MENU

Гранично просто: дослідження пояснило, звідки беруться путіни

1213 0


Президент РФ Володимир Путін і прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан

Змусити суспільство бажати автократа гранично просто. Роби багатих багатшими, а інших – біднішими. Ця вражаюче проста формула – ефективний спосіб для лідера, що не обтяжений етикою і законом, прийти до влади або залишатися при ній як завгодно довго.

Такий результат масштабного дослідження 28 країн на п'ятьох континентах, спільно проведеного 41 авторитетним науковим центром. Автори дослідження "Our Country Needs a Strong Leader Right Now": Economic Inequality Enhances the Wish for a Strong Leader вирішили експериментально прояснити зв'язок зростання нерівності та прагнення суспільства до сильного й навіть авторитарного лідера.

Зв'язок виявився прямим і сильним. В основі всього лише дві логічних ланки.

1) Зростання нерівності стимулює в суспільстві зростання відчуття аномії.

Читайте також: Здобутки десятиліть євроінтеграції ідуть шкереберть

• На індивідуальному рівні цей психологічний стан характеризується деморалізацією, ослабленням зв'язку із суспільством, втратою орієнтації, відчуженості від людей, відчуття порожнечі життя тощо.

• На рівні суспільства цей стан характеризується колективним відчуттям дезорганізації соціальних норм та інститутів, невизначеності й нестабільності умов життя, розбіжності між проголошеними суспільством цілями та доступністю для мас законних засобів їх досягнення.

2) У результаті суспільству здається, що країна сповзає у прірву, і що для відновлення порядку необхідний сильний лідер, навіть якщо цей лідер готовий кинути виклик демократичним цінностям для досягнення благої мети.

Дослідження встановило, що "формула бажання суспільством автократа" не залежить від культурних, соціальних та історичних особливостей суспільства – вона для всіх єдина.

Також встановлено, що автократові для нарощування рівня своєї підтримки потрібно дотримуватися у своїй стратегії лише двох ключових ліній (це мінімально необхідна й достатня стратегія автократа).

Читайте також: Скіпетр і скафандр: путінській системі не пережити Путіна

А) Плавно й неухильно нарощувати нерівність у суспільстві, зміцнюючи при цьому віру в теорію змови (мовляв, це все вороги винні).

Б) Активно пропагувати видимість історичної та культурної спадкоємності у країні – тут привіт любителям "совка" (чим більше люди відчувають, що минуле й сьогодення пов'язані, тим більше вони підтримують популістських лідерів, вважаючи, що ті захищають колективну спадкоємність).

Трохи раніше я бачила ще одне дослідження, де йшлося про пряму залежність – чим менше людей ходить на вибори, тим більша вірогідність, що виграватимуть кандидати із крайніми поглядами, хайповики та відверті фріки. Хочете перемоги поміркованих політиків – збільшуйте залученість людей до участі в політичних процесах. Як відомо, залученість також прямо пов‘язана з рівнем добробуту. Бідні й екстремально багаті на вибори не ходять.

Насправді нічого нового в цьому дослідженні немає. Якщо хочемо адекватніші вибори й адекватніше свспільство, то треба не ФОПів кошмарити, а середній клас плекати. Це давно відомо.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Ольга ЛЕНЬ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини