MENU

Дилема Степанова: МОЗ звинувачують у намаганні повернути схеми в медзакупівлі

748 4


Міністр охорони здоров'я Максим Степанов (у центрі)

Спільното, хочу порадитись.

Ситуація

В останні два тижні на державне підриємство (ДП) "Медичні закупівлі України" з боку МОЗу чинять безпрецедентний тиск. Можливо, ви вже чули про "неуспішну" закупівлю ДП костюмів біозахисту в українського виробника та про "успішну" закупівлю МОЗ подібного товару вдвічі дорожче в невідомого китайського заводу через українську фірму-прокладку й уже, як виявляється, із порушеними строками.

У публічний простір МОЗ транслює що завгодно, але не реальну причину блокування закупівлі. А вона полягає в раптовому прагненні МОЗу:

– дізнаватись про переможця процедури закупівлі до її завершення

– та погоджувати результати закупівлі з огляду на визначеного переможця.

Поясню простою мовою.

Не так матиме значення, хто дав найвигіднішу пропозицію, як те, хто більше сподобався МОЗові. Об'єктивних критеріїв немає і не буде. Є суб'єктивно обумовлена симпатія.

Очевидно, ТОВ "Меддів" зі своїми китайськими товарами швидко знайшло шлях до найвищих кабінетів сіністерства. І дарма, що цей шлях коштував додаткових 17 млн грн (із них 13 млн грн прямих перевитрат) платників податків.

Читайте також: Постачання тестів, вентиляторів і масок нема й найближчим часом не буде. Цей провал має конкрентні імена

Я і в усному, і в письмовому вигляді довів до міністерства позицію неприйняття ДП вимог, що є незаконними й такими, що компрометують об'єктивність і неупередженість наших закупівельних процедур.

МОЗ відреагував напрочуд швидко. Нашу закупівлю було заблоковано, а ДП вилучили з мережі скарбниці щодо програми Резервного фонду. Водночас у ЗМІ здійнялася хвиля замовних статей, що завдають шкоди репутації ДП як стратегічного закупівельника у сфері охорони здоров'я.

Наслідком ситуації також стали:

• Де-факто вилучення ДП із процесу підготовки до запуску цьогорічних закупівель щодо централізованих програм МОЗу (онкологія, серцево-судинні, АРВ тощо). Ідеться про річний бюджет у майже 10 млрд грн, із яких безпосередньо ДП має провести закупівлю на понад 6 млрд грн.

• Замороження процедури визначення ДП централізованою закупівельною організацією (ЦЗО). Таке визначення дало б ДП змогу допомагати реформованим лікарням скорочувати не співробітників, а видатки на закупівлі.

Це дозволило би сьогодні реалістично оцінювати реформу та стимулювати менеджмент лікарень до ефективного управління. Йдеться про потенційний обсяг закупівель у розмірі 20 млрд грн у частині товарів і на рік. Середня економія від повноцінного запуску ЦЗО мала би скласти 3–5 млрд грн на рік.

• Власне закупівлі щодо COVID-19. У межах нещодавно сформованого спеціального Фонду у 65 млрд грн певну частину коштів спрямовуватимуть на закупівлю товарів. Плюс є гроші місцевих бюджетів (до 4 млрд грн). ДП наразі не бере участі в закупівлях ні за першим джерелом видатків, ні за другим. Якби брали, це також показало би значну економію і в цих закупівлях.

Питання

Дайте, будь ласка, відповідь на запитання, як би ви вчинили в цій ситуації?

Варіант А

– Я би продовжував(ла) наполягати на неприпустимості втручання МОЗ у процедури ДП.

Читайте також: Півцарства за вакцину: президент – порожнє місце приречений на фіаско

(Висока ймовірність, що такий підхід призведе до подальшого блокування діяльності ДП, до зриву запуску закупівель, а отже й поставок життєво необхідних товарів медичного призначення).

Варіант Б

– Я би погодився(лась) із вимогами МОЗ та на конструктиві запустив(ла) би повноцінну закупівельну діяльність ДП.

(Висока ймовірність, що за таких умов у закупівлі повернуться "традиційні" 40% додаткових витрат постачальників на "вирішення питань". ДП при цьому слугуватиме ширмой, а його генеральний директор – "зіц-головою" на службі в МОЗ).

Варіант В

– Я би написав(ла) заяву про звільнення.

Події розгортатимуться за одним із перших двох сценаріїв, але без вас).

По суті класична дилема:

– не йти на поступки – наразити на небезпеку заручників (у цьому разі пацієнтів, лікарів);

– іти на поступки – вирішити питання ситуативно, але отримати прецедент, який щоразу повторюватиметься.

Дилема Степанова, так би мовити.

Поставте в коментарях літеру свого вибору. Можна з поясненням, можна без.

Припускаю, що з подібними ситуаціями має справу багато хто з нас у своїй діяльності. Якщо ви колись вирішували цю дилему у своєму житті, то розкажіть про це в себе на сторінці із гештеґом #дилемаСтепанова.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Арсен ЖУМАДІЛОВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини