року Національна поліція зареєструвала 111 тисяч звернень з приводу домашнього насильства. 2018 року ця цифра зросла до 115 тисяч.
Читайте також: Мати українського націоналізму. Як Олена Пчілка ввела моду на вишиванки і мову
До того ж, за ці два роки жодного обвинувачувального вироку стосовно особи, що здійснювала злочинні дії, винесено не було. Кривдники відбувалися штрафами, в крайніх випадках – кількома днями виправних робіт.
Лише від початку цього року домашнє насильство стало вважатися кримінальним злочином, а перший реальний термін за побиття 80-річної матері отримав житель Миколаївської області у квітні цього року.
Ці цифри – лише офіційні звіти поліції. У них немає інформації про кількість жінок, які стають жертвами примусової проституції, сексуального рабства, зґвалтувань у шлюбі, психологічного тиску та погроз з боку чоловіків. Це – лише мала частина проблеми, яка реально існує. І, природно, знаходить свій відбиток у мистецтві і, зокрема, в літературі.
Фемінізм в літературі. Література (як і живопис, скульптура та інші форми мистецтва) феміністичного спрямування не є чимось новим. Хто не зачитувався творами Вірджинії Вулф, Майї Анджелоу, Філліс Вітні, Мері Шеллі та інших видатних письменниць-феміністок. Однак, в останні роки інтерес до них все гостріший, жіночих постатей в літературі більшає, і все голосніше вони говорять про ті проблеми, яких чоловіки не бачать або не хочуть бачити.
Варто поглянути лише на лауреаток Букерівської премії 2019 року (однієї з найпрестижніших у світі). Вперше за кілька десятиліть і всупереч правилам конкурсу переможниць виявилося дві – Маргарет Етвуд і Бернардіно Еварісто. Перша отримала нагороду за "Заповіти", продовження антиутопії "Оповідь служниці". Мова в книжці про вигаданий світ, у якому жінка є лише інструментом для народження дітей. Серію Етвуд вже зараз називають класикою жанру і порівнюють зі світовими шедеврами рівня "Який чудесний світ новий!" Гакслі і "1984" Орвелла.
Читайте також: "Вона не має собі рівної". Як Ольга Кобилянська стала першою в Україні мисткинею у боротьбі за жіночу емансипацію
Друга переможниця, Бернардіно Еварісто – це письменниця родом з Нігерії, яка живе в Лондоні. Її книжка "Дівчина, жінка, інше" об'єднує 12 історій темношкірих жінок, які проживають в англійській столиці і долають чимало труднощів на своєму шляху.
Зростає цікавість до літератури феміністичної спрямованості і в Україні. Одна з гучних світових новинок, "Червоний годинник" Лені Зумас. Дивовижна в майстерності написання і жахлива у своїй реалістичності антиутопія розповідає історії п'яти жінок, які живуть в сучасній Америці. Але в тій Америці, де тіло жінки не належить їй самій, і зробити вибір – дати життя дитині або не дати, стати матір'ю або не стати, жінка не може.
Вигадана історія насправді не так далека від реальності. Адже від світу, в якому зґвалтування в шлюбі вважається злочином лише в половині країн, до світу, в якому жінка не вільна розпоряджатися своїм тілом, не так вже й багато кроків...
Звідси важливість і актуальність феміністичної літератури у світі. Як, втім, і літератури, що підіймає теми расової, релігійної, вікової дискримінації, стигматизації інвалідів і людей з нетрадиційною сексуальною орієнтацією. І нехай світовий тренд лише приходить до України, важливо те, що він – вже на порозі.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки