Соня Делоне: мисткиня українського походження, чиї роботи прикрашали обкладинки "Vogue"
Соня Делоне – дивовижна мисткиня, яка народилася в Україні, займалася живописом, моделюванням одягу, дизайном інтер’єрів, створювала декорації для театрів, стала першою жінкою-художницею, чия виставка пройшла у Луврі.
Соня Делоне народилася в 1885 році в Україні та при народженні отримала ім'я Сара Штерн. Батьки дівчинки померли, коли тій було п’ять років, тому на виховання Сару забрав рідний дядько Генріх Терка, він був відомий петербурзьким адвокатом. Соня змалечку любила малювати. Класичну художню освіту вона здобула в приватній школі в Німеччині, а під час канікул багато подорожувала по Європі, та відвідувала художні музеї.
У 18 років вона вступила до Академії витончених мистецтв Карлсруе. Згодом дівчина переїхала в Париж, де продовжила художню освіту в Академії Ла Палетт. Сара багато часу проводила в художніх галереях, студіях, входила в коло радикальної французької молоді. У той час молода художниця перебувала під впливом таких відомих художників як: Ван Гог, Поль Гоген, фовістів. І вже в 22 роки її роботи успішно виставлялися в Паризькій галереї «Нотр-Дам Шан».
Читайте також: Муза і смерть автора Carol of the Bells Миколи Леонтовича
У 23 роки Соня виходить заміж за німецького критика, колекціонера та галериста Вільгельма Уде. Розкішне весілля зіграли в Лондоні, але шлюб протривав лише рік. Соня закохалася в іншого, вона пішла до молодого талановитого абстракціоніста Робера Делоне. І вже в 1910 році пара побралася. Незабаром у подружжя народився син Шарль. Соня і Робер Делоне разом розробили абсолютно новий стиль в образотворчому мистецтві – «симультанізм». Цікаво, що відносини подружжя Делоне з Вільгельмом Уде, першим чоловіком Соні протягом всього життя залишалися доброзичливими. Вільгельм купував полотна обох художників, визнаючи, що вони неймовірно талановиті.
«Він дав мені форму, а я йому – колір», – Соня говорила про свого чоловіка Робер Делоне
У цей же час Соня Делоне захопилася створенням малюнків на тканині, вишивкою та оформленням інтер'єрів. Навіть першу ковдрочку для свого новонародженого сина вона перетворила на арт-об'єкт, створивши його в стилі печворк, до речі він досі зберігається в Музеї сучасного мистецтва в Парижі.
Під час Першої світової війни подружжя переїхало до Португалії, а після в Іспанію, де Соня познайомилася з Вацлавом Ніжинським, Ігорем Стравінським, Сергієм Дягілєвим. Для антрепризи Сергія Дягілєва Соня створила ескізи костюмів, а до балету «Клеопатра» – декорації.
У цей важкий період для родини Соня Делоне береться буквально за будь-яку роботу: створює малюнки до гральних карт, моделі одягу та взуття, театральні костюми, займається тюнінгом автомобілів та ілюструє книги. У 1916-1920 роках вона бере участь у численних виставках в Берліні, Стокгольмі, Більбао.
Після війни подружжя знову повертається в Париж, де Соня Делоне продовжує творити. У 1924 році на Єлисейських полях разом дизайнером Жаком Хеймом вона відкрила «Сімультаністскій бутик». Там демонструвалися моделі одягу з яскравих тканин з великими візерунками геометричних форм.
У 1925 році в американському журналі «Vogue» вийшла обкладинка з сукнею від Соні Делоне.
Читайте також: Тендітна Зея: маловідомі факти з життя Лесі Українки
Соня разом з чоловіком Робертом бере участь в оформленні Паризької Всесвітньої виставки 1937 року, для цього вони створюють панно величиною в 235 кв. м. Цю роботу було відзначено нагородою.
«В Роберті Делоне я знайшла поета. Поета, який писав не словами, а квітами»
У 1939 році мрія художниці здійснилася, Соня Делоне заснувала свій власний салон під назвою «Realites Nouvelles».
Після смерті Робера Делоне в 1941 році, Соня переживала велике горе, тому вона починає віддаватися роботі з подвоєною силою, присвячуючи свої нові успіхи чоловікові, продовжує працювати над спільними проєктами, видає його праці. У 1964 році вона стала першою художницею, яка мала персональну виставку в Луврі.
У 1975 році Соня Делоне була нагороджена Орденом Почесного легіону. Померла художниця в Парижі 5 грудня 1979 року у віці 94 роки.
Олена НЕКРАСОВА, спеціально для UAINFO
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки