MENU

В Оман прилітав секретар Ради безпеки Росії, коли там був Зеленський, – "Схеми" (розслідування)

1626 5

Чому січнева поїздка до Оману президента Володимира Зеленського була настільки таємною, якщо у нього там були заплановані офіційні робочі зустрічі? Чи, можливо, оманських політиків до Зеленського привели вже постфактум, похапцем вигадуючи версію з відрядженням – після того, як у ЗМІ з’явилися його фотографії у шортах та футболці в курортному п’ятизірковому готелі, хоча про відпустку президента напередодні також не повідомлялось? Обговорювалась навіть версія, що Володимир Зеленський літав в Оман, щоб таємно зустрітись там з представником президента Росії Володимира Путіна – але вона не не знаходила підтверджень.

Але «Схеми» звернули увагу на рейс, яким президент України терміново повертався з Маската до Києва. А саме – на те, що перед тим цей же чартерний літак в Оман прилетів із Москви. Більше того, журналісти виявили, що цим рейсом в Оман справді прибув представник владної верхівки Російської Федерації.

8 січня 2020 року.

З аеропорту міста Маскат, столиці Оману, о 18:30 (за київським часом) вилетів чартерний літак Bombardier Global Express 6000 із бортовим номером 9H-VJN, на борту якого перебував президент України Володимир Зеленський.

З аеропорту міста Маскат о 18:30 (за київським часом) вилетів чартерний літак із бортовим номером 9H-VJN, на борту якого перебував Володимир Зеленський

А о 8-й ранку того ж дня пресслужба глави держави повідомила, що «президент України Володимир Зеленський через катастрофу літака МАУ в Тегерані терміново перервав поїздку до Оману і повертається до Києва».

Через 15 годин після цього повідомлення знімальна група «Схем» приїхала на Банкову. І помітила, що офіційний символ – штандарт біля Офісу президента – піднятий. Адже саме так буває, коли глава держави – в країні.

Хоча, як «Схеми» переконалися згодом, президента в Україні не було.

Повернення з Оману

9 січня 2020 року.

Близько третьої ночі журналісти зафіксували, що літак із Оману здійснив посадку в міжнародному аеропорту «Київ» (Жуляни).

9 січня близько третьої ночі журналісти зафіксували, що літак із Оману здійснив посадку в аеропорту «Київ»

Там його зустрів чорний мікроавтобус Mercedes. Саме в це авто згодом і пересіли пасажири літака – і згодом воно рушило в інший від терміналів бік.

Знімальна група зустріла цей мікроавтобус біля бокового виїзду з аеропорту. А це означає, що президент не проходив через пасажирські термінали і залишив летовище не на загальних умовах, хоча і літав на відпочинок.

Відтак «Схеми» вирушили за чорним «мерседесом», але авто охорони, яке з’явилося позаду, по дорозі намагалося відрізати журналістів від мікроавтобуса.

«Схеми» вирушили за чорним мікроавтобусом Mercedes, у яке пересіли пасажири літака із Оману

Але авто охорони, яке з’явилося позаду, по дорозі намагалося відрізати журналістів від мікроавтобуса

Зрештою чорна автівка приїхала на Банкову, заїхавши до Офісу президента через бічні ворота.

А вже через кілька хвилин після того Володимир Зеленський розпочав нараду з приводу катастрофи українського «Боїнга» в Ірані.

Виходить, президент прилетів до Києва майже через 19 годин після оголошення його пресслужби про те, що він терміново повертається з Оману. А президентський штандарт було піднято в той час, коли його ще не було в країні: чи то через помилку, чи то через спробу дезінформувати.

Тож «Схеми» вирішили дослідити: що або хто так затримав Володимира Зеленського в Омані?

Таємничий гість із Росії

Відповідно до даних сайту Офісу президента, в Омані у Зеленського було лише дві офіційні зустрічі. Перша – з виконавчим президентом Державного генерального резервного фонду Оману.

Інша – з міністром, відповідальним за закордонні справи Султанату Оман.

На фото однієї із зустрічей можна помітити і тодішнього помічника президента, а тепер керівника його Офісу Андрія Єрмака.

Останній у команді Зеленського відповідав за міжнародний напрямок, головно – за російський.

Через місяць після цього журналісти перепитали в самого Андрія Єрмака, чи мав президент іще якісь непублічні зустрічі в Омані.

– Пане Андрію, скажіть, будь ласка, чи є ваше призначення наслідком січневої поїздки в Оман, і з ким непублічно із президентом ви там зустрічалися?

– Ні, ми зустрічались публічно тільки з тими, кого ви могли бачити на офіційних джерелах Офісу президента.

– А чи були непублічні зустрічі з росіянами, з російською стороною?

– Ніяких.

Відповідно до інформації з публічних онлайн-сервісів відстежування повітряних суден, літак, яким президент Зеленський повернувся з Маската до Києва, в Оман прилетів… із Москви.

Саме на його борту, за даними джерела «Схем», 8 січня близько першої години ночі до Оману з Москви прилетів російський державний діяч Микола Патрушев.

Підтвердження цієї інформації журналістам вдалося отримати і за допомогою іншого, не пов’язаного джерела у базі даних про перетин кордону Російської Федерації.

Хто ж такий цей Микола Патрушев?

Він був директором Федеральної служби безпеки (ФСБ) Росії з 1999 до 2008 року. А з 2008 року – обіймає посаду секретаря Ради безпеки Російської Федерації.

Шеф-редактор російського видання The Insider Роман Доброхотов пояснює, наскільки впливовим Патрушев вважається в Росії.

Читайте також: The New York Times: Перестановки в Киеве вызваны усилением конфликта между Зеленским и Коломойским

«Як силовик, звичайно, він – друга людина після Володимира Путіна. А силовики, зрозуміло, в Росії відіграють ключову роль. У цій сфері він буде залишатися головним – поки взагалі Путін при владі, – пояснює Доброхотов. – Патрушев – людина, яка ніколи не виходила з найвужчого кола. І коли він йшов з посади голови ФСБ, були питання про те, що це все-таки відставка, і Рада безпеки для нього буде почесною пенсією. Але зараз зрозуміло, що це не почесна відставка – він, як і раніше, один із найвпливовіших гравців».

Моніторинг російських новин за 8 січня, проведений журналістами, показав: того дня Патрушев у публічному просторі був відсутній.

На думку російського журналіста Доброхотова, Микола Патрушев цілком поділяє погляди очільника Кремля на Україну: «Погляди Патрушева і Путіна дуже близькі щодо України. Ми пам’ятаємо стару заяву Путіна, де він говорив про те, що ніякої України насправді немає, такої держави не існує, штучне утворення тощо. Зрозуміло, що цей же погляд явно поділяє і Патрушев, і все це «яструбине» крило в Кремлі».

Виходить, що російський державний діяч Микола Патрушев прилетів із Москви в Оман чартерним літаком Bombardier Global Express 6000 із бортовим номером 9H-VJN вночі 8 січня. А вже ввечері того ж дня тим же бортом скористався президент Зеленський для повернення в Київ.

«Схеми» зателефонували до пресслужби Патрушева, щоб запитати: для чого секретар Ради безпеки Російської Федерації прилітав в Оман, де в той же час перебував президент України? Чи мали вони там зустріч?

Утім, на дзвінки журналістів ніхто не відповів.

Це ж питання «Схеми» хотіли поставити і Володимирові Зеленському, намагаючись організувати запис коментаря за допомогою його речниці Юлії Мендель. Утім, на момент ефіру в президента України не знайшли на це часу. Надіслали лише письмову відповідь.

«Повідомляємо, що Президент України Володимир Зеленський не знайомий, ніколи не спілкувався телефоном, не зустрічався і, відповідно, не обговорював жодних питань з секретарем Ради Безпеки Російської Федерації Миколою Патрушевим», – мовиться у їхній відповіді.

Читайте також: Відставка Богдана. Навіщо Зеленському Єрмак?

Також в Офісі президента пригрозили журналістам судом: «У випадку подальшого дезінформування населення і недостатньої перевірки інформації редакцією програми Офіс Президента буде змушений звернутися до суду для встановлення істини та спростування неправдивих фактів».

А за два тижні до того, за інформацією джерел «Схем», секретар Ради безпеки Російської Федерації Микола Патрушев приймав гостей.

Харківські візитери

20 грудня 2019 року мер Харкова Геннадій Кернес разом із Робертом Тедеєвим на одному авто перетнули український кордон і попрямували до Москви – начебто з метою «лікування зубів». Таку версію сам Кернес озвучив у харківських політичних колах як причину своєї відсутності на робочому місці.

Роберт Тедеєв – двоюрідний брат колишнього народного депутата від Партії регіонів Ельбруса Тедеєва.

Примітно, що новопризначений керівник Офісу президента Андрій Єрмак був помічником саме у народного депутата Ельбруса Тедеєва протягом трьох скликань поспіль.

А тепер, коли Андрій Єрмак на рівні президента України курує переговори з Росією, мер Харкова Кернес їде до Москви лікувати зуби разом саме з двоюрідним братом ексдепутата, у якого Єрмак багато років працював помічником.

Які позиції займає родина Тедеєвих у Росії?

Вони – впливові й заможні вихідці з Південної Осетії, сепаратистського регіону Грузії, що перебуває під контролем Росії. Зараз, розповідають журналісти, їхній вплив зменшився, утім, вони й досі мають авторитет. Один із найвідоміших членів родини Дзамболат Тедеєв навіть балотувався в президенти самопроголошеної республіки. Нині він – гордість російського спорту, головний тренер збірної Росії із вільної боротьби, розповідають місцеві журналісти.

«Звісно, це людина федерального масштабу, якщо говорити про Росію. Просто тому що він досяг усіх своїх успіхів у тій сфері, яка в Росії має високу міру значущості, – пояснює головний редактор порталу «Кавказский узел» Григорій Шведов. – Для Кремля останнім часом на тлі жахливих поразок боротьба лишається одним із небагатьох островів успіхів у світі спорту».

«Схеми» також звернулись за коментарями до Роберта Тедеєва та Геннадія Кернеса.

Тедеєв підтвердив журналістам, що разом із мером Харкова наприкінці минулого року він відвідував Москву. Спершу заявив, що вони обидва поїхали туди «лікувати зуби» – утім, потім уточнив, що він лише супроводжував Кернеса як друга.

– Скажіть, ви у грудні (20 грудня 2019-го – ред.) разом із Геннадієм Кернесом відвідували Москву? Ви там зустрічалися із Миколою Патрушевим?

– Ви що, збожеволіли? Яким Патрушевим? Він їздив зуби свої лікував.

– А ви їздили з ним з якої причини?

– А що, я не можу з другом поїхати, чи що? Це що, злочин?

– Ні-ні. Просто цікаво: ви у справі їздили якійсь іншій чи супроводжувати Геннадія Кернеса?

– Я зуби їздив лікувати. Я все життя туди їжджу зуби лікувати і за це плачу. Якщо я кудись з другом лечу – поїхали… Що ви із цього робите якесь? І хто вам дав мій телефон взагалі?

– Ми – журналісти, ми знайшли ваш телефон. Скажіть, будь ласка: тобто і ви, і Геннадій Кернес їхали до Москви «лікувати зуби»? Ніяких зустрічей з офіційними особами?

– Він зуби там лікує вже кілька років. Якщо ви журналіст, ви це знаєте.

– І ви теж поїхали лікувати?

– Все, давай. Ну цей. Ідіть. Тобі нічим зайнятися? Я не лікував. Просто поїхав.

Крім того, Тедеєв запевнив, що не знайомий з новопризначеним головою ОП Андрієм Єрмаком – який був помічником його брата-ексдепутата протягом трьох скликань поспіль.

– А ви знайомі з Андрієм Єрмаком?

– Я? Ні. Може, його бачив. Він у брата помічником працював. Можливо, бачив. Але я не знаю: бачив, не бачив. Є у тебе ще питання?

– Так. А ви чи брат допомагаєте Андрію Єрмаку налагоджувати зв’язки в Російській Федерації? Комунікації?

– Ну ви взагалі. У вас психічно… Вам треба не журналістом працювати… Ну як ти думаєш, Єрмаку може хтось допомогти? Він сам, якщо захоче, не налагодить з кимось зв’язок?

Харківський міський голова також відповів журналістам, але не захотів обговорювати мету згаданої поїздки до Росії. Проте він підтвердив, що компанію йому тоді склав Роберт Тедеєв.

– Хотіли би вас запитати стосовно вашого візиту до Москви з 20 по 23 грудня. Яка була причина?

– Це – моя приватна справа.

– А чому з вами їздив Роберт Тедеєв? Брат Ельбруса Тедеєва?

– Я з ним товаришую. І нічого не бачу (такого – ред).

Водночас Геннадій Кернес заявив, що ні з ким з офіційних представників російської влади, зокрема і з Патрушевим, у Москві не зустрічався.

– Чи зустрічались ви у Москві з секретарем Ради безпеки Росії Миколою Патрушевим?

– Ні.

– А ви знайомі з цією людиною?

– Ні.

– І ніколи не зустрічались?

– Ні.

– А з кимось з офіційних осіб? Представників російської влади? Ви зустрічались у Москві в цей візит?

– Ні з ким.

– А з Андрієм Єрмаком ви знайомі?

– Ні.

Разом із тим, мер Харкова уточнив у журналістів, чому їх зацікавила ця інформація.

– У вас такі питання, які стосуються таких даних, які я не розумію, навіщо вам це потрібно?

– Ми – журналісти, ми перевіряємо інформацію.

– Я маю на увазі те, що ви бачите усюди, що хтось з кимось знайомий, хтось з кимось не може товаришувати і так далі. Тому я вам хочу побажати здоров’я, хороших стосунків з людьми, а також щоб вас більше не турбували мої справи.

Керівник Офісу президента Андрій Єрмак надіслав «Схемам» письмову відповідь.

«Ельбрус – мій товариш, олімпійський чемпіон. Коли Ельбрус став депутатом, він попросив мене допомогти з юридичними питаннями. Це завжди було пов’язано зі змаганнями, спортсменами, підготовкою до Олімпіади. Я працював на громадських засадах, і не отримував за це зарплатню», – заявив Єрмак і додав: «Я не знаю Роберта і Джамболата Тедеєвих, і не знаю, ким вони доводяться Ельбрусу. Також в мене немає жодної інформації про те, з ким зустрічався або не зустрічався пан Кернес, і я не розумію, як це може бути пов’язано зі мною. Що стосується інших ваших запитань, то я підтверджую і підтримую направлену вам позицію Офісу президента».

За інформацією джерел журналістів, Геннадій Кернес і Роберт Тедеєв у Москві зустрічались саме з секретарем Ради безпеки Росії Миколою Патрушевим. Який через два тижні після цього полетить до Оману, де саме в той час відпочиватиме президент України Володимир Зеленський.

Примітно, що при цьому державний діяч такого рівня скористається не державним літаком, а чартером – який складно прив’язати до конкретних осіб. І саме цей чартер далі опиниться у розпорядженні президента Зеленського для термінового повернення в Київ, яке чомусь затрималось майже на добу. У той же час президент України і секретар Ради безпеки Російської Федерації мали змогу про щось домовлятись – причому за спиною в українського суспільства.

Тим часом Володимир Зеленський тепер переконує у свіжому інтерв’ю, що знає, що потрібно Росії: «Що хоче Росія, нам усім зрозуміло. Росія говорить про відновлення Радянського Союзу, вже в сучасному, капіталізованому, менш комуністичному світі. Тобто йдеться про збільшення територій, чи «повернення» територій. Без України вони не зможуть до цього прийти, тому що це була друга найбільша країна Радянського Союзу».

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Михайло ТКАЧ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини