Без повторного візиту до медиків: як оформлюватимуть електронні лікарняні в Україні з 1 квітня
З 1 квітня в Україні мають запрацювати електронні лікарняні – це черговий етап системної медичної реформи, яку розпочала ще очолювана Уляною Супрун команда Міністерства охорони здоров’я.
НВ розповідає все, що відомо на цей час про систему електронних лікарняних, процедуру їх оформлення та значення для медичної та соціальної системи України.
Електронний лікарняний – що це таке і навіщо?
Щороку в Україні видають близько 5,5 мільйонів лікарняних. Запровадження електронних лікарняних – частина масштабного переходу українських медичних закладів на електронний документообіг. Започатковано цей процес було ще командою Уляни Супрун, колишньої в.о. міністра охорони здоров’я України.
Саме завдяки її зусиллям в Україні з’явилася система eHealth, яка забезпечує автоматизоване ведення обліку медичних послуг та управління медичною інформацією в електронному вигляді. Тепер окрім електронних декларацій з лікарями, "цифрових" медичних історій пацієнта та електронних рецептів в систему eHealth буде включено ще й електронні лікарняні.
Рік тому Уляна Супрун анонсувала запровадження таких лікарняних до кінця 2019-го, пояснивши, що електронні листки непрацездатності дадуть змогу зупинити велику кількість корупційних схем у цій сфері.
Читайте також: МОЗ не переживе ще одного експерименту після Скалецької – нардепка
"Ми не будемо бачити в метро у Києві оголошення, що можна купити лікарняний за 200 гривень. Лікарняні будемо отримувати від своїх сімейних лікарів. Лікар буде відповідати за його чи її електронний підпис на цьому лікарняному", – пояснювала тоді Супрун.
У вересні 2019 року в Україні змінився уряд і цю ініціативу відклали до 1 квітня 2020 року. Цю дату за останні місяці кілька разів підтверджували представники тепер уже колишнього Кабміну Олексія Гончарука.
Так, наприкінці січня 2020 року про запровадження електронних лікарняних з 1 квітня повідомив заступник міністра соціальної політики Олег Коваль.
Він пояснив механізм оформлення листків непрацездатності: "Цей крок передбачає автоматизацію процесів та дає можливість простежити весь процес оформлення лікарняного: кожен лікар, який видає лікарняний, повинен буде підписати документ своїм цифровим підписом в електронній системі. Інформація через реєстр в Пенсійному Фонді буде автоматично передана у Фонд соціального страхування – в установі одразу знатимуть, що людина захворіла і повинна отримати компенсацію, оскільки є платником єдиного соціального внеску. Весь процес буде прозорим", – наголосив Олег Коваль.
Він також назвав три фактори, завдяки яким електронні лікарняні мають значно зменшити кількість фіктивних "папірців":
• запроваджується персональна відповідальність медика, який видав документ: кожен лікар підписуватиме його власним електронним цифровим підписом (раніше Уляна Супрун також пояснювала, що за фактом видачі фіктивного документа лікарів у майбутньому зможуть позбавляти ліцензії);
• електронний обіг дасть можливість простежити, чи лікарняний видав профільний лікар: ("У нас часті випадки, коли лікарі дають документи щодо хвороб, які не відповідають їхньому профілю, а це – потенційні корупційні ризики", – пояснив Коваль);
• електронні лікарняні дадуть змогу виявляти схеми, коли "на лікарняний" іде половина співробітників підприємства, які по факту продовжують працювати, але отримують ще й виплати з Фонду соцстрахування.
3 березня 2020 року Дмитро Дубілет, на той момент ще міністр Кабінету міністрів, підтвердив, що уряд своєю постановою затвердив введення електронних лікарняних з 1 квітня.
Він пояснив, що система працюватиме на базі вже чинного програмного забезпечення Пенсійного фонду. Дубілет також нагадав, що відтепер в минуле мають відійти періодичні проблеми з дефіцитом бланків суворої звітності для лікарняних.
"З новою системою ці бланки не будуть потрібні", – пояснив він.
Частиною нової системи стане електронний реєстр листків непрацездатності, який з 2019 року вже доступний на сайті Пенсійного фонду України.
Саме в цю базу потраплятиме інформація, яка міститься в лікарняному: ім'я пацієнта, стать, дата народження, ідентифікаційний код, місце роботи, причина та очікуваний термін непрацездатності.
Такий вигляд має лікарняний в єдиному реєстрі листків непрацездатності. Фото – Пенсійний фонд України
Як можна буде оформити електронний лікарняний?
Значну частину процесів створення та обігу електронних лікарняних буде автоматизовано, однак оформити його хворий має лише в присутності медика. З того, що відомо на цю мить, йдеться про такі етапи оформлення лікарняного.
1. Пацієнт має звернутися до лікаря. Якщо йдеться про ординарні випадки – наприклад, ОРЗ – це має бути сімейний лікар, який за потреби направляє хворого до профільних спеціалістів. Можливо, пацієнтові буде потрібно підписати заяву про згоду на оформлення електронного лікарняного.
2. Після цього лікар за допомогою спеціального веб-інтерфейсу заповнює необхідні дані щодо стану та діагнозу хворого. Базові дані про нього, вочевидь, має бути перенесено з електронної медичної карти пацієнта. При цьому лікар встановлює попередній ймовірний термін лікарняного – у майбутньому такий термін у більшості випадків буде визначатися відповідно до міжнародних протоколів, які визначають тривалість лікування тієї чи іншої хвороби.
Читайте також: Які зміни чекає українська медична освіта та для чого це потрібно
3. Лікар засвідчує сформований лікарняний власним електронним підписом, вказує свою посаду, дату та час реєстрації зібраних про пацієнта даних.
4. Лікарняний потрапляє до електронного реєстру листків непрацездатності в Пенсійному фонді. Якщо людина є платником єдиного соціального внеску, інформація з реєстру автоматично передається у Фонд соціального страхування, що має прискорити призначення страхових виплат. Роботодавці також матимуть змогу переглянути інформацію про лікарняні своїх працівників в єдиному реєстрі.
"Інформація у фонд та до роботодавця передається автоматично, без довгого колообігу паперових бланків", – пояснював Дубілет.
5. Якщо пацієнт одужав у попередньо встановлений лікарем термін, закрити лікарняний можна буде без додаткового візиту в медзаклад.
"Громадянам можна буде не відвідувати лікарню окремо, щоб закрити лікарняний. Лікар ставить строк лікарняного за замовчанням і він може закриватися без додаткового візиту", – пояснив Дубілет.
Також він анонсував можливість закрити лікарняний раніше терміну, подзвонивши лікарю.
6. Якщо ж потрібно подовжити лікарняний, ще один візит до лікаря необхідний – він має оцінити стан пацієнта та призначити новий термін завершення листка непрацездатності.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки