MENU

З дюжиною устриць та індичкою з каштанами. Як святкують Різдво у Франції – розповідь українки

1263 0

Різдво у Франції

Дюжина устриць, равлики, індичка з каштанами і десерт-поліно – так Різдво зустрічають у Франції, де, можливо, мало в яких містах є сніг, але де знають, як створити різдвяний настрій.

Найкраще у французькому Різдві те, наскільки рано до нього починають готуватися. Вже від середини листопада на площах і скверах міст можна знайти різдвяні ринки, пише Марія Єщенко у блозі для ТСН.

Навіть якщо у переважній більшості французьких регіонів сніг можна побачити не кожної зими, різдвяні торгові алеї подбають про те, щоб створити відповідний настрій. Глінтвейн, солодкі вафлі, млинці з шоколадом або джемом і "сезонні" атракціони: ковзанка, оглядове колесо і тир, де можна виграти ще більше солодощів або подарунків.

Наступним етапом приходу Різдва для французів стають ілюмінації – їх розвішують мало не у кожному кварталі ("Вулиця Коммерс вітає вас!", "Щасливих свят на вулиці Муфтар"), але кульмінацією прикрашання Франції щороку традиційно стає "запалення вогнів Єлисейських полів". У цей вечір наприкінці листопада рух транспорту на основному авеню столиці перекривають, туди стікаються парижани і туристи, а потім під оплески і музику мер міста натискає на чарівну червону кнопку, і Єлисейські поля вдягаються у свої різдвяні кольори – цього року 400 дерев вздовж авеню прикрашені червоними вогниками. Ще більший натовп на Єлисейських збирається 31-го грудня, коли опівночі Тріумфальна арка перетворюється на гігантський світловий спектакль.

Читайте також: 8 цікавих фактів про Різдво у США

Свої домівки французи теж охоче прикрашають, та і дискусіями про те, яку ялинку обрати, штучну чи справжню, вони схожі на решту країн, де є така традиція. Можливо, з єдиною лише відмінністю – після свят тут мерія обов’язково нагадає вам, і не раз, що живу ялинку потрібно віднести на спеціальне сміттєзвалище, яке організовують у кожному кварталі, аби потім екологічно її утилізувати.

Основною стравою французів на Різдво залишається індичка з каштанами. Вона прийшла на зміну гусці з каштанами, ціна на яку кусається. Та навіть у випадку з індичкою домовитися про особливо соковитий і великий "екземпляр" за доступну ціну у м’ясній лавці – справа честі мало не кожного француза. Бюджетний варіант – придбати заморожені шматочки вже готової індички у популярній мережі напівфабрикатів. "А що, смак такий самий, а ціна вдвічі менша", можна почути у черзі від французів, які немов виправдовуються один перед одним.

Інші популярні страви на Різдво у Франції – равлики і фуа-гра. Однак основними зірками святкового столу залишаються устриці. Франція – один з найбільших споживачів устриць у світі, де на столах щороку опиняється до 100 тисяч тонн цих молюсків. Устриці рекомендують їсти у місяці, в назві яких французькою є літера "р", тобто з вересня до квітня. Таким чином на грудень припадає період, коли устриці сягають максимуму своєї якості, а отже їм місце на святковому столі.

У Франції устриці продають і подають дюжинами, подейкують, що ця традиція пішла від часів, коли торговці рахували товар великим пальцем на фалангах інших чотирьох пальців однієї руки. Іншою, більш прикрою, традицією стають крадіжки устриць з устричних ферм – втрати щороку сягають мільйонів євро.

Доїдаючи качку, або намагаючись відкрити вперті устриці, французи мріють про одне – час десерту. На Різдво всі традиційні кондитерські і хлібівні розсувають товари, аби залишити місце символу французьких новорічних свят – "різдвяному поліну" або, французькою, "бюш" (звучить трохи смачніше, ніж слово поліно, однак у перекладі означає те саме).

Читайте також: Як святкують Новий рік та Різдво в Йорданії – розповідь українки

За легендою, французькі сім’ї споконвіку чекали на Різдво, аби кинути у піч величезне поліно, якого б вистачило на кілька днів, і яке б оберігало домівку від злих духів. Сьогодні комини залишилися мало в кого, а от традиція поліна знайшла кулінарне перевтілення: нині "бюш" – це десерт із бісквітного тіста, виготовлений таким чином, аби зріз торту нагадував спилений дерев’яний стовбур. Істинні гурмани намазують на десерт крем таким чином, щоб він нагадував кору дерева.

"Бюш" – це чудово, але мало, сказали у Провансі, і додали ще 12 десертів, так, щоб їхня кількість сягнула кількості гостей останньої вечері Христа. Щоправда, десертами у регіоні вважають інжир, горішки, родзинки та свіжі фрукти, тому заставити стіл стає простіше.

Кульмінацією вечора у Франції стають подарунки опівночі: хто б їх не роздавав – Дід Мороз, святий Миколай, Дід Січень (як у Бургундії), тітонька Арі (як у Франш-Конте) або батьки і рідні, Різдво у Франції – це насамперед момент, коли родини збираються разом і душевно проводять час. Святкування Нового року, натомість, це момент зустрічі з друзями або привід завітати на гучну вечірку у незнайомому місці.

Минає 1-ше січня, і, навіть якщо перший понеділок після свят припадає на 2-ге січня, більшість французів повертаються на роботу. Різдвяні ринки згортаються одразу після 26-го грудня і лише деякі залишаються до 6-го січня. Ось таке воно, французьке Різдво, – ситне, але швидкоплинне. 

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Марія ЄЩЕНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини