MENU

Росія підкладає паспортну міну під Україну: чи вдасться її знешкодити?

817 0

Росія готується "істотно спростити" порядок надання громадянства іноземцям. Як написав "КоммерсантЪ", ключова новація полягатиме ось у чому: отримати російський паспорт можна буде, не відмовляючись від іноземного.

Зараз це є вимогою російського законодавства. Але її хочуть зняти. Оскільки новація виходить від тамтешнього уряду, і про неї повідомили пресі, немає сумніву, що так воно й буде. Причому відповідний законопроєкт можуть внести до Держдуми вже в поточному місяці.

Ще торік у березні, пише російська газета, Путін наказав створити робочу групу з реформування імміграційних правил, і перед цією групою поставлено завдання закласти основи для "створення" від 5 до 10 млн нових російських громадян. У цьому можна (і треба) вбачати певну логікуіз позицій демографії: 2018-го населення Росії скоротилося вперше за 10 років, і прогнози тамтешніх фахівців на майбутнє не дуже втішні.

Водночас привертають увагу ось такі чудові у своїй відвертості слова віцеспікера Держдуми Петра Толстого (цитую мовою оригіналу зі статті "Коммерсанта"):

Читайте також: Портников пояснив, як Зеленський може перемогти Путіна в паспортній війні. ВІДЕО

"Мы хотим в весеннюю сессию этот вопрос закрыть, чтобы все желающие могли стать гражданами России. А соответственно, Россия что будет делать? Она будет своих граждан за-щи-щать".

Звісно, Толстой – відомий "яструб" (і, зокрема, українофоб). Проте легковажно ставитися до подібних заяв не варто. Зрештою, реформа цілком може призвести до масового отримання російських паспортів і тими іноземцями, які взагалі-то в РФ не живуть. Недарма ж одночасно пропонується, зокрема, зняти норму про те, що для отримання паспорта із двоголовим орлом треба постійно проживати в Росії п'ять років.

Можна уявити, що потенційна наявність – у перспективі – більш-менш значної кількості українців із російськими паспортами, особливо сконцентрованих в окремому регіоні, стане для Москви зручним важелем впливу. Аж до організації можливих провокацій (враховуючи російські фінансові ресурси, виконавці знайдуться без проблем). Зрештою, для чогось же Москва вжила ще у вересні низку заходів для інтенсифікації роздачі своїх паспортів у ОРДЛО. І це при тому, що за попередні три місяці, ще без "інтенсифікації", цих паспортів там було роздано 15 тис. 800, а ще на понад 36 тис. було отримано заявки.

На жаль, українська влада реагує на все це мляво, якщо реагує взагалі. Хоча абсолютно зрозуміло, що в разі проведення на нині окупованих територіях виборів проблему конче необхідно буде вирішувати – і бажано до цих виборів. Якби ще розуміти, як.

Від можливих негативних наслідків нинішньої "паспортної" ініціативи росіян теоретично можна убезпечитися заздалегідь. У нас ще із середини літа точиться (хоч і не дуже активна, а так, епізодами) дискусія про питання подвійного громадянства. Є ініціатива президента Зеленського про спрощення надання громадянства представникам діаспори та тим іноземцям, хто має особливі заслуги перед Україною. Голова фракції "Слуги народу" Давид Арахамія не далі ніж 6 лютого обіцяв, що за цю тему візьмуться одразу після завершення "земельної" епопеї.

Читайте також: Джемілєв пояснив, що не так із підходом Зеленського до обмінів

При цьому із вуст різних представників влади й очільників президентської партії в різних інтерв’ю кілька разів звучали припущення, що для громадян РФ буде зроблено виняток – їм подвійне громадянство в Україні не світитиме (є також і пропозиції взагалі обмежити цю можливість списком громадян певних країн, але не будемо перевантажувати текст деталями).

Напрошується ідея: прописати у відповідному законодавстві процедуру позбавлення громадянства України при набутті громадянства РФ. Правові підстави для цього є: все-таки Росія у нас законодавчо визнана агресоркою. Саму норму при цьому можна зробити тимчасовою, із можливістю пролонгації – запхавши її в перехідні положення абощо.

Біда в тому, що це прямо суперечитиме Конституції – ст. 25 ("Громадянин України не може бути позбавлений громадянства і права змінити громадянство") та, відповідно, ст. 64 ("Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України").

Водночас нинішніх можновладців не спиняє те, що ідея подвійного громадянства теж суперечить Конституції. Щонайменше – духові ст. 4 ("В Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом"). На Банковій та в монобільшості воліють не помічати першого речення, натомість посилено кивають на друге.

Звичайно, для убезпечення від появи в Україні надмірної кількості "українців-росіян", яких Москва у зручну для себе мить може кинутися "захищати" від нею ж вигаданих загроз, не обов’язково змінювати Конституцію. Достатньо було б адекватної роботи органів, відповідальних за статистику щодо теми – і, безумовно, спецслужб.

Але є великі сумніви, що у владі взагалі усвідомлюють проблему. Чи хочуть її усвідомлювати.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Олександр МИХЕЛЬСОН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини