Петро Олещук: Безконтрольне посилення самоврядування – це загроза навіть не федералізації, а феодалізації України
Ситуація з евакуацією українців з Вуханю показала одну проблему, над якою треба добряче поміркувати. Зокрема, це поведінка органів місцевого самоврядування в контексті очікуваної децентралізації.
Я про численні рішення місцевих рад від Тернополя до Полтави, які, звісно, різняться між собою, але смисл яких гранично простий: "Нічого нам не треба, вирішувати загальнонаціональні проблеми ми не хочемо, допомагати іншим – теж. Але грошей з бюджету ви нам дайте". От такий новий варіант "Схід і Захід разом". Місцеві депутати з одного боку хочуть бути "добрими" для власних виборців, хочуть показати "місцевий патріотизм", а з іншого – не хочуть жодної відповідальності ні за що.
Читайте також: Місцеві вибори на тлі децентралізації – системний виклик для політичних партій
Тепер уявляємо, що децентралізація ухвалена. Як вони себе поводитимуть? Відмовлятимуть у фінансуванні мобілізації, бо "нашій області це не треба – ми далеко від фронту"? Очевидно, що це ризик, який может поставити Україну на межу існування у будь-який момент.
У українців поки що досить слабке розуміння відмінностей державної влади і місцевого самоврядування. І одне, і інше – "влада". Але очевидно, що без їх жорсткого розмежування проводити децентралізацію просто небезпечно.
Начебто всі політичні сили у нас підтримують "децентралізацію". Свідченням чого є внесення проекту змін до конституції ще президентом Порошенком. І, фактично, перевнесення цих змін вже Зеленським (із прибранням деяких одіозних норм). В обох проектах фігурував інститут "префектів" як інструменту контролю з боку центральної влади органів самоврядування. Деякі пропоновані повноваження цих органів влади (зокрема, щодо скасування рішень самоврядування) викликали бурхливу негативну реакцію. Але як на мене абсолютно очевидно, що безконтрольне посилення самоврядування - це загроза навіть не федералізації, а феодалізації України. Префект – цілком поширений у світі інститут (хоча, звісно, і не єдиний можливий).
Читайте також: Активісти виявили серед кандидатів на голів РДА Київщини місцевих ділків
У будь-якому випадку, децентралізація має бути так проведена, аби органи самоврядування не могли за жодних обставин видавати рішення, що стосуються державної політики (оголошення якихось місцевих "суверенітетів", питання оборони і зовнішьної політики), ну і хтось це має контролювати. Навіть якщо не буде в умовного "префекта" повноважень скасовувати рішення самоврядування, то він їх повинен хоча б одержувати першим (до публікації) і мати можливість негайно проінформувати центральну владу, аби не допустити повторення "Кримського сценарію", коли окупант використовував орган самоврядування для спроби легалізації анексії.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки