MENU

Як кропива підвищує стійкість організму до інфекцій – блог дієтологині

1095 1

Чим корисна кропива

В дитинстві я мала одну улюблену книжку, яку подарував мені тато – "Дикі лебеді" Ганса Крістіана Андерсена. Телевізора в нас не було і батьки мені багато читали. Цю книжку я розглядала настільки часто, що знала кожну ілюстрацію по міліметру, а кожну казку – дослівно напам'ять.

Моєю улюбленою героїнею була красуня Еліза, яка врятувала своїх зачарованих злою мачухою братів, зв'язавши їм светри з кропиви.

Щоразу, коли я бачу листки кропиви, пригадую Елізу, яка дивиться на сонце через зубчастий красивий листочок.

Попри харчове різноманіття, людство все ж ще не до кінця звертає увагу на ті продукти, якими історично харчувалися їхні предки, продукти, які рятували їх від голоду, виснаження, втоми, повертали сили.

Глобалізація розрекламувала капусту кале, авокадо, різні сорти салатів, "мікрогрін", а от цінні бур'яни, які споконвіку вживали наші пращури, проігнорувала. І даремно.

Кропиву традиційно використовували як поживну їжу, особливо у весняний час, українські селяни. Вона входила до страв римських легіонерів та патриціїв, вживали її і в Стародавній Греції.

Читайте також: Як не переїдати під час карантину – поради дієтологині

У чому цінність кропиви? Дослідження показали, що всі частини кропиви мають сильно виражені антиоксидантні, антимікробні та профілактичні властивості. Навіть Вікіпедія, яка, хоч і не претендує на наукове джерело, все ж, назвала кропиву "полівітамінним концентратом".

Рання кропива особливо цінна. У свіжому листі містяться високі концентрації вітамінів A, C, D, E, F, K і P, а також вітамінів групи B та хлорофілу. Концентрація хлорофілу збільшується у зростаючому листі та зменшується під час старіння рослин. Листя містять особливо велику кількість металів селену, цинку, заліза та магнію.

Листя свіжої кропиви містять високу концентрацію флавонолових глікозидів, каротиноїди, переважно β-каротину, віолаксантину, ксантофілів, зеаксантину, лютеоксантину та епоксиду лютеїну.

Якщо перекласти на зрозумілу мову склад кропиви, то каротиноїди сприяють захисту епітелію дихальних шляхів, стійкість слизових оболонок до інфекції, беруть участь у синтезі імуноглобулінів, зокрема, секреторного імуноглобуліну А, який необхідний для нормальної імунної відповіді, швидкого реагування на чужорідні білки (віруси, бактерії і т.п.) – не знаю, наскільки це зрозуміла мова?

Читайте також: "Краще без кави, але солодке можна", – лікарка розповіла про основні правила харчування

Високий вміст селену важливий при ризику зараження вірусними інфекціями.

Цинк сприяє збільшенню кількості важливих імунних клітин CD4+ лімфоцитів (Т-хелперів, клітин, які відповідають за реакцію імунної системи на різні інфекції).

Ситостерини кропиви нормалізують холестериновий обмін, що дуже важливо для людей із прогресуючим атеросклерозом, оскільки вони є мішенню для вірусів через підвищений рівень системного запалення в організмі.

Хімічний склад кропиви позитивно впливає на роботу нирок та сечовидільної системи, суглобів, шкірних захворювань, має детоксикаційний вплив на організм.

Як готувати кропиву? Добре промити у проточній воді, а потім залити окропом на 5 хв. Процідити і вживати, як полівітамінний овоч до салатів. Можна квасити, як капусту або огірки, можна разом з ними.

Скільки вживати кропиви? Для досягнення оздоровчого ефекту – зовсім мало. Достатньо і столової ложки приготовленої (витриманої в окропі) кропиви.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Оксана СКИТАЛІНСЬКА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини