"Що нас чекає в цьому театрі безпеки" – Казанжи про Італію, карантин та Зеленського
Влада вводить обмеження і заборони, а населення на 99% не розуміє, що можна робити, а що ні. В медіа з’явилась вже купа варіантів-пояснень заборон, а сама влада це комунікує на такому рівні, що питань виникає ще більше.
Коли немає тактики і розуміння алгоритму дій, починається період хаотичних рухів. І я питаю сама себе:
• якби не було тестів, то у нас би і досі не було епідемії? Людей би лікували симптоматично, купа легко би перехворіла, або й не помітила хвороби, так?
• а те, що нам "пророкують" пік через тиждень, звідки знають? Може, пік буде пов’язаний якраз із більшою кількістю протестованих?
• наскільки правдива статистика інфікованих, померлих та тих, хто видужав, яку нам повідомляють у щоденному режимі?
Станом на зараз маємо такі факти:
1. Вірус є.
2. Імунітету немає.
3. Вакцини поки що теж немає.
4. Медицина виявилась не готовою в жодній країні.
Читайте також: Чому в Україні мало тестів на коронавірус
Карантин (від слова "сорок") – це час, який влада відводить собі та громадянам для того, щоб контролювати епідемію, знизити рівень захворювань і, відповідно, смертності.
Деякі країни пішли шляхом тестування великої кількості людей. Президент Зеленський у відеозверненні повідомив, що Україна скоро матимете 10 мільйонів тестів. Потім повідомив про 1 мільйон.
Насправді до нас прилетіло з Китаю 250 тисяч тестів. І навіть зараз, при наявності симптомів, не всі люди навіть з симптомами проходять тестування. Принаймні про такі випадки постійно повідомляється в медіа і соціальних мережах.
Отже, карантин для того, щоб всі підготувались. Тобто, йдеться не про людей, а про систему, яка має бути готовою до того, щоб прийняти людину в тяжкому стані та починати лікувати. Про легкі стани не йдеться – тут сидіть в самоізоляції і лікуйтеся симптоматично.
Лікарі розгубилися першими. Звільнення з лікарень – не міфи. Інфікування лікарів – не фантазії.
Справи в країні почали вирішувати олігархи. ШВЛ закупати волонтери на гроші бізнесу. Так вже одного разу було. Тобто всі включилися в проблему розв'язання проблеми.
Кілька ремарок. Інформаційні технології саме зараз яскраво продемонстрували вплив на людей. Згадайте початок епідемії і кадри, де на китайських вулицях в падучій бились люди. Я більше ніде не бачила таких кадрів. Або ряди трун із італійського собору, які насправді мали місце, але в 2013 році це було поховання сирійських біженців, які потонули біля берегів Італії.
Влада пішла шляхами заборон і обмежень, часто приймаючи абсурдні та немотивовані рішення. Протести на Філіппінах якраз і проходили під лозунгом "вмерти від кулі чи від коронавірусу – яка різниця?" як відповідь на заяви президента розстрілювати порушників карантину.
Наслідки карантину ніхто не прораховує. Розпад сімей і гострі психози – це може бути найлегшим, з чим ми зіткнемося.
Дані про смертність викликають багато питань, тому що статистика обчислюється за різними методиками. Наприклад, якщо є купа діагнозів, які роблять людину вразливішою до коронавірусу, і людина вмирає, то пишуть про смерть від коронавірусу. А в деяких країнах – спричинена впливом коронавірусу. Тобто, наявність коронавірусу наряду з іншими серйозними хворобами, в тому числі у 30-річних, не враховується при встановлені причини смерті.
А тепер про "театр безпеки". Цей термін придумав Брюс Шнайер, спеціаліст із комп’ютерної безпеки, для своєї книжки Beyond Fear: Thinking Sensibly about Security in an Uncertain World. У 2003 році. Але поширення цей термін отримав у безпекових колах для описання заходів безпеки в аеропортах і метрополітенах. Особливо це стало актуальним після терактів 11 вересня 2001 року.
Театр безпеки – це певні заходи, націлені на її підвищення. Але коли насправді мало що робиться задля справжньої безпеки. Суть концепту ще в тому, що у ньому йдеться про ілюзію безпеки, яку люди самі собі створюють, аби подолати страх і паніку.
За Брюсом Шнайером переваги театру безпеки:
• іноді відчуття безпеки важливіше, ніж сама безпека. Якщо потенційні жертви відчувають себе у безпеці, то вони продовжують свою діяльність, життя, запобігаючи паралічному страху;
• під виглядом безпеки держави можуть збирати величезні масиви персональних даних.
За Брюсом Шнайером недоліки театру безпеки:
• всі заходи вимагають реальних фінансових вкладень, але насправді не дають жодних переваг в плані безпеки. Або ж ці переваги наскільки незначні, що не вартують витрачених фінансів;
• театр безпеки вводить обмеження чи примушує людей проходити досить специфічні процедури, які можна сприйняти як обмеження особистої свободи і недоторканості приватного життя.
Театр – це завжди віртуальна реальність. А якщо говорити про театр безпеки, то тут теж спадають на думку порівняння з реальним і віртуальним.
Тому коли ми обговорюємо дії влади, які вона нам запропонувала задля нашої безпеки, варто аналізувати, скільки в тих діях адекватних заходів, а скільки з театру безпеки – тобто, скільки ілюзій щодо того, що вони дбають про нашу безпеку?
Читайте також: В Україні зафіксовано 68 нових випадків коронавірусної хвороби за добу
Якщо вже доведено, що перехворіють 80% населення і, може, навіть більше, але легко-безсимптомно, то як від цього вберегтися? Просто свою безсимптомність розтягти на 2 роки і всі ці місяці жити під дамоклевим мечем коронавірусу?
Якщо найбільш уражені люди старшого віку і люди зі серйозними захворюваннями, то що робити з ними? Тримати на карантині, поки не буде вакцини? А якщо у вакцини будуть протипоказання?
Адекватність дій задля безпеки – ось основне питання сьогодення.
У нас активно звучать порівняння з Італією. В тому сенсі, що Італія вчасно не пішла на карантин, а італійці продовжували пити вино і обійматися при зустрічах. Добре, Україна вчасно пішла на карантин. Але тема Італії не сходить з порядку денного. Не тема Німеччини, не тема Швеції, а саме тема корумпованої Італії. Ну, до цього була тема комуністичного і брехливого Китаю.
Італійська медицина – одна з найкращих, а все одно не справились. Ця теза теж активно запускається в маси. Лякаючи людей ще більше – якщо в Італії з "найкращою медициною" не справились, то що вже нам? У нас же все страшно і погано! Ми всі вмремо – ааа!
За один місяць виправити стан в медичній системі неможливо. Це означає, що стримування піків захворювань все одно не впливатиме на якість лікування? Лише почали привозити інфікованих, і система вже почала терпіти поразки одна за іншою.
Так що нас чекає в цьому "театрі безпеки", вірніше, в нашому варіанті "в театрі страху", хто знає?
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки